Bizi Takip Edin!

Yıllık İzninizde Gidebileceğiniz Doğa Harikası 10 Tatil Destinasyonu

yıllık-izinde-gezilecek-yerler

Hayatın koşuşturmasından ve iş stresinden bir nebze olsun uzaklaşmanın en iyi yolu, hiç kuşkusuz, güzel bir tatil yapmak. Türkiye, doğal güzellikleri açısından oldukça zengin bir coğrafya. Deniz, doğa, tarih ve gastronomi turizmi yapabileceğiniz pek çok eşsiz güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Yıllık izninizde gidebileceğiniz, mutlaka görmeniz gereken doğa harikası 10 destinasyonu derledik. Şimdiden iyi tatiller!

1. Şehirden Uzakta: Borçka Karagöl, Artvin

Rotamızı yemyeşil doğasıyla büyüleyen Karadeniz’in göz bebeği Artvin’e çeviriyoruz. Mis gibi Karadeniz havasını iliklerinize kadar hissedeceğiniz Borçka Karagöl Tabiat Parkı, rengârenk manzarası ve zengin bitki örtüsüyle Türkiye’nin sevilen kamp alanlarından biri. Yıllık izninizi Karadeniz’de geçirerek şehir stresinden uzakta bambaşka bir tatil deneyimleyebilirsiniz!

2. Tanrıların Truva Savaşı’nı İzlediği Yer: Kaz Dağları, Çanakkale-Balıkesir

kaz-daglari

Yunan Mitolojisi’nde pek çok olayın geçtiği Kaz Dağları; doğayla iç içe konumlanan, efsanelere konu olan eşsiz bir yer. Balıkesir ve Çanakkale illerine yayılan geniş coğrafyadaki millî parkta orman ve yerleşim alanları bulunuyor. El değmemiş doğasının yanı sıra çeşitli piknik alanları da olan Kaz Dağları, her mevsim sunduğu konaklama imkânlarıyla görülecek yerler listenizde yer almalı!

3. Gizli Cennet: Ihlara Vadisi, Aksaray

Eğritaş, Kokar, Yılanlı gibi kiliselerin bulunduğu Ihlara Vadisi; önemli dinî merkezlerden biri. Genellikle Kapadokya’yı ziyaret edenlerin uğradıkları bir lokasyon olsa da tarihî ve doğal zenginlikleriyle görenlerin beğenisini topluyor. Dilerseniz Ihlara Vadisi’nin huzurlu atmosferinde trekking yapabilir, kendinizi yenilenmiş hissederek evinize dönebilirsiniz. Ayrıca Aksaray’a gelmişken birbirinden lezzetli yöresel tatları denemeyi de unutmayın!

4. Kartpostal Gibi: Ölüdeniz, Fethiye

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz, Türkiye denince akla ilk gelen doğa harikalarından biri. Turkuaz rengi suları, yemyeşil doğası ve göz kamaştıran kumsalıyla dünyanın her yerinden turistlerin ilgi odağı. Özellikle yaz aylarında Ölüdeniz’in birbirinden güzel mavi bayraklı plajlarının, çeşitli macera ve su sporlarının tadını çıkarabilirsiniz.

5. Eşi Benzeri Yok: Kapadokya, Nevşehir

kapadokya

Türkiye’nin göz bebeği Kapadokya, kül ve lavların oluşturduğu yumuşak tabakaların yıllar boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla şekillenen bir doğa harikası. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, doğa ve tarihin bütünleştiği Kapadokya’nın Göreme bölgesine giderek taş evlerde kalabilir ve peri bacalarını ziyaret edebilirsiniz. Pek çok müze, vadi ve kilisenin yer aldığı Kapadokya, masalsı atmosferiyle mutlaka görmeniz gereken lokasyonlardan biri.

6. Mavi ve Yeşilin Buluşması: Kelebekler Vadisi, Muğla

Kelebekler Vadisi, olağanüstü güzellikteki doğasıyla gezginlerin rotasını çevirmesi gereken yerlerden biri. 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yaptığı için bu ismi alan vadi, koruma altında olduğu için fazla bozulmayan destinasyonların başında yer alıyor. Bu doğa harikası yerin berrak sularında yüzebilir, tüplü dalış gibi su sporlarını deneyimleyebilir, vadi yürüyüşü yapabilirsiniz. Özellikle nisan ve ekim ayları arasındaki dönemde seyahat etmenizin önerildiği Kelebekler Vadisi’nde, kamp alanlarının yanı sıra bungalovlarda konaklama imkânı da bulunuyor.

7. Batık Şehir: Kekova, Antalya

Türkiye’nin en eski ve büyük batık şehrini görmeye ne dersiniz? Antalya’nın Kaleköy ve Üçağız açıklarında yer alan Kekova Adası hem doğal güzellikleri hem eşsiz tarihiyle turistleri büyülüyor. Batık Şehir denmesinin sebebi ise tarih boyunca meydana gelen depremlerin etkisiyle Antik Çağ’da yapılan pek çok şehir yapısının sular altında kalması. Adada bir kısmı suyun üstünde ve altında kalan tarihî kalıntıları görebilirsiniz. Yıllık izninizde yolunuz Antalya’ya düşerse Kekova’yı tekne turuyla dolaşarak tarihe tanıklık etmeyi unutmayın!

8. Doğanın Kucağında: Yedigöller, Bolu

bolu

Şehir hayatına kısa bir mola verip her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Yedigöller Millî Parkı’na doğru yola çıkmaya ne dersiniz? Doğayla iç içe bir deneyim sunan Yedigöller, âdeta tabloyu andıran eşsiz bir güzellik sunuyor. Şehir merkezine yakın mesafede yer aldığından ulaşımı rahat olan Yedigöller’de dilerseniz çadırda veya bungalovlarda konaklayarak gözlerden uzak, huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Masalsı Bir Güzellik: Pamukkale, Denizli

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale, her yıl dünyanın pek çok yerinden ve ülkemizden gelen turistlerle dolup taşıyor. Oldukça ender bir yapı olan travertenler, bembeyaz bulutları andıran masalsı bir güzelliğe sahip. Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Pamukkale’de Kleopatra Havuzu ve Hierapolis Müzesi gibi tarihî yapıları da ziyaret edebilirsiniz. Pamukkale Travertenleri’nin şifalı suları ve eşsiz manzarası, sizi bekliyor!

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü, Burdur

salda-golu

Salda Gölü, turkuaz rengi suları ve bembeyaz kumuyla eşsiz güzellikte bir doğa harikası. Türkiye’nin en temiz ve derin gölü olarak bilinen Salda, son yıllarda artan popülaritesiyle özellikle yaz aylarında oldukça ilgi görüyor. Çok kalabalık olmayan dönemlerde gitmeyi tercih ediyorsanız nisan-mayıs ve ekim-kasım aylarında buraya gelerek manzaranın tadını çıkarabilir, berrak sularda yüzebilir, bisiklet kiralayıp bu özel gölün çevresini turlayabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ