Seyahat Sırasında Salgın Hastalıklardan Korunmak İçin Almanız Gereken Önlemler

Seyahat Sırasında Salgın Hastalıklardan Korunmak İçin Almanız Gereken Önlemler

Küresel pandemi kriziyle birlikte hepimiz bir salgın gerçeğiyle yaşamaya başladık. Özellikle hayatımızın önemli bir parçasını oluşturan seyahatler, artık eskisinden çok daha fazla hijyen gerektiriyor. Farklı amaçlarla dönem dönem gerçekleştirdiğiniz tüm seyahatlarde salgından korunmak için bazı önlemler alabilir ve bulaş riskini minimuma düşebilirsiniz. Peki, keyifle çıktığınız seyahatlerin bir kabusa dönüşmemesi için ne gibi önlemler almanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bağışıklık Sisteminizi Güçlü Tutmalısınız

Yalnızca bulaşıcı hastalıklardan değil, her türlü sağlık probleminden korunmanın yolu; sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçiyor. Çünkü vücudunuzun direnci ne kadar iyiyse karşılaştığınız olumsuz koşullarla baş etme gücünüz de o kadar iyi oluyor. Bu sebeple öncelikle bedeninizi yoran ve direncinizi düşüren aşırı şekerli, yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi depolamalısınız. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için probiyotiklerden destek almalı; vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de düzenli olarak aldığınızdan emin olmalısınız.

Kişisel Hijyeninize Ekstra Özen Gösterin

Dezenfektan

Seyahatleriniz sırasında kişisel hijyeninize ekstra özen göstererek olası risklerden kendinizi koruyabilirsiniz. Yanınızdan maske, eldiven ve siperlik gibi koruyucu eşyalarınızı ayırmamalı ve hatta mümkün olduğunca yedeklemelisiniz. Ellerinizi sık sık yıkamalı ve çantanızda kesinlikle bir dezenfektan bulundurmalısınız. Sinek kovucu sprey, güneş koruyucu krem ve vücudunuzu koruyacak besleyici bir losyon da çantanızda yerini alan koruyucular arasında olmalı.

Seyahat Öncesi Doktorunuzla Görüşün

Seyahate çıkmadan önce rutin aşılarınızı mutlaka yaptırmalısınız. Ayrıca kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzla görüşerek ilaç dozlarınızı da ayarlayabilirsiniz. Böylece yolculuğunuz boyunca, acil durumların dışında, farklı yerlerden ilaç temin etmek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda açık bir yaranız varsa enfeksiyon kapma riskiniz de çok daha fazla olacağından bu konuya ekstra özen göstermeli ve ihtiyacınız olan pansumanı en temiz koşullarda olması gerektiği gibi yapmalısınız.

Kıyafetlerinize Dikkat Etmelisiniz

Kıyafetlerinize Dikkat Etmelisiniz

Seyahatiniz sırasında havalar sıcak ise yanınıza elbette kısa kollu tişört ve şort gibi sizi daha ferah tutan kıyafetler alacaksınız. Ancak her ihtimale karşı yanınıza vücudunuzu dış etkenlerden koruyacak uzun kollu gömlek, pantolon ve şapka gibi eşyalar da almalısınız. Böylece cildinizin dışarısıyla temasını da en aza indirmiş olursunuz. Bu gibi önlemler, yaşanabilecek ani hava değişimlerinde koşullara uyum sağlamanıza ve bağışıklığınızı korumanıza yardımcı olur.

Seçimlerinize Özen Göstermelisiniz

Seyahatiniz boyunca konakladığınız mekânlara ve tükettiğiniz yiyeceklere dikkat etmelisiniz. Çiğ ve az pişmiş gıdalardan uzak durmalı, kaynağını bilmediğiniz besinleri tercih etmemelisiniz. Açık su veya içecek yerine kapalı olan içecekleri tercih etmelisiniz. Ayrıca temizliğinden emin olmadığınız havuzlardan da uzak durmalısınız. Düzenli spor yapıyorsanız egzersizlerinizi spor salonu yerine açık havada yaparak olası risklerin de önüne geçmiş olursunuz.

Kişisel Eşyalarınızı Paylaşmamalısınız

Seyahat esnasında olası riskli durumlardan biri de eşya alışverişi. Elbette zor durumda olan birini çaresiz bırakmak istemez ya da kendiniz de çaresiz kalmaktan hoşlanmazsınız. Ancak hem kendi sağlığınız hem de diğerlerinin sağlığı için seyahat öncesi hazırlığınızı tüm ihtiyaçlarınızı gözetecek şekilde hazırlamalısınız. Böylece başkalarından bir eşya istemek durumunda kalmazsınız. Sizden talep edildiğinde ise uygun bir dille durumu izah edebilir ya da verdiğiniz eşyayı tamamen gözden çıkarabilirsiniz.

Ulaşımınızı İyi Planlamalısınız

Ulaşım aracı seçiminiz, yolda karşılaşabileceğiniz problemleri de belirler. Özel bir araba ile seyahat ediyorsanız temizliğinize özen göstermeniz çok daha kolay olur. Ancak uçak, tren ya da otobüs gibi toplu taşıma araçları ile seyahat edecekseniz öncesi ve sonrasını düşünerek tüm hijyenik koşulları dikkate almalısınız. Sosyal mesafenizi koruyarak hareket etmeli, oturacağınız koltuğu ve etrafını dezenfektan spreyle temizlemelisiniz. Yolculuk sırasındaki molalarınızda ortak kullanım alanları olan bekleme salonları ve tuvaletlerde de dikkati elden bırakmamalı; dezenfektan, ıslak mendil ve kolonya gibi temizleyicileri yanınızda bulundurmalısınız.

Sonuç olarak salgın hastalıklardan korunmak adına “seyahat” kavramını tamamen hayatınızdan çıkarmak yerine alacağınız önlemlerle daha hijyenik koşullarda yolculuk edebilirsiniz. (1)

 

REFERANSLAR

1. Seyahat Sağlığı: https://www.seyahatsagligi.gov.tr/SeyahatOnerileri

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ