Bizi Takip Edin!

Yaz Aylarında İdeal Bir Vücut Kompozisyonu İçin Beslenme Önerileri

Yaz Aylarında İdeal Bir-Vucut-Kompozisyonu-İcin-Beslenme-Onerileri

Vücudun mevsim değişimlerinde gereksinimlerinde farklılıklar olabilir. Örneğin, sıcak havalarda daha fazla suya; kış mevsiminde ise vücut ısı denetimini sağlayabilmek için daha fazla karbonhidratlı ve yağlı besinlere gereksinim duyulabilir. Mevsimlere göre besinlerde de farklılıklar vardır, dolayısıyla, yeterli ve dengeli beslenme seçeneklerini düzenlerken bu farklılıkları gözetmek gerekir. Ancak, sağlıklı (yeterli ve dengeli) beslenme tanım olarak mevsimlere göre farklılık göstermez. Sağlıklı beslenme için mevsiminde bol bulunan sebze ve meyvelerin tüketimine özen göstermek de önemli bir konudur. Düzenli fiziksel egzersiz yapmanın yanı sıra sağlıklı yiyecek ve içecekler tüketmek, size uygun bir kiloya ulaşmanıza ve bu kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Bu kiloyu korumak, yeterli uyku almak ve stresi yönetmek de bazı sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Saglıklı-bir-ogune-ornek-olarak-sebzeler

Sağlıklı bir öğüne örnek olarak sebzeler, meyveler ve küçük porsiyonlarda protein ve kepekli tahıllar verilebilir. Bu gıdalar lif, vitaminler ve mineraller gibi önemli besinleri sağlar. Siz ve aileniz için yemek planlarken, şunları dahil etmeyi düşünebilirsiniz:

  • Salata veya ıspanak gibi farklı renkli sebzeler; tatlı patatesler; ve kırmızı, yeşil, turuncu veya sarı biber
  • Yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünleri veya badem veya pirinç sütü gibi bitkisel kaynaklı ürünler
  • Elma, muz ve üzüm dahil olmak üzere farklı renkli meyveler
  • Kırmızı et, beyaz et, deniz ürünleri, yumurta, tofu veya fasulye gibi diğer proteinli yiyecekler
  • Kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği ve tam tahıllı mısır unu gibi tam tahıllar

Yaz Aylarında Su Tüketiminin Önemi

Bunun yanında, su genel sağlık için kritik öneme sahiptir. İnsan vücudundaki her hücre, doku ve organın düzgün çalışması ona bağlıdır. Kaynaklara göre su, vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 50 ila yüzde 70’ini oluşturur. Sıcak yaz aylarında susuz kalmamak, mevsimin tadını çıkarmanın önemli bir parçasıdır. 

Planlarınız daha fazla yürüyüş veya bisiklete binmek, güneşlenmek veya uzun zamandır beklenen tatile çıkmak olsun, susuz kalmamak için yeterince su içtiğinizden emin olmalısınız. 

 

Referanslar:

  1. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Toplum İçin Bilgilendirme Dizisi-39 Erişim adresi: https://halksagligi.hacettepe.edu.tr/duyurular/toplum%20icin/SaglikliBeslenmeSorulari_Yanitlari.pdf Erişim tarihi: 23.07.2023.
  2. NIH. Keep Active & Eat Healthy to Improve Well-being & Feel Great. Erişim adresi: https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/keep-active-eat-healthy-feel-great Erişim tarihi: 24.07.2023.
  3. 3. Mayo Clinic. How to stay hydrated over the summer. Erişim adresi: https://diet.mayoclinic.org/us/blog/2022/how-to-stay-hydrated-over-the-summer/ Erişim tarihi: 25.07.2023.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ