Serinleyen Havalara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Serinleyen Havalara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Vücudu hastalıklardan korumakla görevli olan savunma mekanizmasına bağışıklık sistemi veya immün sistem adı verilir. Vücut direncini artırarak güçlü ve dayanıklı bir bünyenin oluşmasında son derece etkili olan bağışıklık sistemi, vücudun kalkanı olarak nitelendirilebilir. Bağışıklık sisteminin gücü ile hastalıklara yakalanma olasılığı arasında ters orantı mevcut. Bağışıklık sistemimiz güçlendikçe hastalıklara yakalanma ihtimalimiz azalır.

Solunan havadaki yararlı ve zararlı gazların oranı, iklim ve mevsim değişiklikleri, radyasyon, stres düzeyi, beslenme biçimi, uyku düzeni, sigara ve alkol kullanım düzeyi gibi çeşitli faktörler bağışıklık sistemini doğrudan etkiler. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireyler çevrede meydana gelen değişimlerden daha az etkilenir. Dolayısıyla çevresel koşullardan etkilenebilen bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için çeşitli unsurlara dikkat edilmesi gerekir.

Vücuttaki sistemlerin ve organların işleyişlerini dengeli şekilde sürdürebilmeleri açısından hayati öneme sahip olan bağışıklık sistemini güçlendirmek için uygulayabileceğiniz adımlar şunlardır:

1. Ellerinizi Sürekli Temiz Tutmaya Çalışın

Eller, gözle görülemeyen organizmalar ile yoğun olarak temas sağlayan başlıca vücut uzuvları arasında yer alıyor. Kirli veya mikroplu yüzeylere temas ettikten sonra ellerinizi ağız, burun ve göz gibi yüzünüzün çeşitli bölgelerine değdirdiğinizde ise bağışıklık sisteminiz bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Özellikle de dışarıya çıktığınızda çok sayıda zararlı mikroskobik canlı ile temas etme olasılığınız oldukça yüksek. Dolayısıyla dışarı çıktığınızda çok fazla yüzey ile temas etmemeye çalışın. Kirli yüzeylerle temas etmek zorunda kaldığınız durumlarda ise en yakın zaman dilimi içerisinde ellerinizi çeşitli temizlik ürünleri veya su ile temizlemeye özen gösterin. Ellerinizi temizleme imkanınız bulunmuyorsa yüz bölgenize dokunmamaya dikkat edin.

2. Sigara ve Alkol Kullanma Alışkanlığınızı Denetim Altına Alın

Sigara ve alkol tüketimi vücudun pek çok bölümünde çeşitli tahribatlara yol açar ve bağışıklık sistemini zayıflatır. İmmün sistemi zayıfladığında ise bu tahribatların onarım süreçlerinde bazı aksaklıklar meydana gelebilir, vücut zararlı organizmalara karşı daha savunmasız ve güçsüz kalır. Eğer sigara veya alkol kullanma alışkanlığınız mevcutsa hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmek hem de organlarınızın hasar görmesinin önüne geçebilmek için derhal bu alışkanlıkları bırakın. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3. Düzenli Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin

Düzenli Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin

Düzenli egzersiz yapmak hem fiziksel hem de ruhsal gelişimde önemli rol üstleniyor. Egzersizleri düzenli ve istikrarlı biçimde sürdürdüğünüzde vücudunuzun kas oranında belirli bir artış meydana gelir. Kas kütlenizdeki artışlar vücudunuzun direncini yükseltir. Olumsuz nitelikteki çevresel faktörlerden daha az etkilenmenizi sağlayan spor aktiviteleri, aynı zamanda sürekli zinde kalmanıza yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi destekleyerek dayanıklı bir vücuda sahip olmak için spor faaliyetlerini hayatınızın bir parçası haline dönüştürmeye özen gösterin.

4. Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin

Verimli ve yeterli ölçüde uyumak, mental açıdan olumlu etkiler yaratır. Dikkat ve odaklanma becerinizi artırmanın yanı sıra stres ile başa çıkabilme becerilerinizi de geliştirir. Zihninizde meydana gelen pozitif değişimler bağışık sisteminize de yansır. Kaliteli bir uyku süreci geçirdiğinizde aynı zamanda mide ve bağırsak gibi çeşitli organlarınız da daha sistematik bir biçimde işlevlerini sürdürür. Vücudunuzda hem zihinsel hem de fizyolojik açıdan etkili değişimler oluşturmak için uyku sürecinizi belirli periyotlar dahilinde yönetmeniz tavsiye edilir.

5. Beslenme Biçiminize Dikkat Edin

Beslenme şekliniz, bağışıklık sisteminizin işleyişini doğrudan etkiler. Paketlenmiş gıdalar, asitli ve gazlı içecekler, organik olmayan sebze ve meyveler tüketmeniz bağışıklık sisteminizin performansında düşüşler meydana getirebilir. Besinleri pişirme ve kızartma gibi işlemlerin doğru teknikler eşliğinde uygulanmaması da vücudun direnç düzeyinde olumsuzluklar oluşturabilir. Bağışıklık sisteminizi geliştirmek için dengeli ve düzenli beslenmeniz oldukça önemli. Doğal nitelikteki besinlerin yanı sıra takviye gıdalar almanız gereken zaman dilimleri de olabilir.

6. Ağız Hijyenine Önem Verin

Ağız Hijyenine Önem Verin

Ağız bölgesinde çok sayıda yararlı ve zararlı mikroorganizma bulunur. Zararlı mikroorganizmaların çoğalmalarını engellemek için ağız bölgesinin temiz tutulması şart. Gün içerisinde çok sayıda katı ve sıvı gıdanın tüketilmesi sebebiyle diş fırçalama eyleminin her gün gerçekleştirilmesi şart. Ağız bölgesinin hijyenine özen göstermek, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücut direncinin artışına katkı sağlıyor. Bu nedenle dişlerinizi her gün fırçalamaya özen gösterin. Diş fırçalamanın yanında ayrıca ağız bakım suları gibi ürünleri de alanında uzman kişilerin görüşlerini baz alarak kullanabilirsiniz.

 

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ