Bizi Takip Edin!

Dans Etmenin Beden ve Zihnimiz Üzerindeki Mucizevi 6 Etkisi

Birçok insan fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için farklı alanlara ilgi duyuyor. Dans ise fiziksel ve ruhsal sağlığı bir arada sunarken kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmeyi de sağlıyor. Bu yanıyla dans etmek insanlığın yazılı kaynaklarından çok daha eski tarihlere dayanıyor. Dans etmek stresi azaltıyor, kasları çalıştırıyor ve hafızayı kuvvetlendiriyor. Eğer müzik ruhun gıdasıysa dans etmek de bedenin ilacıdır diyelim ve dans etmenin beden ve zihin sağlığımız üzerindeki mucizevi etkilerine bir göz atalım.

Demans riski azalır

Dans bir koreografiye bağlı veya spontane bir şekilde gerçekleştirilebilir. Fakat durum ne olursa olsun dans esnasında beden kadar beyin de devreye girmektedir. Bu durum birçok araştırmanın da konusu olmuştur. Yapılan araştırmalar düzenli olarak dans etmenin demans riskini %70’in üzerinde azalttığını göstermektedir. Araştırmalarda beyinde bulunan hipokampus adlı bölgenin hacminde gözle görülür bir artış görülmüştür.

Kaslar dengeli bir şekilde çalışır

Günümüzde birçok kişi yanlış yapılan egzersiz türleriyle kas gruplarını dengesiz bir şekilde çalıştırmaktadır. Dengesiz çalıştırılan kas grupları ise vücut deformasyonlarına, duruş bozukluklarına ve ağrılara neden olmaktadır. Bunun en büyük sebebi programsız ve bilinçsiz şekilde çalışmaktır. Dans, vücut ağırlığı ile yapılan bir aktivite olduğu için ve vücudun her bir noktası hareket ettiği için dengeli kas gelişimi gerçekleşmektedir. Bu da dengenin, genel sağlığın ve kondisyonun iyi olmasını sağlar.

Mutlu eder

Dans aslında başlı başına bir spordur. Tıpkı egzersizler esnasında olduğu gibi dansta da vücudumuz efor sarf etmektedir. Bu durum serotonin yani mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. Mutluluk hormonunun salgılanması ile bağışıklık sistemi desteklenmekte ve stres hissedilmemektedir.

Motivasyon ve istikrar sağlar

Dansın en güzel yanlarından bir tanesi motivasyon ve istikrar sağlamasıdır. Koşarken, yürürken veya bir egzersizi yaparken tek başına bu aktiviteleri yapmak güçlü bir mental yapıyı gerektirir. Fakat dans etmenin sosyal ortamı başlı başına bir motivasyon kaynağıdır. Bir dans grubuna dahil olmak, bir partnerinizin olması veya bir dans gecesine katılmak sizi motive edecektir. Ayrıca yeni insanlarla tanışıp unutulmaz danslara imza atabilirsiniz!

Yaratıcılığınız, özgüveniniz artar

Dans etmek adeta bir sanattır. Durum böyle olunca yaratıcılık da devreye girer. Artık öğrendikleriniz size yetmez. Ve siz de zihninizi yeni figürler bulmak için zorlarsınız. Bu da yaratıcılığınızı arttırmayı sağlar. Öğrendiğiniz ve ürettiğiniz her hareket, özgüveninizi arttırır. Bu özgüven en çok dans ederken hissedilir ama tüm hayatınıza yayılır. Artık hayata bambaşka bakmaya başlarsınız…

Dans etmenin diğer faydaları

Tüm bunlara ek olarak dans etmek kalp sağlığınızı korur, kilo vermenizi sağlar, esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve gücünüzü artırır. Tüm bunlara ek olarak dans etmek, kalp sağlığınızı korur, kilo vermenizi sağlar, esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve gücünüzü artırır, yeteneklerinizi ve sınırlarınızı keşfetmenizi sağlar, sinir sisteminizi güçlendirir, koordinasyonu geliştirir, uyku kalitesini artırır, sıkılaşmayı sağlar, sorumluluk bilinci sağlar, takım çalışmasını öğretir, kavrama becerisini geliştirir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ