Eklem Rahatsızlıklarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Eklem, kasların ürettiği güç ile vücudun hareket etmesini sağlayan yapılar olarak tanımlanabilir. Bu nedenle eklem sağlığı, her insan için oldukça önemlidir. Hareket, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı olduğu ve hareketin sağlanmasındaki en önemli nokta da eklemler olduğu için eklem rahatsızlıkları, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilir. Peki, eklem sağlığımızı koruma ve eklem rahatsızlıklarından korunma adına neler yapabiliriz?

 

Eklem dostu besinler tüketebilirsiniz

eklem dostu besinler

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı. Bu nedenle eklem sağlığı söz konusu olduğunda, yine devreye sağlıklı beslenme giriyor. Bazı besinler, eklem dokusunun yenilenme hızını artırıyor ve iltihap riskini düşürüyor. Bu nedenle beslenme düzeninize bu besinleri dahil ederek siz de daha sağlıklı eklemlere sahip olabilirsiniz. Peki, eklem dostu besinler neler? Elma, badem, somon, sarımsak, biberiye, zencefil, fasulye, brokoli; eklem dostu besinlere örnek olarak verilebilecek sağlıklı besinlerden bazıları.

 

Düzenli esneme egzersizleri yapabilirsinizdüzenli esneme

Düzenli olarak esneme egzersizleri ve vücut postürünü düzeltecek bir spor yapmak, eklemlere doğru miktarda ağırlık dağıtılmasını sağlar. Eğer bozuk bir duruşunuz varsa bu, eklemlerinize gereğinden fazla yük binmesine neden olabilir. Böyle durumlarda, mutlaka doktorunuza başvurmalı ve onun önerisi doğrultusunda egzersiz yapmalısınız.

 

Fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz

Vücudun ağırlığını kemikler ile birlikte eklemler bölüşür. Bu nedenle fazla kilolara sahip olmak, kemiklerle birlikte eklemleri de olumsuz yönde etkiler. Eklemlerin daha az baskıya maruz kalması için, en kısa sürede ideal kilonuza dönmeye çalışmalısınız.

 

Sıvı tüketimine dikkat edebilirsinizeklem rahatsızlıklarından korunma

Eklemlerin içinde eklemlerin hareketini sağlayan bir sıvı bulunur. Araştırmalar, yeterli sıvı tüketmeyen insanlarda bu eklem sıvısının azalma riskinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle eklem sağlığınızı korumak için, yeterli miktarda sıvı tüketmeye de özen göstermelisiniz.

Spor yapabilirsiniz

Spor yaparak kas kütlesini artırmak, eklemlerin yıpranmasını ve sakatlanmasını önler; sakatlık nedeniyle oluşan semptomların azalmasına yardımcı olur. Çünkü güçlü kaslar, daha fazla ağırlık taşıyarak eklemlerde oluşan baskıyı azaltır ve ani darbelere karşı tampon görevi görür. Bu nedenle kas kütlenizi artırmak için spor yapabilir ve bu sayede eklem sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

Rahat ve esneyen giysileri tercih edebilirsiniz

Dar giysiler doğal duruşun bozulmasına; dolayısıyla da eklemlere dengesiz bir biçimde ağırlık yüklenmesine neden olabilir. Bu da eklem sağlığını tehdit eden bir durumdur. Bu nedenle, dar giysiler yerine rahat ve esnek giysiler giyerek duruşunuzu düzeltebilir; eklem sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.