Yaz Depresyonu Nedir? Geçirmemek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yaz ayları birçok insanın enerjisini arttırsa da bu mevsimde kendisini mutsuz ve yorgun hisseden kişiler de en az diğerleri kadar fazladır. Eğer siz de dışarıdaki güneşe rağmen kendinizi uzun süredir mutsuz, yorgun ve depresif hissediyorsanız yaz depresyonu geçiriyor olabilirsiniz. Peki, yaz depresyonu nedir?

Mevsimsel duygu durum bozukluğu, her sene sonbahar ve kış mevsimlerinde günlerin kısalması ile ortaya çıkan bir depresyon çeşididir. Genelde ilkbahar ve yaz aylarında günlerin uzamasıyla birlikte mevsimsel depresyonu olan kişilerin şikayetleri de ortadan kalkmaktadır. Ama bunun dışında ilkbahar ve yaz mevsiminde ortaya çıkan bir depresyon çeşidi de vardır: Yaz depresyonu.

Yaz depresyonu kış depresyonuna göre daha nadir görülmektedir ve nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Genetik faktörler, stres, travmatik olaylar yaz depresyonuna neden olabilecek faktörler arasında gösterilmektedir. Ayrıca melatonin hormonunun az salgılanması gibi biyolojik faktörler de depresyonun ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Yaz depresyonu belirtileri nelerdir?

Yaz depresyonu her yıl ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkmakta ve yazın sona ermesiyle birlikte ortadan kalkmaktadır. Yani bu depresyon çeşidinin özelliği, yılın hep aynı döneminde ortaya çıkması ve sona ermesidir. Peki ama belirtileri nelerdir? İşte yaz depresyonu belirtileri:

 • Kaygı ve endişelerin artması,
 • Uyku problemleri,
 • Aşırı hassasiyet,
 • Sinirlilik,
 • Kilo kaybı,
 • İştahsızlık,
 • Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü

Her yıl aynı dönemde ortaya çıkan ve aynı dönemde sona eren bu belirtiler, yaz depresyonunun habercisi olabilirler.

 

Yaz depresyonundan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları başta yaz depresyonu olmak üzere bizi diğer zihinsel problemlere karşı da koruyabilir. İşte fiziksel ve zihinsel sağlığınızı geliştirerek sizi depresyondan koruyabilecek bazı öneriler:

 • Uyanık kalınan sürenin uzaması, biyolojik saatin bozulması gibi nedenler depresif duygulara neden olabilirler. Bu nedenle kaliteli ve düzenli uyumaya özen gösterilmelidir. Uyku, ruh sağlığımız üzerinde etki sahibi olan melatonin hormonunun salgılanması için de son derece gerekli ve önemlidir.
 • Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yapmak mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini arttırır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Fiziksel sağlık, beraberinde zihinsel sağlığı da getirmektedir. Bu nedenle vitamin ve mineraller bakımından zengin sağlıklı sebze ve meyvelerle beslenilmelidir.
 • Soğuk duş alın. Yaz aylarında sıcak ve nem sebebiyle kendinizi kötü hissediyorsanız soğuk duş almak, havuza girmek veya klimayı yükseltmek kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Bol su tüketin. Yaz aylarında su tüketimi daha fazla önem kazanır. Vücudun susuz kalması başta fiziksel sağlık olmak üzere zihinsel sağlığı da olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Soğuk yerlere seyahat edin. Sıcak havanın olumsuz etkileri, bu türden yerlerde unutulacak ve kendinizi daha iyi hissetmenize, rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Yaz depresyonu, yukarıda da açıkladığımız gibi belirli kriterleri olan bir problemdir ve yaz sıcaklarında görülen bunalma hissi ile karıştırılmamalıdır. Her insan aşırı sıcaklar sebebiyle halsizlik, isteksizlik, yorgunluk gibi belirtiler yaşayabilir. Bu nedenle bu belirtileri yaşayan herkes, yaz depresyonu yaşadığını düşünmemelidir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye