Bizi Takip Edin!

Eklem Sağlığının Orta Yaş Grubu İçin Önemi

Eklem-Saglıgının-Orta-Yas-Grubu-İcin-Onemi

Eklemler kemikleri birbirine bağlayan ve hareket etmemizi sağlayan oynak yapılardır. İskelet sistemindeki tüm kemikler eklemler aracılığıyla komşu kemiğe bağlanır ve bu şekilde hem dayanıklılık hem de hareket olanağı sağlamış olunur.

Osteoartrit Nedir? 

En sık görülen romatizmal hastalık olan osteoartrit, (Dejeneratif artrit, kıkırdak zehirlenmesi) yaş ilerledikçe eklem kıkırdağında zedelenme, eklem aralığında daralma ve eklemde yeni düzensiz kemiksi çıkıntıların oluşumu ile karakterize bir tablodur. Halk arasında doğru bir tanımlanma olmamakla beraber kireçlenme olarak da bilinmektedir. 65 yaş üzeri kişilerin %90’ında en az bir eklemde kireçlenme vardır. Yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artar.

Yıl boyunca sıcaklık değişiklikleri herkesin eklemlerini etkileyebilir. Ancak eklem iltihabı ,yani artriti olanlar için etkiler çok daha fazla hissedilir.  Şişmiş eklemler, eklem çevresindeki dokularda sıvı olduğunda meydana gelir. Bu durum çok rahatsız edici olabilir ve eklemİ hareket ettirmeyi zorlaştırabilir. Aynı zamanda rahatsız edici bir görüntü oluşturabilir. 

 Sağlığını Nasıl Koruyabilirsiniz?

Saglıgını-Nasıl-Koruyabilirsiniz

Yaz mevsiminde eklemlerinizi korumak istiyorsanız ve artrite bağlı ağrınızı, eklemde oluşan sertliği ve rahatsızlığı yönetmekte zorlanıyorsanız, bunları önemsemek ve semptomlarınızı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

1) Sıvı tüketiminizi artırın: Her gün bol su içmek, eklemlerinizin nemli kalmasına ve rahat hareket etmesine yardımcı olur. 

2) Bol giysiler giyin: Bol, rahat giysiler serin kalmanıza ve kısıtlama olmadan daha özgürce hareket etmenize yardımcı olur. 

3) Rahat ayakkabılar giyin: Evden her ayrılışınızda ayak parmaklarınız, ayaklarınız ve bilek eklemleriniz üzerinde baskı oluşmasını önlemek için rahat, hafif ve destekleyici ayakkabılar giydiğinizden emin olun. 

4) Düşük etkili egzersizleri seçin: Düzenli egzersiz, eklemlerinizi desteklemek ve sağlıklı bir kiloyu korumak için güçlü kaslar oluşturmanıza yardımcı olur. Yaz aylarında yoga, yüzme, bisiklete binme veya yürüyüş gibi düşük etkili fiziksel aktiviteleri seçmeyi deneyin. 

5) Doktorunuza danışın: Hava değişikliklerinin eklem sağlığınızı nasıl etkilediğiyle ilgili endişeleriniz varsa bir hekime ulaşmaktan çekinmeyin. Doktorunuz size ihtiyacınız olan tedaviyi verebilir ve sezon boyunca eklemlerinizi nasıl koruyacağınız konusunda size daha fazla ipucu ve rehabilitasyon tavsiyesi verebilir.

 

Referanslar: 

  1. Health Direct. Joint pain and swelling. Erişim adresi: https://www.healthdirect.gov.au/joint-pain-and-swelling Erişim tarihi: 18.07.2023.
  2. Doç. Dr. Pınar Borman. Kemik ve Eklemlerimizi Nasıl Korumalıyız? Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Erişim adresi: https://www.geriatri.org.tr/SempozyumKitap2011/7.pdf
  3. Orthopaedic Specialty Group. Is the Summer Heat Effecting Your Joints? Erişim adresi: https://www.osgpc.com/is-the-summer-heat-affecting-your-joints/ Erişim tarihi: 18.07.2023.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ