Bizi Takip Edin!

Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Egzersizin Yaşam Kalitemizi Artıran 8 Faydası

sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz

Yaşamımızı ve fiziksel aktivitelerimizi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yapmak çok önemli iki konudur. Çünkü bu iki şeyi alışkanlık haline getirdiğimizde hem fiziksel sağlığımızı hem de zihinsel sağlığımızı desteklemiş ve korumuş oluruz. Yeme alışkanlıklarımız fiziksel sağlığımız üzerinde direkt olarak etkilidir; bu durum benzer şekilde zihinsel sağlığımızı da etkiler. Düzenli egzersiz yapmak ise belirgin bir şekilde yaşam kalitemizi artırır. Peki, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları olduğunu ve yaşam kalitemizi artırdığını kanıtlayan durumlar hangileridir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, bağışıklık sistemi sağlığının desteklenmesi için çok önemlidir. Hatta bazı araştırmalar, haftada 3 kez egzersiz yapmanın ve 5 gün boyunca sebze ve meyve tüketmenin bağışıklık sistemi üzerinde bariz olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

Zihinsel zindelik

Düzenli egzersiz yapmak ve bunu sağlıklı bir beslenme programı ile desteklemek, sadece kas gelişimini değil beyin hücrelerini de olumlu yönde etkilemektedir. Egzersiz yapmanın etkilerinin araştırıldığı bazı çalışmalar, egzersizin hafıza gelişimi, hızlı öğrenme gibi olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Antidepresan etkisi

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, stres ve kaygı gibi bedeni ve zihni yoran duyguları uzaklaştırmak konusunda son derece etkilidir. Doğru beslenme ve egzersizin stresle bağlantılı olan kortizol hormonu salınımını azalttığını gösteren birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle bu iki sağlıklı alışkanlığın stres ve kaygı gibi olumsuz duyguları azaltarak antidepresan görevi gördüğü söylenebilir.

Sağlıklı bir kalp

sağlıklı bir kalp

Yapılan çalışmalar, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin kalp kaslarını güçlendirdiğini, kalp krizi riskini azalttığını ve buna bağlı olarak oluşan diğer problemleri de ortadan kaldırdığını göstermektedir.

Kaliteli uyku

Kaliteli bir uyku, sağlıklı yaşam için şarttır. Çünkü uyku sırasında hem bedenimiz ve zihnimiz dinlenir hem de vücudumuz pek çok fonksiyonunu yerine getirir. Araştırmalar, düzenli olarak egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen kişilerin uyku problemlerini daha az yaşadıklarını ve daha iyi bir uyku kalitesine sahip olduklarını söylemektedir.

Sağlıklı bir sindirim sistemi

Beslenme alışkanlıklarımız ve günlük aktivitelerimiz, sindirim sistemi sağlığımızın önemli belirleyicileridirler. Yapılan araştırmalar, düzenli ve probiyotik beslenmenin, önemli bir sindirim sistemi problemi olan İrritabl Bağırsak Sendromuna (İBS) yakalanma riskini ciddi ölçüde azalttığını göstermektedir.

Bağımlılıklara karşı dirençli bir bünye

Bilimsel çalışmalar, düzenli egzersiz ile salgılanan endorfin hormonunun sigara, uyuşturucu, alkol gibi kötü alışkanlıkları engellemede etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan kişiler bağımlılıklara karşı daha dirençli bünyelere sahiplerdir.

Daha genç hücreler

Aynı yaştaki insanlar arasında egzersiz yapanların yapmayanlara göre daha genç hücrelere sahip olduklarını gösteren bazı araştırmalar vardır. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yaşlanma karşıtı bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ