Seyahatiniz Öncesinde ve Sırasında Salgın Hastalıklara Karşı Almanız Gereken 7 Önlem

Seyahat öncesi ve sonrasında salgın hastalıklardan korunmak

Seyahat dendiğinde birçoğumuzun aklına yeni yerler keşfetmek, eğlenmek, yeni insanlar tanımak gibi pozitif durumlar gelir. Gerçekten de araştırmalar seyahat etmenin zihinsel sağlığımız üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ancak tüm bu olumlu taraflar bir kenara dursun; bazen seyahat etmek sağlığımız için çeşitli tehditler oluşturabilir! Ülkeler arası yolculuk yapan kişilerin her geçen gün daha fazla olması, salgın hastalıkların da başka ülkelere taşınmasına ve kişilerin bağışıklık geliştirmedikleri mikroorganizmalara maruz kalarak hastalanmalarına neden olabilir. Bu nedenle seyahat öncesinde ve seyahat boyunca olası salgın hastalıklara karşı çeşitli önlemler alınması gerekmektedir? Peki, sağlıklı bir seyahat için ne tür önlemler alabiliriz? İşte bazı örnekler!

 

Seyahat öncesinde gideceğiniz yerin sağlık riskleri hakkında bilgi sahibi olun

Eğer yurt dışı planınız varsa gideceğiniz yerin iklim koşullarını, katılacağınız etkinlikleri ve orada görülen salgın hastalıkları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu sayede çeşitli önlemler alabilirsiniz. Bunun için ülkemizde Sağlık Bakanlığının seyahat sağlığı hizmetlerinin internet sitesinden gideceğiniz bölgede karşılaşabileceğiniz sağlık riskleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Eğer gerekli ise seyahatinizden önce aşı olun

Seyahatinizden önce aşı olun

Hepatit A ve B, tüberküloz, kolera, tifo gibi hastalıklara karşı aşı koruyucu bir yöntemdir. Eğer gideceğiniz bölgede böyle riskler var ise seyahat sağlığı merkezlerinde seyahatinizden ortalama 4-8 hafta önce gerekli aşıları olmanız tavsiye edilmektedir. Genelde aşıların vücutta bağışıklık oluşturması için belirli bir süreye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle seyahatinizden belirli bir süre önce bu riskleri araştırmanız ve önlem almanız gerekir.

 

Bağışıklık sistemi sağlığınızı destekleyin

Vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan şey bağışıklık sistemimizdir. Bu nedenle sağlıklı bir seyahat ve hastalıklardan korunmak için daha seyahate çıkmadan önce bağışıklık sağlığı için çeşitli önlemler alınması gerekir. Bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, yeteri kadar su tüketmek, stresten uzak durmak gibi önlemler alabilirsiniz.

 

Seyahatiniz sırasında ellerinizi sık sık yıkayın, kişisel hijyen kurallarını önemseyin

Birçok salgın hastalık ellerimiz aracılığı ile bulaşmaktadır. Bunun sebebi virüs ve bakteri olan yüzeylere ellerle temas ettikten ellerin sonra ağız, yüz ve göz ile temas ettirilmesidir. Bu nedenle eller olabildiğince sık, su ve sabun ile iyice yıkanmalıdır. Eller kirli ise kesinlikle yüz bölgesine temas ettirilmemelidir. Bu sayede birçok bulaşıcı hastalıktan korunmak mümkündür.

 

Kişisel mesafeyi koruyun

Salgın hastalıkların bulaşma şekli virüse göre değişiklik gösterse de birçoğu öksürük, hapşırık sonucunda yayılan damlacık yolu ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle seyahat edeceğiniz bölgede birçok farklı ülkeden insan olacağını düşünerek insanlarla kişisel mesafenizi korumanız gerekir. Bu sayede hem kendi sağlığınızı hem de başka insanların sağlığını korumuş olursunuz.

 

İçtiğiniz suların, tükettiğiniz besinlerin hijyeninden emin olun

Seyahat edeceğiniz bölgede beslenme alışkanlıkları oldukça farklı olabilir. Bu nedenle içtiğiniz sudan tükettiğiniz yiyeceğe kadar besinlerin kapalı olmasına ve hijyenine dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde salgın hastalıklardan ciddi sağlık problemlerine kadar pek çok sağlık tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Haşerelere karşı koruyucu önlem alın ve sokak hayvanları ile temastan kaçının

Sıtma benzeri çeşitli hastalıklar sinek ısırığı ile bulaşabilmekte, bunun yanı sıra çeşitli haşere ısırmaları ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle gideceğiniz bölgede benzer tehditler varsa yanınıza sinek-böcek kovucu spreyler, haşere ısırmalarına karşı iyileştirici kremler alabilirsiniz. Veya vücudunuzu koruyan giysiler tercih edebilirsiniz.

Benzer şekilde bazı durumlarda sokak hayvanları da çeşitli salgın hastalıkların taşıyıcı ve bulaştırıcıları olabilmekteler. Bu yüzden seyahat edeceğiniz farklı bölgelerde olabildiğince sokak hayvanları ile temastan kaçınmanız gerekir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ