Bizi Takip Edin!

Doğa Yürüyüşü Yapmanın Psikolojimize ve Bedenimize Olan 8 Faydası

Yürüyüş, bedenimize ve zihnimize sayısız fayda sağlayan günlük aktivitelerin başında gelir. Ancak birçok insan hayatın yoğunluğu içerisinde yürüyüş yapmaya zaman ayıramaz ve aslında bunun ne kadar faydalı bir eylem olduğunun farkına varamaz. Peki yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? Yürüyüş yapmak fiziksel sağlığımızı geliştirdiği gibi çeşitli psikolojik problemlerin de ortaya çıkmasını engeller. Hele de yürüyüş için tercih edilen yer doğa ile iç içe bir ortamsa, bu aktivite sağlığınız için daha da mükemmel bir hal alır. İşte doğa yürüyüşü yapmanın psikolojimize ve beden sağlığımıza olan 8 faydası.

1. Doğa yürüyüşleri stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olur

İnsan hiçbir zaman doğadan bağımsız bir yaşam süremez. Çünkü doğayla bütünleşik bir yapıdadır ve doğanın da insan sağlığına sayısız faydası vardır. Doğa yürüyüşleri sırasında karşılaşacağınız manzara ve bitki örtüsü, doğrudan beynin duygusal merkezine nüfuz eder. Bu da stres hormonu olarak bilinen kortizolun azalması için bir uyarıcı görevi görür ve stres problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

2. Antidepresan etkisi ile zihinsel sağlığı destekler

Araştırmalar orman civarında sıkça yürüme fırsatı bulanların şehirde yaşayan insanlara göre daha sağlıklı bir zihne sahip olduklarını göstermektedir. Doğa manzaraları antidepresan etkisi ile insanları şehir hayatının stresinden uzaklaştırır ve daha iyi bir zihinsel sağlığa sahip olmalarına yardımcı olur.

3. Daha mutlu hissetmenize yardımcı olur ve enerji verir

Doğa yürüyüşlerinin vücuttaki mutluluk hormonlarının tamamını aktif hale getirdiğini ve bunun bilimsel olarak kanıtlandığını biliyor muydunuz? Hafta sonu doğa yürüyüşüne gidenler ile gitmeyenler üzerinde yapılan inceleme sonucunda, yürüyüşe gidenlerin hafta başında işe daha keyifli gittikleri gözlemlenmiş… Dolayısıyla daha mutlu ve daha enerjik bir yaşam için doğa yürüyüşü şart!

4. Kanserle mücadelede katkıları vardır

Vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi sağlığımız, kanserle mücadelede önemli role sahiptir. Konuyla ilgili yapılan bir araştırma, sadece bir günlük orman yürüyüşünün bile kanserle savaşan hücrelerin sayısını arttırdığını göstermiştir. Buna göre düzenli doğa yürüyüşlerinin kanser riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olacağı söylenebilir…

5. Beynin daha iyi çalışmasını sağlar

Doğa yürüyüşlerinin hafıza ve öğrenme yetilerinin gelişmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Hatta bu nedenle Avrupa ve Amerika’da anaokulları daha çok orman çevresine kurulmaktadır. Araştırmalar doğada vakit geçiren çocukların zihinsel yeteneklerinin, şehirli çocuklara göre daha iyi bir gelişim gösterdiğini ortaya koymaktadır.

6. Kilo kontrolüne yardımcı olur

Yürüyüş, pek bilinmese de en az fitness, bisiklet, yoga kadar etkili bir egzersizdir. Üstelik uzmanlar bunu doğa ile iç içe ortamlarda yapmanın daha etkili sonuç almaya yardımcı olduğunu söylemektedir. Düzenli yürüyüş yaparak pek ala kilo verilebilir, ideal kilo korunabilir. Çünkü yürüyüş sırasında ciddi bir kalori yakımı söz konusudur.

7. Uykusuzluk problemini ortadan kaldırır

Uykusuzluk probleminin en yaygın nedeni stres bozukluğudur. Vücudumuz iş hayatı, şehrin kargaşası, özel yaşam vb. nedenlerle aşırı strese maruz kaldığında uyku düzenimiz bundan olumsuz etkilenebilir. Oysa doğa yürüyüşleri vücudumuzu belirli bir ritme sokarken kan akışımızın da normal düzeylere ulaşmasını sağlar. Bu da vücudumuzun doğal ritmine kavuşmasına ve rahat bir gece uykusu uyumamıza yardımcı olur.

8. Kalp sağlığını destekler

Doğa yürüyüşünün beden sağlığımıza olan faydalarından biri de kalp sağlığını desteklemesidir. Düzenli olarak doğa yürüyüşü yapan insanların kan dolaşımı artmakta, stresi azalmakta ve bu da kalp damar hastalıkları riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ