Bizi Takip Edin!

Emzirme Döneminde Hangi Mineral ve Vitaminleri Alabiliriz?

Emzirme döneminde beslenme oldukça önemlidir. Fakat burada birincil önem anne adaylarının hem gebelik hem de emzirme döneminde vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde dengeli ve yeterli beslenmeleridir. Önerilen miktarda meyve, sebze, et, kurubaklagil, protein, kalsiyum içeren süt ürünleri ve tam tahıllı buğday ürünlerini yeterli ve dengeli miktarda tüketmek vitamin ve mineral açığının oluşmasının önüne geçer. Fakat hekim ile karşılıklı iletişim doğrultusunda vitamin ve mineral açığı olduğu düşünülüyorsa bu yönde takviye kullanılabilir. Emzirme döneminde annenin vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmesi bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Peki emzirme döneminde hangi vitamin ve minerallere öncelik verilmelidir? İşte cevapları!

Emzirme Döneminde Hangi Mineral Ve Vitaminleri Alabiliriz? 

Emzirme döneminde geçici kemik kaybı yaşamamak için kalsiyum desteği oldukça önemlidir. Bu dönemde kalsiyum açısından yeterli miktarda beslenildiği düşünülse de emziren bir anne faktörü olduğunun unutulmaması gerekir. Kalsiyumun yanı sıra kansızlığın yaşanmaması için demir desteği de oldukça önemlidir. Doğum sırasında yaşanan kan kaybı bu dönemde kansızlık sorununun yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden kansızlık sorununa karşı demir desteği alınabilir. Bebeğin beyin gelişimi için ise Omega-3 yağ asitleri oldukça önemlidir. Aşırı olmayacak şekilde deniz ürünlerini tüketerek Omega-3 yağ asitlerini almak mümkündür. A vitamini aynı zamanda hücrenin korunmasında ve bağışıklık sistemini güçlendirmesinde oldukça faydalıdır. A vitamini ihtiyacı hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de hem anne için hem de bebek için artar. D vitaminin yeterli oranlarda olması da oldukça önemlidir. Emziren annenin kemik sağlığı için D vitamini ihmal edilmemelidir. Tüm bunlara ek olarak folik asit, B6, B12, iyot vitamin ve mineralleri de ihmal edilmemelidir.

Burada öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken durum annenin beslenme düzenidir. Düzenli ve yeterli bir şekilde beslenen annelerin mutlaka vitamin ve mineral kullanmaları gibi bir şart yoktur. Fakat bazı vitamin ve minerallerin sadece besinlerle karşılanması zor olabilir. Bu ve bunun gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olmak için emziren annenin doktorundan bilgi alması oldukça önemlidir. Doktordan alınan bilgi ışığında eksik olan vitamin ve mineraller gerek beslenme düzeni ile gerekse takviyeler ile tamamlanabilir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ