Neden Karında Ağırlık Hissi Yaşarız? Kurtulma Yolları Nelerdir?

Birçok insan için karında ağırlık hissi oldukça tanıdık bir durumdur. Bu his, sıradan bir karın ağrısından oldukça farklıdır ve kişiye ciddi şekilde rahatsızlık verir. Karında ağırlık hissinin farklı nedenleri olsa da bu şikayetin altında çoğu zaman bazı olumsuz yaşam alışkanlıkları yatmaktadır. Ancak her iki durumda da mutlaka sorunun çözümüne yönelik hareket edilmelidir. Aksi takdirde uzun vadede devam eden sindirim şikayetleri, çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Peki, neden karnımızda ağırlık hissi yaşarız? Sağlıklı bir vücutta tüketilen besinler, midenin kasılması sonucu sindirilerek bağırsağa aktarılır. Ancak midede gereğinden fazla yiyecek bulunduğunda mide bu işlevini yerine getiremez ve yiyecekler sindirilemediği için son hedefine hareket edemez. Buna ek olarak, midede uzun süre sindirilemeyen besin parçaları nedeniyle gaz oluşabilir. Bütün bunlar ise karında şişkinlik ve ağırlık hissi gibi hoş olmayan bir duyguya neden olur.

 

Karında Ağırlık Hissi Nedenleri

Karında ağırlık hissi

Karında ağırlık hissinin en sık rastlanan nedenleri ağır yiyecekler veya aşırı yemek tüketimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu his kısa süre içinde geçse bile yaşandığı süre boyunca kişiye ciddi şekilde rahatsızlık verebilir. Eğer siz de karında ağırlık hissini sık sık yaşıyorsanız, bunun sebepleri şunlar olabilir:

 • Hızlı yemek: Uzmanlar yavaş ve iyi çiğneyerek yemek yemeyi önermektedir. Çünkü bu sayede hem yemeklerin tadını daha iyi alabilir hem de sindirim sistemi sağlığınızı koruyabilirsiniz. Hızlı yediğinizde ise midenize yiyeceklerle birlikte gereğinden fazla hava girmiş olur. Bu da tüketilen yiyeceklerin sindirim sürecini uzatmaktadır.
 • Gazlı içecekler: Çok sık gazlı içecek tüketen kişilerde karında ağırlık hissinin daha fazla yaşanan bir problem olduğu bilinmektedir.
 • Kötü alışkanlıklar: Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar, karında ağırlık hissinin bir diğer nedeni olabilir.
 • Regl dönemi: Bazı kadınlarda regl öncesi süreçte karında ağırlık hissi sıkça yaşanabilmektedir.
 • Sindirim sistemi hastalıkları: Karında ağırlık hissinin en tehlikeli nedenlerinden biri, sindirim organlarının kronik hastalıklarıdır. Böyle durumlarda mutlaka doktor tedavisine başvurmak gereklidir.

 

Karında ağırlık hissini ortadan kaldırmak için neler yapılmalı?

Karında ağırlık hissini ortadan kaldırmak için yemeklerden hemen sonra bol miktarda su veya başka içecekler içmemekte fayda vardır. Çünkü bu, gıdaların sindirim sürecini yavaşlatır ve midedeki yükü arttırarak organların daha fazla yorulmasına neden olabilir.

Karında ağırlık hissinin nedenlerini anladıktan sonra dilerseniz bir de bu histen nasıl kurtulabileceğimize bir bakalım. İşte karında ağırlık hissinden kurtulma yolları.

 • Küçük porsiyonlar: Gün içinde ana ve ara öğünlerden oluşan bir beslenme programı benimsemek, öğünlerde aşırı yemek tüketiminin önüne geçerek karında ağırlık hissini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Lifli gıdalar: Lifli besinler sindirim sistemi sağlığını destekler, bu nedenle karında ağırlık hissi yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırır. Bu problemden kurtulmak ve korunmak için günlük lif alımınızı takip ederek düzenli tüketmeye özen gösterebilirsiniz.
 • Yağı azaltmak: Yağlı yiyecekler sindirim sürecini zorlaştırabilir. Bu nedenle bu problem ortadan kalkana kadar yağlı yiyecekler tüketmekten kaçınabilirsiniz.
 • Süt alerjisi: Birçok kişi farkında olmasa da laktoz intoleransına sahip olabilir. Böyle durumlarda süt ürünleri gaz oluşumuna neden olarak kişinin karında ağırlık hissi yaşamasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle süt alerjisine sahip olup olmadığınızdan emin olmalı ve eğer varsa süt ürünlerinden kaçınmalısınız.
 • Diyet yapmak: Tükettiğinizde size rahatsızlık verdiğini hissettiğiniz yiyeceklerden bir süre uzak durmayı deneyerek karında ağırlık hissinden kurtulabilirsiniz. Sağlıklı sebze ve meyvelerden oluşan dengeli bir diyet programı, sindirim sistemi sağlığını desteklemeye ciddi şekilde yardımcı olacaktır.
 • Stres kontrolü: Özellikle son yıllarda ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsak üzerine yapılan araştırmalar, stres gibi olumsuz duyguların bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bu nedenle fazla strese maruz kaldığınızı düşünüyorsanız stres kontrolü yardımı alarak sindirim problemleri yaşama riskinizi azaltabilirsiniz.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye