Sıcak Havalarda Vücudumuzu Formda Tutacak 8 Tüyo

Yazın herkesin hayali daha fit bir vücuda sahip olmak. Malum tatil sezonu açıldı; üstelik artık fazla kiloları saklayan kalın giysilerin yerini bedenimizi belli eden ince giysiler aldı! Bu nedenle sıcak havalarda beslenmeye ve egzersize daha fazla özen göstermek gerekiyor. Elbette tüm bunlar sadece güzel görünmek için değil! Değişen hava sıcaklıkları ile birlikte vücudumuzun bu değişikliği sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için yaşam stilimizi yeniden gözden geçirmemizde fayda var. Bu yazımızda hem sağlıklı hem de fit bir yaz geçirmek için yapabileceğiniz bazı önerilere yer vereceğiz. İşte sıcak havalarda vücudunuzu formda tutacak 8 tüyo.

 

  1. Porsiyonlarınızı küçültün

Havaların ısınmasıyla birlikte birçok insan için tatil başladı. Tatil ise hem yemek saatlerinde hem de yeme alışkanlıklarında ciddi bir değişim demek. Beslenme konusunda her zamanki rutinin değişmesi, uzun süre aç alma durumu bir sonraki öğünde daha fazla yemenize neden olabilir. Bu nedenle yemeklerinizdeki porsiyonlara özellikle dikkat etmelisiniz. Öğünlerinizde fazla yememek için sağlıklı atıştırmalıklardan oluşan ara öğünler tüketerek kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Bu sayede metabolizma hızınızın düşmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

 

  1. Bolca sebze ve meyve tüketin

sebze meyve

Yaz aylarında bolca sebze ve meyve tüketmek hem bağışıklık sisteminizi korumanıza hem de kilo almamanıza yardımcı olacaktır. Elbette sebze ve meyve konusunda da doğru porsiyonlar tüketmelisiniz. Sebze ve meyve tüketimi, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayacak ve yaz boyu formda kalmanızı sağlayacaktır.

 

  1. Egzersiz yapın

Vücudunuzu formda tutacak en önemli etmen, sağlıklı beslenmenin yanında düzenli egzersiz yapmaktır. Eğer yaz boyu fit görünmek istiyorsanız tatil gibi bahanelerle egzersiz yapmayı ihmal etmemeli; aksine bu konuya daha fazla özen göstermelisiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız her gün düzenli olarak tempolu yürüyüşler yapabilir veya yüzebilirsiniz. Emin olun bu sayede yaz aylarında da vücudunuz formunu koruyacaktır.

 

  1. Su tüketimini ihmal etmeyin

su tuketin

Formda kalmanın en önemli püf noktalarından biri de yeteri kadar su tüketmektir. Bu durum her mevsim için geçerli olsa da sıcak havalarda ayrıca önem kazanır. Kişinin su ihtiyacı bedensel özelliklerine bağlı olarak değişebilir ancak sağlıklı bir yetişkinin ortalama su ihtiyacı günde ortalama 2- 2,5 litre civarındadır. Yeteri kadar su tüketmek hem vücudunuzdaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur hem de metabolizma hızınızı düzenler.

 

  1. Yemek seçimlerinize dikkat edin

Havaların ısınmasıyla birlikte hepimizde bir gevşeme, rahatlama söz konusudur. Bu rahatlık hayatın her alanına yansıyacağı gibi beslenme alışkanlıklarımız üzerinde de etkilerini gösterebilir. Ayrıca yaz aylarında dışarıda yemek daha sık rastlanan bir durum haline gelir. Eğer vücudunuzu formda tutmak istiyorsanız özellikle dışarıda yemek yerken yemek seçimlerinize dikkat etmelisiniz. Tercihinizi her zaman az yağlı, işlem görmemiş, sağlıklı pişirme teknikleri ile pişirilmiş yemeklerden yana kullanmalısınız. Bu sayede tatilinizi yağlanmadan sonlandırmanız mümkündür.

 

  1. Salatayı en iyi dostunuz ilan edin

Salatayı en iyi dostunuz

Taze mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış salatalar, özellikle sıcak havalar için muhteşem öğünlerdir. Formunuzu korumak için normalde ana öğün olmayan salataları, ana öğün olarak tüketebilirsiniz. Daha doyurucu olması için içerisine ızgara tavuk veya et ekleyebilir; bu sayede karbonhidrat tüketiminin de önüne geçebilirsiniz.

 

  1. Deniz ürünlerini tercih edin

Deniz ürünleri özellikle yaz aylarında daha fazla tüketilmektedir. Hem besleyici hem de sağlıklı olan deniz ürünleri tüketerek siz de formunuzu koruyabilir ve vücudunuz için sağlıklı olan Omega-3 gibi önemli vitaminleri edinebilirsiniz.

 

  1. Sıvı alımını arttırın

Sıcak havalarda vücudumuzun suya her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır. Bunun için yapılması gereken ilk şey elbette yeteri kadar su tüketmek olmalı. Ancak bunun yanı sıra formunuzu korumak ve sağlığınıza özen göstermek için sağlıklı detoks içecekleri de tüketebilirsiniz. Mevsim meyveleri ile hazırlanmış detoks içecekleri sizi serinletmekle kalmaz; aynı zamanda ödem atmanıza ve su ihtiyacınızı karşılamanıza da yardımcı olur.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye