Bizi Takip Edin!

Serotonin İçeren Besinler Nelerdir? Ne Sıklıkla Tüketmeliyiz?

Mutluluk molekülü olarak bilinen serotonin, sinirler arası iletişim sağlayan bir tür kimyasal maddedir. Serotonin triptofanlar tarafından sentezlenir. Mutlu bir hayat, sağlıklı bir uyku ve ruh sağlığı için oldukça önemlidir. Peki serotonin içeren besinler nelerdir ve ne sıklıkta tüketilmelidir? İşte cevapları…

Serotonin içeren besinler ne sıklıkta tüketilmelidir?

Öncelikli olarak triptofan ve serotonin arasındaki ilişki en iyi şekilde bilinmelidir. Yani var olan durum serotonin içeren besinlerden ziyade, triptofan içeren besinlerdir. Triptofan, serotonin kimyasalının üretilmesini sağlar. Protein içerikli gıdalar triptofan açısından zengin gıdalardır; bunların yanı sıra triptofan içerikli gıdaları karbonhidratlarla desteklemek serotonin seviyesine olumlu yönde etki eder. “Serotonin içeren besinler ne sıklıkta tüketilmelidir?” sorusunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü triptofan içeren gıdalar çeşit çeşittir. Örneğin yumurta ve muz aynı kategoride değerlendirilmemelidir. Bu yüzden, bu gıdaların değişkenleri farklıdır. “Günde şu kadar yemek doğrudur” demekten ziyade “Mümkün olduğunca beslenme düzenine dahil edilmelidir” demek daha doğru olacaktır.

Serotonin içeren besinler nelerdir?

Serotonin içeren besinler

Yukarıda, “serotonin içeren besinler nelerdir?” sorusunun aslında “triptofan içeren besinler nelerdir?” sorusu olduğuna açıklık getirdik. Çünkü serotoninin triptofan ile üretimi sağlanır. İşte o besinler:

  • Soya ürünleri: Soya ürünleri iyi birer triptofan kaynaklarıdır. Soya sütü, soya fasulyesi ve soya sütünden elde edilen tofu peyniri bunlara örnektir. Vegan beslenmeyi tercih ederek proteinsiz kalanlar, gönül rahatlığıyla soya ürünleri tercih edebilirler.
  • Somon balığı: Somon balığının protein ve omega- 3 yağ asidi açısından zengin olması, onu iyi bir triptofan kaynağı yapar.
  • Ananas: Ananasın esas kimyasalı bir protein türü olan bromelaindir. Birçok tedavide kullanılan bu meyve aynı zamanda iyi bir triptofan kaynağıdır.
  • Hindi eti: Hindi eti, tıpkı diğer protein kaynakları gibi güçlü bir triptofan kaynağıdır.
  • Yumurta: Kan plazmasındaki triptofan seviyesini artırmaya yardımcı olan yumurta, bunu protein ile yapar. Güçlü antioksidan özellikleri de göz ardı edilmemelidir.
  • Peynir: Süt ve süt ürünleri başlı başına triptofan içeriklidir ve serotonin salgılanmasına yardımcı olurlar.
  • Kabuklu kuruyemiş: Fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişleri bir avuç dolusu tüketmek, birçok sağlık sorununu engellerken triptofan içerikleri ile de mutluluk sağlarlar.
  • Muz: Potasyum kaynağı olan muz, tam anlamıyla bir triptofan kaynağıdır.
  • Tahıllar: Yukarıda sağlıklı karbonhidratların triptofan içerikli gıdalar ile iyi bir serotonin kaynağını olabileceklerine yer vermiştik. Yulaf ezmesi ve tam tahıl gevrekleri gibi besinler bu gruba dahildir.

Serotonin üretimini destekleyen diğer ürünler:

Ton balığı, tere, tavuk, susam, maydanoz, mercimek, portakal, sardalya, mango, kuşburnu, kuru fasulye, kivi, kiraz, kırmızı et, incir, ısırgan otu, ıspanak, karnabahar, kale, enginar, elma, çilek, greyfurt, brokoli, domates, bezelye, bitter çikolata.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ