Bizi Takip Edin!

Beta Glukan Nedir? Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunduğumuz bu kritik dönemde sağlıklı bir bünyeye ve bağışıklık sistemine sahip olmak oldukça önemli. Bu noktada devreye hastalıkları engellemek için alınan besin takviyeleri giriyor. Bağışıklık sistemini destekleyen, kalp ve damar sağlığını koruyan, kötü kolesterolün düşürülmesine katkıları bulunan beta glukan bu noktada bir adım öne çıkıyor. Peki nedir bu her derde deva beta glukan?

Beta glukan ekmek mayasının hücre duvarından elde edilen bir besin takviyesi. Kepek, buğday, arpa ve diğer kepekli tahıllar ile maitake ve reishi mantarları beta glukana kaynaklık eden içerikler arasında sayılıyor. Bu içerikleri meydana getiren hücre duvarlarından beta glukan üretilerek sağlığımıza sayısız yararı olan besin takviyesi elde ediliyor.

Beta glukanın bağışıklık sistemine, kalp ve damar sağlığına, kolesterol seviyesinin düzenlenmesine katkı sağladığı yapılan araştırmalar neticesinde tespit edildi. Beta glukan, sindirimi kolay bir diyet lifi olması sayesinde kilo kontrolünde ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde sıkça tercih ediliyor. Doğal bir besin takviyesi olan beta glukanı günlük beslenme düzeninize dahil ederek siz de bünyenizi destekleyebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız rehber ile beta glukanın yararları üzerine kapsamlı bilgi sahibi olmaya hazır mısınız? İşte beta glukan nedir, beta glukan ne işe yarar ve beta glukan faydaları nelerdir sorularının cevapları.

1. Kalp-Damar Sağlığını ve Kolesterolün Düşürülmesini Destekler

Kalp-Damar Sağlığını ve Kolesterolün Düşürülmesini Destekler

Yapılan araştırmaların sonucuna göre içerisinde yüksek miktarda beta glukan bulunan takviyeler alındığında kalp ve damar sağlığının olumlu yönde etkilendiği görülüyor. İçeriğinde en az 3 mg kadar beta glukan olan yulaflı besinler tüketildiğinde LDL olarak adlandırılan kötü kolesterolün düşürülmesi destekleniyor. Tahıllı gıdalardan elde edilen beta glukan takviyesi ile kolesterolün yüzde 5 oranında düşürülebileceği tahmin ediliyor. (1)

2. Şeker Hastalığına Karşı Kalkan Oluşturuyor

Multidisipliner Dijital Yayıncılık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre beta glukan takviyesi sayesinde kan şekeri dengesi korunabiliyor. Kan şekeri ve kan basıncının baskılanmasına yardımcı olan beta glukan ile kolesterolün düşürülmesine ilaveten tip 2 diyabete karşı da koruma kalkanı inşa ediliyor. (2)

3. Kanserli Hücrelerin Yok Edilmesini Destekliyor

Bilimsel araştırmalar henüz başlangıç aşamasında olsa bile beta glukan takviyesinin kanserli hücreler üzerindeki olumlu etkilerinden söz etmek mümkün. Araştırma sonuçlarına göre beyaz kan hücrelerinin üretimi beta glukan takviyesi ile arttırılabiliyor. Böylece hasarlı dokuların iyileşmesi hızlanırken tümör hücrelerinin de daha hızlı yok edilmesi noktasında vücut destekleniyor.

Prostat kanseri hakkında Molecular Urology tarafından yayınlanan bilimsel makaleye göre, mantardan üretilen beta glukan takviyeleri ile prostat kanserine sebep olan hücrelerin yok edilme süreci hızlandırılabiliyor.

4. Cilt Sağlığını Koruyor

Cilt Sağlığını Koruyor

Beta glukan içeren takviyeler ile cilt güzelliğini de desteklemek mümkün. Böylece hassas ciltler dış etmenlerin olumsuzluklarına karşı koruma altına alınabilir. Antioksidan yönünden zengin bir takviye olan beta glukanlar cildin daha kısa sürede yenilenmesini, nem kazanmasını sağlıyor. Aynı zamanda ince çizgilerin oluşmasını önlüyor.

5. Sindirim Sistemini Rahatlatıyor

Beta glukan, lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olan bir gıda takviyesi. Yulaf, kepek, buğday ve çavdar gibi tahıllardan elde edilen beta glukanın bağırsak florası üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu ve bağırsaktaki faydalı bakterileri desteklediği biliniyor. Beta glukan takviyesi alarak bağırsak fonksiyonlarınızı destekleyebilir, hazımsızlık şikayetlerinizin ortadan kaldırılması noktasında bedeninize yardımcı olabilirsiniz.

6. Bağışıklık Sistemini Destekliyor

Bilimsel araştırmalar beta glukanın bağışıklık sistemini desteklediğini gösteriyor. Beta glukan takviyesi alarak akyuvar hücrelerinizin daha etkin hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylece vücudunuzun virüs ve bakterilerle olan mücadeleyi kazanmasını kolaylaştırabilirsiniz. Grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu hastalıkları, yorgunluk, enfeksiyon ve alerjiye karşı beta glukan kullanarak bünyenizin koruma kalkanı oluşturmasına yardım edebilirsiniz. (3)

Bonus: Beta Glukan Takviyesi ile Vücudunuzu Destekleyin

Siz de beta glukan ihtiyacınızı karşılamak için beslenme programınızda yer alan besinlere ek olarak takviye edici gıdalardan da destek alabilirsiniz. Bu sayede bağışıklık sisteminizin fonksiyonlarını destekleme, cilt sağlığını koruma altına alma, bağırsak fonksiyonlarını düzenleme, kalp ve damar sağlığını destekleme gibi çeşitli noktalarda önemli bir adım atabilirsiniz.

KAYNAKLAR

  1. K. Esposito, R. Marfella, M. Ciotola et al., “Effect of a Mediterranean-style diet on endothelial dysfunction and markers of vascular inflammation in the metabolic syndrome: a randomized trial,” Journal of the American Medical Association, vol. 292, no. 12, pp. 1440–1446, 2004.
  2. H. Hanai, M. Ikuma, Y. Sato et al., “Long-term effects of water-soluble corn bran hemicellulose on glucose tolerance in obese and non-obese patients: improved insulin sensitivity and glucose metabolism in obese subjects,” Bioscience, Biotechnology and Biochemistry, vol. 61, no. 8, pp. 1358–1361, 1997.
  3. V. Vetvicka, B. Dvorak, J. Vetvickova et al., “Orally administered marine (1 → 3)-β-d-glucan Phycarine stimulates both humoral and cellular immunity,” International Journal of Biological Macromolecules, vol. 40, no. 4, pp. 291–298, 2007.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ