Bizi Takip Edin!

Keyifli Bir İş Seyahati Deneyimi Yaşamanız İçin Öneriler

İş hayatınızın belli dönemlerinde yurt içi ya da yurt dışı iş seyahatleri yapmanız gerekebilir. Bu seyahatlerde temel amacınız yeni şeyler öğrenerek, kariyerinizi daha ileriye taşımak ve sorumluluklarınızı en iyi şekilde yerine getirmek olsa bile yolculuğunuzun eğlenceli konforlu olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece unutulmaz bir iş seyahati deneyimi yaşayabilirsiniz. İşte keyifli bir iş seyahati için öneriler!

Tüm Belgeleri Aldığınızdan Emin Olun

Özellikle yurt dışı seyahatleriniz sırasında problem yaşamamak için belgelerinizin tam olması önemli. Eksik evraklar hem zaman hem enerji kaybı anlamına gelir. Tüm kartlarınızı, pasaportunuzu, belgelerinizi ve evraklarınızı aynı yerde tutabileceğiniz bir pasaport cüzdanı edinebilirsiniz. Ayrıca pasaportunuzu kaybetme riskine karşı yanınıza pasaportunuzun kopyasını ya da e-pasaportunuzu almaya özen gösterebilirsiniz. Bununla birlikte kaybolma ihtimaline karşı evraklarınızdan farklı bir yerde muhafaza edeceğiniz ekstra bir kredi kartı da bulundurabilirsiniz.

Seyahat Sigortası Yaptırın

Kısa süreli bir iş seyahatine çıkıyor olsanız bile olası sorunlarla vakit kaybetmemek ve bu sorunlarla en iyi şekilde mücadele edebilmek için sigorta yaptırmaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede hastalık ya da kaza durumlarında yabancı bir ülkede olsanız da ekstra ücret ödemeden tıbbi tedavi alabilir; bagajınızın ya da eşyalarınızın kaybolması durumunda zarar etmekten kurtulabilirsiniz.

Doğru Kıyafetleri Seçin

Seyahatiniz boyunca kocaman bagajları taşıyıp yorulmak istemiyorsanız doğru kıyafet seçimi yapmaya özen gösterebilirsiniz. Seçimlerinizi şıklığı ve konforu bir araya getiren giysi ve ayakkabılardan yana kullanabilirsiniz. Blazer ceketler, ütü gerektirmeyen gömlekler ve koyu renkli pantolonlar iş kıyafetlerinizi oluşturabilir. Günlük hayatınızda en çok kullandığınız parçaları da iş dışı kombinleriniz için yanınıza alabilirsiniz. Resmî görünüm için en az iki tane konforlu ve kaliteli ayakkabıyı da yanınıza almanızda fayda var. Kadınların iş için kullanacağı ayakkabılardan birinin ihtiyaç hâlinde değiştirebilmek için düz tabanlı ya da alçak topuklu olması da iyi olabilir.

Jetlag İçin Önlem Alın

Saat dilimi farklı olan bir ülkeye seyahat ediyorsanız zamanınızı ve enerjinizi yönetmenin önündeki en büyük engel, jetlag olabilir. İş yoğunluğunuzun fazla olduğu ve ekstra boş günlerinizin olmadığı kısa seyahatlerde ise jetlag’dan kurtulmak daha da zor olabilir. Bu nedenle en baştan jetlag olmamaya özen göstermenizde fayda var. Bunun için seyahate çıkmadan önce iyice dinlenmeye ve uykunuzu almaya dikkat edebilirsiniz. Gideceğiniz ülkeye göre birkaç gün boyunca normalde uyuduğunuzdan birkaç saat erken ya da geç yatmaya özen gösterebilirsiniz. Varış noktanıza ulaştığınızda ne kadar yorgun ya da aç olsanız da yerel saate göre yemek yemeye ve uyumaya çabalayabilirsiniz.

Teknolojiden Yararlanın

Daha önce bulunmadığınız bir ülke ya da şehre seyahate gidiyorsanız biraz zorlanabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için gideceğiniz yer hakkında önceden araştırma yaparak gerekli uygulamaları cihazlarınıza indirmelisiniz. Tercih edebileceğiniz uygulamaların bazıları:

  • Uçuş takip uygulamaları,
  • Biniş ve iniş yapacağınız havaalanlarının uygulamaları,
  • Kartvizit tarama uygulamaları,
  • Para birimi dönüştürücüleri,
  • Çeviri uygulamaları,
  • Konaklama için uygulamalar,
  • Araç çağırma uygulamaları,
  • Yol tarifi uygulamaları,
  • Şehir rehberi uygulamaları.

Beslenmenize Dikkat Edin

Seyahat ederken belli bir beslenme rutinine bağlı kalmak zorlayıcı olsa da beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için seyahate çıkmadan önce evde sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayarak yanınıza alabilirsiniz.

Yoğun bir programınız olsa da bol bol sıvı tüketmeye ve susuz kalmamaya özen gösterebilirsiniz. Sıvı tüketirken kafein alımını sınırlandırmanız da oldukça önemli. Yeni yemekler denemek istediğinizde büyük porsiyonlar yerine tadımlık porsiyonları tercih edebilir, hijyeninden emin olduğunuz mekânları seçmeye çalışabilirsiniz.

Eğlenmek İçin Zaman Ayırın

İş seyahatlerinde temel amacınız sorumluluklarınızı en iyi şekilde yerine getirmek olabilir. Ancak iyi bir program hazırlayarak hem görevlerinizi tamamlayabilir hem eğlenmek için zaman ayırabilirsiniz. Boş zamanlarınızda turistik yerleri ziyaret edebilir, yerel pazarları gezebilir ya da küçük bir şehir turu planlayabilirsiniz. Böylece hem seyahatinizden keyif alabilir hem dinlenerek daha verimli çalışabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ