10 Maddede Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Nasıl Destek Olursunuz?

Bağışıklık sistemimizin, mikropların vücudumuza girmesini ve yayılmasını engelleyerek bizi hastalıklara karşı koruduğunu hepimiz biliyoruz. Daha bilimsel bir ifadeyle tanımlamak gerekirse; bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların insan vücuduna girmesini, yayılmasını engelleyen; hastalıkları önlemek ve vücudu hastalıklardan korumak gibi görevleri olan sisteme, bağışıklık sistemi denir. Bu tanım eşliğinde, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için güçlü bir bağışıklığa sahip olmak gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki güçlü bir bağışıklığa sahip olmak için ne yapmak gerekir? Bu yazımızda, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan bazı sağlık önerilerinden bahsedeceğiz. İşte, bağışıklığı güçlendirmeye destek olma yolları…

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmek

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlığımız üzerinde doğrudan etkili olduğu için bağışıklığımızı desteklemeye de yardımcı olur. Bu nedenle; hem vücut fonksiyonlarımızın sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi hem de bağışıklık sistemimizin görevini yapabilmesi için, beslenme konusuna özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Beslenme programımız içindeki karbonhidrat, protein ve yağ dengesini korumaya; sigara, alkol, şeker gibi zararlı maddelerden uzak durmaya; antioksidan açısından zengin, taze mevsim sebze ve meyvelerinden tüketmeye özen göstermeliyiz.

 

Vitamin, mineral bakımından zengin besinler tüketmek

Özellikle ani sıcaklık değişimlerinin yaşandığı dönemlerde, hastalıklara yakalanmaya daha yatkınızdır. Bu nedenle mevsim geçişlerinde; grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar da daha kolay bir şekilde yayılır. İşte böyle dönemlerde, özellikle vitamin ve mineral bakımından zengin meyve ve sebzeleri bolca tüketmek, bağışıklık sistemimizi desteklemeye yardımcı olacaktır.

 

Yeterli uyku

Yeterli uyku

Bağışıklık sistemi için bir diğer önemli etmen de uykudur. Uyku, vücudumuz için sandığımızdan daha önemlidir. Çünkü kaliteli ve düzenli bir uyku düzeni, sabahları kendimizi iyi ve enerjik hissederek uyanmamızı sağlarken uykusuzluk; konsantrasyon bozukluğu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi olumsuzluklara neden olabilir.

 

Düzenli egzersiz yapmak

Düzenli egzersiz yapmanın da bağışıklığımızı destekleyici bir etkisi vardır. Çünkü düzenli egzersiz sadece fiziksel sağlığımızı değil, ruhsal sağlığımızı da olumlu yönde etkiler.

 

Doğada vakit geçirmek

Doğada vakit geçirmek

Egzersiz yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip olduğunu yukarıda belirtmiştik. Özellikle şehir hayatının getirdiği olumsuzluklardan uzak ve doğayla iç içe bir ortamda egzersiz yapmak (yürüyüş gibi), bağışıklık sistemini desteklemeye ciddi biçimde yardımcı olmaktadır.

 

Gereksiz ilaç kullanımından sakınmak

Vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketmenin; sağlıklı beslenmenin ve bağışıklık sistemini desteklemenin ilk ve en önemli yolu olduğunu yukarıda belirtmiştik. İşte bunun kadar önemli olan bir diğer şey de gereksiz ilaç kullanımından sakınmak. Antibiyotiklerin çeşitli hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olduğunu elbette hepimiz biliyoruz; ancak bu noktada yapılması gereken şey, gereksiz yere antibiyotik kullanmamak. Antibiyotik kullanımının bağırsak florası üzerinde olumsuz etkisi bilinmektedir.

 

Stresten uzak durmak

Şöyle bir düşünecek olursanız; kendinizi fazlaca yorduğunuz ve strese maruz kaldığınız zamanlarda, vücudunuzun daha bitkin ve hasta olmaya yatkın olduğunu hemen hatırlarsınız. İşte bunun bir nedeni var; siz stresli olduğunuzda, vücudunuz bunu yok edebilmek için bazı maddeler üretiyor ve bu da kendi dengesini şaşırmasına neden oluyor. Bu nedenle, bağışıklığımızı olumlu yönde desteklemek için stresten mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

 

Olumlu düşünmek

Sizce sadece fiziksel sağlığımızı korumak, bağışıklık sistemini desteklemek için yeterli mi? Elbette değil. Ruh durumumuzun, fiziksel sağlığımız üzerinde oldukça etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz ne kadar iyi düşünürsek, kendimizi de o kadar iyi hissederiz. Çünkü olumlu düşünmek, direkt olarak güçlendirici bir etkiye sahiptir.

 

Dinlenmek

Bağışıklık sistemini desteklemek için hareketsiz kalmamak ve düzenli egzersiz yapmak gerektiğini biliyoruz. Ancak en az bu ikisi kadar önemli olan bir şey var ki; o da dinlenmek! Kendinizi fazla yorduğunuz zamanlarda, bağışıklık sisteminiz de doğal olarak zayıflayacaktır. Bu nedenle, dinlenmek için kendinize vakit ayırmayı unutmayın.

 

Hijyenik kurallara uymak

Bağışıklık sistemimizin görevi, bizi bazı mikroorganizmalara karşı korumak ve bu mikropların yayılmalarını engellemektir. Ancak bu görevini yerine getirebilmesi için, yukarıda saydığımız güçlendirici etmenlerin yanında, hijyenik kurallara da uyarak ona destek olmamız gerekir. Çünkü aksi takdirde, mikroplar bir yolunu bulup vücudumuza girebilir ve bağışıklık sistemimiz de onlarla savaşmak için ekstra efor sarf etmek zorunda kalabilir. Bu nedenle, özellikle hastalıkların daha hızlı yayıldığı mevsim geçişlerinde ellerimizi daha sık yıkamalı ve genel olarak kişisel temizliğimize özen göstermeliyiz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye