Bizi Takip Edin!

Mutluluk ve Enerji Veren 10 Besin

Mutluluk ve Enerji Veren 10 Besin

Modern dünyanın beraberinde getirdiği zorluklar bazen mutsuzluk ve yorgunluğu tetikleyebiliyor. Ağır iş temposu, trafik ve daha birçok olumsuz etken, yaşamın süregelen döngüsünde varlığını korurken bu listeye özellikle son bir yıldır hayatımıza hızla dahil olan pandemi de ekleniverdi. Yoğun stres altına girdiğimiz şu günlerde iş verimimiz düşüyor, hayata olan bakış açımız bizleri hüzne boğuyor. Peki, hem bedensel hem de ruhsal açıdan ekstra yüke neden olan bu zorlu anlarda mutluluk ve enerji seviyemizi arttırmak için hangi besinleri tüketmeliyiz? İşte vücutta yarattığı kimyasal etkilerle bizleri mutluluk diyarına götürürken canlılığımızı arttıran o besinler!

1. Bitter Çikolata

Bitter çikolata vücutta serotonin seviyesini arttırarak stresi alt etme noktasında oldukça başarılı bir rol oynar. İçerdiği kakao ile bile mutluluk seviyemizi bulutların üzerine çıkaran bitter çikolata, kalp hastalıkları riskini azaltırken kanda pıhtılaşmayı önlemeye de yardımcı olur.(1)

2. Kinoa

Kinoa

Savaşçıların gücünü arttırdığına inanılan ve ”tüm tahılların annesi” olarak isimlendirilen kinoa, yoğun lif oranı ve antioksidan etkisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bilindiği gibi serotoninin öncü maddesi olan triptofan aminoasiti mutluluk ve zindelik hissini arttırır. Kinoa da triptofan zenginliğiyle bu pozitif duyguları yaşamanıza öncülük eder. Kinoa, içerdiği B vitamini ile beyin fonksiyonlarını olumlu etkiler ve stres yönetiminde size destek olur.

3. Kuru İncir

Mutluluk sadece dış dünyadaki olaylara bağlı olarak değil, çeşitli sağlık sorunları ile de kayba uğrayabiliyor. Kuru incir ise kabızlık, tansiyon, diyabet gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen sağlık sorunlarında bizlere yardımcı oluyor. Serotonin içeren meyveler arasında da bulunan kuru incir, kaygı seviyesini azaltma konusunda da etkili. Enerjik ve genç görünmek isteyenler için de iyi bir seçenek olan kuru incir, cilde iyi gelir ve cildi koruyup besler.

4. Amaranth

amaranth

Horozibiği olarak da bilinen amaranth, kinoa gibi triptofan yönünden oldukça zengin bir besin. Diğer tahıllarla karıştırılarak da tüketilebilen amaranth, içerdiği protein ile emilimi arttırırken bu özelliğini mutluluk hissi ile taçlandırır. Gluten içermeyen amaranth, çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olanlar için de iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkar. İçerdiği ”skualen” ile tümörlere giden kan akışını durdurmaya destek olan ve kanser ile mücadelede oldukça etkili olan amaranth, adeta mucizevi bir besin kaynağı!

5. Ceviz

Düzenli kullanımı ile bağışıklık sisteminde olumlu etkiler yaratan ve beyin fonksiyonları için de oldukça etkili olan ceviz, serotonin zenginliği ile diğer kuru yemişleri geride bırakır. Günde 2-3 ceviz tüketmenin kaygıyı azaltmada ve mutluluğu arttırmada etkili olduğu belirtiliyor.(2)

6. Peynir

Kemik ve diş sağlığına etkisi ile bildiğimiz peynir, triptofan zenginliği ile güne enerjik ve mutlu başlamak için güzel bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda yapılan çalışmalarda içerdiği ”phenylethylamine” ile kandaki glikoz miktarını arttırarak beyne aşk sinyalleri iletilmesinde etkili olduğu söyleniliyor.

7. Yumurta

Kahvaltılarda protein kaynağı olarak tüketilen yumurta, güne mutlu başlamak için etkili bir adım olabilir. Mutluluk verici etkisini arttırmak adına yanında peynir ve ekmek çeşitleri ile birlikte tüketebilirsiniz. Yumurta ruh halinizi düzenlerken zayıflamanıza da yardımcı olur. (3)

8. Kabak Çekirdeği

Pumpkin seeds

Adeta triptofan deposu olan kabak çekirdeği, serotonin salgılanmasında oldukça etkili. Stresten başınızı kaldıramadığınız anlarda kolayca tüketebileceğiniz kabak çekirdeği, içerisinde bulunan magnezyumun etkisi ile stresi azaltırken rahat bir ruh haline bürünmenize yardımcı olur. Aynı zamanda melatonin hormonu salınımını da düzenleyerek kaliteli uykuyu destekler.

9. Zerdeçal

Doğu Asya mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan zerdeçal, sinir hücrelerini koruma noktasında adeta kalkan görevi görürken içerdiği ”kurkumin” ile de depresyona karşı birebir! Yorgunluğunuzu alıp götürerek ortaya çıkardığı iyilik hissi ile sizleri sarıp sarmalayan zerdeçal, antioksidan özelliği ile diğer baharatları gölgede bırakırken kanser tedavisinde ve kolesterolü düşürmede de oldukça etkili.

10. Avokado

Birbirinden farklı yiyeceklerle kombin edebileceğiniz avokado, içerdiği yoğun magnezyum ve piridoksin ile serotonin salınımını uyarır. Çoklu doymamış yağ asitleriyle iyi bir enerji verici ve fiziksel performans arttırıcı kimliğine bürünen avokado, mutluluk ve enerji veren besinler arasında yer alır.

 

Referanslar:

  1. Effects of chocolate on cognitive function and mood: a systematic review: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24117885/
  2. Mood, food, and cognition: role of tryptophan and serotonin: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26560523/
  3. Egg breakfast enhances weight loss J S Vander Wal 1, A Gupta, P Khosla, N V Dhurandhar

Affiliations expand PMID: 18679412 PMCID: PMC2755181 DOI: 10.1038/ijo.2008.130: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18679412/

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ