Evdeyken Verimli Çalışabilmek İçin Dikkat Etmemiz Gereken 8 Püf Noktası

Bazı insanlar tam zamanlı işinin geliri yetmediği için bazıları ise ofiste çalışmayı tercih etmediği için freelance yani evden çalışma seçeneğini tercih edebiliyor. Veya tıpkı şu an olduğu gibi bazı uluslararası sağlık krizleri, insanları evden çalışmaya itebiliyor. Küresel anlamda bir salgına dönüşen coronavirus sebebiyle, an itibariyle birçok firma ve kişi ofis yerine evden çalışıyor. Evden çalışmak avantajlı gözükse de ev ortamındaki dikkat dağıtıcı unsurlar bazen iş verimini düşürebiliyor. Bu nedenle evdeyken verimli çalışabilmek için alınması gereken bazı önlemler bulunuyor. İşte evdeyken verimli çalışmanızı sağlayacak bazı püf noktaları!

 

Mutlaka bir çalışma alanınız olsun

Mutlaka bir çalışma alanınız olsun

Eğer evdeyken verimli çalışmak istiyorsanız bu işi koltukta uzanarak veya evdeki diğer insanlarla birlikte yemek masasında yapmaya çalışmamanız gerekir. Bunun yerine çalışma odası veya evin bir bölümünde size özel bir masa, rahat bir sandalye, iyi bir bilgisayar gibi işiniz için gerekli malzemeleri içeren özel bir alan hazırlamalısınız. Bu sayede o alanda işinize konsantre olabilir ve ofis benzeri bir ortam yaratabilirsiniz.

 

Verimli çalışmanızı sağlayacak ekipmanlar edinin

Verimli çalışmanızı sağlayacak ekipmanlar edinin

İşiniz için hızlı bir internet bağlantısına, hızlı bir bilgisayara, rahat bir sandalyeye veya akıllı bir telefona ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden ihtiyaçlarınızı belirleyin ve bunları en kısa sürede edinin. Bu sayede fiziksel olarak sizi işinizden alıkoyacak ya da verimli çalışmanızı engelleyecek durumları da ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Bildirimlerinizi kapatın

Akıllı telefonlar hayatımızın merkezine yerleştiği için ofiste de evde de olsanız dikkat dağıtıcı unsurlar haline gelebiliyorlar. Bu sebeple çalışırken özellikle de evdeyken telefonunuzu olabildiğince yanınızdan uzak tutun. Telefon bildirimlerinizi kapatın ve dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Ancak bu şekilde verimli çalışabilir, kısa sürede işlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Çalışma programınızı yakın çevrenizle de paylaşın

Evden çalışırken çoğunlukla insanlar size çalışıyor olduğunuzun bilinciyle yaklaşmaz. Gün içinde çok fazla boş vaktiniz olduğunu sanırlar. Oysa durum bundan farklıdır. Bu nedenle çalışırken rahatsız edilmemek için çalışma saatlerinizi yani programınızı ailenizle, yakınlarınızla da paylaşın. Bu sayede çalıştığınız süre zarfında daha az rahatsız edilmeyi sağlayabilirsiniz.

 

Gününüzü planlayın

Gününüzü planlayın

Evdeyken verimli çalışabilmek için gününüzü programlamanız, planlamanız gerekir. Aksi takdirde gün içinde işleriniz sarkabilir ve tüm günü iş yapmaya çalışırken tüketebilirsiniz. Bu nedenle saat kaçta çalışacağınız, kaçta mola vereceğiniz, kaçta işinizi tamamlayacağınız önceden belli olsun. Bu sayede programınıza uyarak daha verimli bir gün geçirebilirsiniz.

 

Pijamalarınızdan kurtulun

Evden çalışırken resmi giyinmenize gerek yoktur ancak yine de geceyi geçirdiğiniz pijamalardan kurtulmanız; bunun yerine uyku ve dinlenmeden bağımsız gördüğünüz giysiler giymeniz motivasyonunuzu arttırabilir. Bu sayede daha iyi odaklanabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

 

İş dışında size iyi hissettiren şeylere de zaman ayırın

Evden çalışmak tüm gün evde oturmanızı gerektirmez. Bu yüzden eğer karantinada değilseniz dışarı çıkıp yürüyebilir veya evde spor yapabilirsiniz. Size iyi hissettiren şeyler nelerse onları da günlük rutinleriniz arasına ekleyerek iş dışında güzel zaman geçirmeye çalışın. Bu durum motivasyonunuzu arttıracak ve daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

 

Düzenli olarak mola verin

Düzenli olarak mola verin

Evdeyken verimli çalışabilmek için belli bir rutin oluşturmanız gerekir ancak işi de monoton bir hale getirmemelisiniz. Bu yüzden gün boyunca işle meşgul olmamak için düzenli molalar vermek ve dolaşmak son derece önemlidir. Araştırmalar gün boyunca sık ve kısa mola vermenin uzun molalardan daha faydalı olduğunu gösteriyor. Bu yüzden gün içinde çalışırken 25 dakikada 5 dakika mola vererek veriminizi arttırabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye