Bizi Takip Edin!

Daha Zinde Bir Beden ve Zihin için 8 Öneri!

Daha sağlıklı bir beden

Bir insanın sahip olabileceği en değerli şey olan sağlık, ancak beden ve zihin birlikteliğiyle eksiksiz bir şekilde var olabilir. Yani sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir beden ve zihin gereklidir. Bunlardan biri olmadığında sağlıktan söz etmek mümkün değildir. Peki, daha sağlıklı bir beden ve zihin için neler yapabiliriz? İşte beden ve zihin sağlığınızı kazanmak; daha da önemlisi korumak için uygulayabileceğiniz bazı öneriler…

Daha sağlıklı bir beden ve zihin için düzenli egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak, ilk olarak beden sağlığımızı geliştiriyor. En az bunun kadar önemli olan bir diğer etkisi de zihin sağlığımızı olumlu yönde etkilemesi. Düzenli egzersiz sayesinde gelişen fiziksel sağlığımız, kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, kendimize vakit ayırdığımız için de daha mutlu hissediyoruz. Ayrıca egzersiz yapmak, vücuttaki mutluluk hormonlarının salınımını artırıyor. Bunlar doğrultusunda, düzenli egzersiz yaparak daha sağlıklı bir beden ve zihne sahip olmak mümkün.

Meditasyon

meditasyon yapın 

Zihni dinlendirmek anlamına gelen meditasyon, birçok başarılı insanın yaşam alışkanlığıdır. Meditasyon sırasında günlük hayattakinin aksine, sol beynimiz değil sağ beynimiz çalışır. Bu da bir yandan iç zenginliğinizi artırırken bir yandan da zihninizin dinlenmesini sağlar. Sağlıklı bir zihne sahip olmak ise sağlıklı bir bedene sahip olmak demektir. Bu nedenle, daha sağlıklı bir beden ve zihin için meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

Su tüketimi

Su, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ama birçoğumuz, gün içinde gerektiği kadar su tüketmeyi ihmal ediyoruz. Oysa yeteri kadar su tükettiğimizde hem fiziksel sağlığımızı hem de ruhsal sağlığımızı desteklemiş oluyoruz. Bu yüzden, gün içinde görebileceğimiz her noktaya kendimiz için bir sürahi ve su koyarak su içmeyi kendimize hatırlatmalı ve bir an önce bu sağlıklı yaşam alışkanlığını edinmeliyiz.

Kaliteli uyku

Sağlıklı yaşamın gerekliliklerinden biri de hiç şüphesiz kaliteli uykudur. Çünkü kaliteli uyku hem beden hem de zihin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kaliteli bir uyku ile geçen gecenin sabahına, kişi mutlaka enerjik ve iyi hislerle uyanır. Bu olumlu hisler ise onun fiziksel sağlığını olumlu yönde etkiler. Bunun yanı sıra kaliteli bir uyku düzeni, vücudun dinlenmesi ve sağlığını koruyabilmesi için de önemli bir gerekliliktir.

Kişisel zaman

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir beden ve zihin gerektiğini hepimiz biliyoruz. Yani; zihin sağlığımızı korumak ve geliştirmek için, bize iyi gelen aktivitelere zaman ayırmamız da oldukça önemli. Bu aktivite; tek başınıza yürüyüş yapmak, sevdiklerinizle görüşmek veya arkadaşlarınızla keyifli bir kahvaltı olabilir. Daha sağlıklı bir beden ve zihin için kendinize vakit ayırmayı unutmayın!

Düzenli sağlık kontrolleri

Bazen günlük yaşamın sıkıntıları içinde kendimizi dinlemeye vakit bulamayabiliriz. Bu nedenle kendimize dikkat etmekte zorlanabilir ve sağlığımızı ihmal edebiliriz. Oysa sağlıklı bir yaşam için düzenli sağlık kontrolleri şarttır. Bu şekilde hem kendimizi daha iyi hisseder hem de olası problemlerin önüne geçmiş oluruz.

Esneme egzersizleri

Güne zinde hissederek başlamanın etkili bir yolu, esneme egzersizleri yapmaktır. Esneme egzersizleri, kaslarımızın uzamasını ve rahatlamasını sağlayarak fiziksel sağlığımızı destekler; bunun yanı sıra zihinsel olarak da kendimizi rahatlamış hissetmemize yardımcı olur.

Gülümsemek!

Gülümsemek, başlı başına bir terapidir! Bu nedenle, daha sağlıklı bir beden ve zihin için sık sık gülümseyerek çevrenize pozitifliğinizi yaymayı unutmayın!

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ