Bizi Takip Edin!

Verimli ve Eğlenceli Bir Eğitim Dönemi İçin Okula Dönüş Tavsiyeleri

Okul dönemi yaklaştığında aileleri ve çocukları tatlı bir telaş kaplıyor. Güzel bir tatilin ardından gelen okul dönemi, öğrencileri ilk başta biraz korkutsa da zaman geçtikçe eğlenceli hâle gelen süreç, çocukların da keyifle öğrenmelerini sağlıyor. Peki hem okula dönmeye hazırlanan çocuklar hem aileler için tavsiyeler neler? Gelin, bu önerilere hep birlikte bakalım.

Uyku Düzeninize Özen Gösterin

Okul döneminin belki de en yorucu noktası, uykusuzluk. Doğru bir uyku düzenini benimseyen aile ve öğrenciler, bu süreci daha rahat atlatabiliyor. Yaz aylarında seyahat ettiğiniz için çocuğunuzun uyku düzeni değişmiş olabilir. Bunun haricinde tatil döneminde genellikle çocuklar daha fazla uyurken uyku saatleri de farklılık gösterebiliyor. Fakat okul dönemi için belirli bir saatte kalkmak ve kaliteli uyku için erken saatte yatağa yatmak gerekiyor. Uyku düzeni oluşturmada öncelikli olarak okul için saat kaçta yatılıp kalkılması gerektiği belirlenmeli. Tam saat belirlenmese bile aşağı yukarı bir saat dilimi seçilerek okul başlamadan bir ay önce uyku saatleri rutin hâline getirilebilir. Vücudun yeni bir düzene alışması yaklaşık olarak 21 gün sürüyor. Bu noktaya dikkat ederek uyku düzenini oluşturabilirsiniz.

Elektronik Cihazlara ve Sosyal Medyaya Ayrılan Süreye Dikkat Edin

Günümüz dünyasına sosyal medya ve teknoloji bir hayli hâkim. Dolayısıyla çocuklar da böyle bir dünya içerisine doğuyor ve küçük yaşlardan itibaren teknoloji ile haşır neşir oluyor. Yaş grubuna bağlı olarak sosyal medya ve elektronik cihaz kullanımının ise ayarlanması gerekiyor. Bu durumda doktorunuzla veya uzman pedagoglarla iş birliği yaparak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra yaz tatillerinde sosyal medya ve elektronik cihaz kullanımının süresi daha uzun olabiliyor. Fakat okul başladığı zaman bu sürenin azaltılması gerekiyor. Aksi takdirde çocuklar derslerine daha az zaman ayırabilir ve bu durum da başarılarını etkileyebilir. Okul dönemi yaklaştıkça çocuğunuzun sosyal medyaya ve teknolojik cihazlara ayırdıkları zamanı düzenlemelisiniz.

Çocuğunuzla Okul Alışverişi Yapın

Okula dönüş tavsiyeleri arasında en eğlenceli olanı, okul alışverişi. Kırtasiye malzemelerinin güzelliği, çocuklar için eğlenceli hâle gelen tasarımları hem çocukların hem ebeveynlerin hoşuna gidiyor. Çocukların güvenle kullanabileceği kırtasiye malzemelerini onlarla birlikte seçebilir, çocuğunuzun özgür iradesiyle seçim yapmasına izin verebilirsiniz. Renkli sırt çantaları, kalemler, silgiler, stickerlar, beslenme çantaları gibi ekipmanları çocuklarınızın isteği doğrultusunda seçebilir; onların okula karşı hevesinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu Motive Edin ve Onunla Olan İletişiminizi Güçlendirin

Çocuğunuz ilk defa okula gidecek veya yeni bir okula başlıyor olabilir. Bunların haricinde araya uzun bir ara girmesinden dolayı okula başlayacağı için kendisini tedirgin hissedebilir. Bu durumda çocuğun en büyük destekçisi, ebeveynleri olur. Anne babaların okul başlamadan önce çocuklarıyla güçlü bir iletişim kurması ve çocuklarının endişe verici düşüncelerden kurtulmalarına yardımcı olması gerekiyor. Okul başladığında ise ebeveynler çocuklarının öğretmenleri ile diyalog kurmalı ve çocuklarının gelişimini izlemeli. Böylece çocukların sağlıklı gelişim periyotlarını takip etmek daha mümkün olabiliyor.

Ders Programı Oluşturun

Renkli ders programları yapmak, öğrencilerin öğretim yıllarında daha verimli olmalarını sağlıyor. Çocuğunuzla birlikte okul dönemi başladığında güzel bir program hazırlamak ve ona sorarak boş zaman saatlerini de belirlemek, çok daha verimli bir sürece yol açıyor. Siz de okul açıldığında çocuğunuzla ders programı yapabilir ve bu programı onun görebileceği bir yere asabilirsiniz. Ayrıca yeni dönemin ders konularını ve ders kitaplarını birlikte inceleyebilir ve çocuğunuzun konular hakkında ne düşündüğünü sorarak onu okula hazırlayabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ