Probiyotik Kullanımının Vücudumuzda Yaratabileceği Pozitif Etkiler Nelerdir?

Probiyotik kullanımı

Probiyotikler, bağırsaklarımızda bulunan canlı ve dost mikroorganizmalardır. Bağırsaklarımızda bulunan bu dost mikroorganizmalar, probiyotik bakımından zengin beslenilerek artırılabilir. Bağırsaklarımızda bulunan bu dost mikroorganizmaların dengesi ise genel sağlığımız için oldukça önemlidir. Probiyotikli gıdalar ile beslenerek bağırsak floramızdaki dengeyi sağlayabiliriz. Tabii ki probiyotik alımının pozitif etkileri sadece bununla sınırlı değildir. Peki bu pozitif etkiler nelerdir?

Yeterli miktarda probiyotik alımı, her şeyden önce sindirim sistemindeki dost bakterilerin dengelenmesine yardımcı olur. Bu doğal dengenin önemi, birçok farklı durumda karşımıza çıkar.

 

Probiyotik Kullanımının Zihinsel Etkileri

Probiyotik kullanımının zihinsel etkileri

Son yıllarda yapılan araştırmalar bağırsak sağlığı ile zihin sağlığı arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ilişki düşünüldüğü zaman, bağırsaklarda bulunan bakteri dengesinin düzenlenmesi daha da önemli bir hal alır. Bu dengenin sağlanması; anksiyete, stres, hafıza zayıflığı ve depresyon gibi zihinsel problemlerin azalmasına yardımcı olabilir.

Tüm bu önemli noktalar düşünüldüğünde, probiyotik alımının oldukça önemli olduğunu söylemek mümkündür. Soya ürünleri, kefir, turşu çeşitleri ve kimchi gibi bazı fermente gıdalarda laktik asit bakterileri bulunmaktadır. Probiyotikler, vücudumuz için yararlı olan canlı dost bakterilerdir. Önemli olan bu dost bakterilerin bağırsağa canlı ulaşmasının sağlanmasıdır. Günümüzde bunu sağlayan kaplama teknolojisine sahip ürünler bulunmaktadır. Aksi durumda, besinler ya da gıda takviyesi yoluyla alınan bu dost bakteriler mide asidi ile karşılaşınca canlılıklarını sürdürememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Yani ne kadar canlı dost bakteri bağırsağımıza ulaşırsa sindirim ve bağışıklık sistemi o kadar desteklenmiş olur.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye