Bağırsak Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Birçok hastalığın asıl nedeninin bağırsak florasının (bağırsaklardaki bakteri topluluğu) zarar görmesi olduğu, yapılan bilimsel çalışmalarla her geçen gün daha fazla destekleniyor. Bağırsak sağlığını korumanın ilk ve en etkili yolu ise sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı uygulamaktan geçiyor. Peki, bağırsak sağlığı için nasıl beslenmeliyiz? Bunun için, öncelikle bağırsak sağlığı için faydalı besinler tüketmek ve bağırsak sağlını tehdit eden zararlı besinlerden uzak durmak gerekiyor. İşte bağırsak sağlığını korumak için beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar.

 

Bağırsak Sağlığı için kaliteli karbonhidrat seçimi

Esmer pirinç, kinoa, bazı sebze ve meyvelerde bulunan kompleks karbonhidratlar; aynı zamanda yüksek oranda lif içerirler. Lifli besinler ise bağırsaklarımızdaki dost bakteriler olarak bilinen probiyotiklerin en önemli besin kaynağıdır. Yani aslında kaliteli karbonhidratlar tüketerek, bağırsaklarımızdaki yararlı bakterin çoğalmasını teşvik etmiş oluruz.

 

Daha çok sebze

Daha çok sebze

Sebzelerin içeriğinde bulunan sindirilemeyen lifler, bağırsaklardaki iyi bakterilerin çoğalması için gerekli olan ham maddeyi sağlarlar. Bazı sebzeler ise bağırsaklarda bulunan bakteri çeşitliliğini artırır. Bu nedenle beslenme programınıza daha fazla sebze dahil ederek, bağırsak floranızın dengesinin korunmasına ve yararlı bakterilerin çoğalmasına destek olabilirsiniz.

 

Probiyotik besinler

Probiyotik içeren besinler

Bağırsaklarımızda yaşayan, zararlı bakterilerin azaltılmasına ve yararlı bakterilerin artırılmasına yardımcı olan canlı mikroorganizmalar olarak bilinen probiyotikler; çeşitli besinlerin içinde de yer alırlar. Siz de turşu, kefir, yoğurt gibi probiyotik besinleri tüketerek bağırsak sağlığınıza destek olabilirsiniz.

 

Ölçülü et tüketimi

Öğünlerinizde bağırsak sağlığına dost ve bağırsak florasını destekleyen besinlerin olması çok önemli. Bu nedenle öğünlerinize daha çok sebze dahil etmelisiniz. Eğer et tüketiyorsanız bu konuda ölçülü davranmalı ve yanında mutlaka bolca sebze tüketmelisiniz. Bunun yanı sıra tükettiğiniz etin sağlıklı olduğundan, herhangi bir katkı maddesi içermediğinden emin olmanız da bağırsak sağlığını koruyabilmeniz açısından oldukça önemlidir.

 

Az şeker

Şeker bağırsaklardaki bakterilerin besin kaynağı olarak bilinse de bu bakterilerin bağırsaklarımızda olmasını istediğimiz yararlı bakteriler olmadığı da bir gerçek. Bilimsel araştırmalar; aşırı şeker içeren bir beslenme düzeninin, zararlı bakterilerin artmasına neden olduğunu söylüyor. Bu nedenle bağırsak sağlığı için şekeri azaltmalı veya tamamen bırakmalısınız.

 

Taze gıdalar

Günümüzde, birçok sebze ve meyveye; daha lezzetli olması için çeşitli katkı maddeleri ekleniyor. Tüm bu katkı maddeleri, sebze ve meyvelerin besin değerinin azalmasına veya tamamen kaybolmasına neden oluyor. Besin değeri kaybolan besinleri tüketmek ise başta bağırsak sağlığı olmak üzere genel sağlığımızı tehdit ediyor. Bu nedenle bağırsak sağlığını korumak için tükettiğiniz gıdaları mümkün olabildiğince organik olanlar arasından seçmeye çalışmalısınız.

 

Su tüketimi

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı olan su, bağırsak sağlığı için de oldukça önemli. Gerek besinler yoluyla aldığımız liflerin sindirilmesi; gerekse bağırsakların daha kolay çalışması için gün boyu alınan sıvı miktarı ciddi önem taşıyor. Bu sıvının ise elbette kahve, çay gibi içecekler yerine su olarak alınması gerekir. Bu nedenle, bağırsak sağlığı için gün içinde yeterli miktarda su içmeyi unutmayın.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye