Bizi Takip Edin!

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Yapmanız Gereken 9 Aktivite

Metabolizma; bedenin nefes alma, sindirim ve dolaşım gibi temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğunuz enerji miktarı olarak tanımlanabilir. Metabolizma hızıysa vücudun dinlenme süresince harcadığı kalori miktarı göz önüne alınarak hesaplanır ve herkeste farklı olabilir. Eğer yediklerinize dikkat etmenize rağmen kilo alıyor ya da diyet listesine harfi harfine uyduğunuz halde bir türlü zayıflayamıyorsanız; tüm bu durumların sebebi, bahsettiğimiz metabolizma hızı bileşeni olabilir.

Olması gerekenden yavaş çalışan vücut, aldığı enerjiyi harcayamadığı için kilo artışı veya zayıflayamama gibi durumlar gözlenebilir. Eğer sizin de bu tarz bir şikayetiniz varsa, metabolizmanızı hızlandıracak aktiviteler yapmanız gerekiyor demektir. Birazdan bahsedeceğimiz 9 aktiviteyi günlük yaşam rutininize dahil ederek metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

1. Hareket Şart

Hareket Şart

Haftada en az 3 gün, 40-45 dakikalık bir egzersiz programıyla metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bu egzersiz programlarını HIIT olarak adlandırılan yüksek yoğunluklu antrenmanlar halinde uygulayabilirsiniz. Eğer bu kadar yoğun bir programa girmek istemiyorsanız, işe tempolu yürüyüş ile başlayabilirsiniz.

Egzersize ayırdığınız zamanlar dışında birkaç yeni alışkanlık edinerek günlük hareketinizi artırabilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanmak, bilgisayar başında çalışırken 5 dakika mola verip sandalyeye otur kalk egzersizi yapmak, normalde arabayla gittiğiniz kısa mesafelere yürüyerek gitmek gibi ufak detaylarla da metabolizma hızını artırmak mümkün.

2. Kas Kütlenizi Artırın

Vücudun kas kütlesini artırmak metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle egzersiz programlarınızı belirlerken bu detayı göz önünde bulundurmanızı öneririz. Tabii elbette iş sadece ağırlık çalışmakla olmaz. Bu süreçte protein açısından zengin gıdalara yönelerek vücudunuzda yakılan yağın kasa dönüşmesine yardımcı olmalısınız.

3. Suyunuzu Yanınızdan Ayırmayın

Suyunuzu Yanınızdan Ayırmayın

Sağlıklı bir yaşamın en temel ve önemli bileşenlerinden biri elbette su. Gün içerisinde ihtiyacınız olandan az su alırsanız, metabolizma hızınız düşebilir. Bu nedenle her gün düzenli olarak bol miktarda su içmeye özen gösterin. Tabii bu aşamada gün içerisinde tükettiğiniz şekerli ve alkollü içecekleri azaltmanızda da fayda var. Bu tür içecekleri mümkün olduğunca su ile değiştirmeye çalışın. Zaman içerisinde farkı hissedeceksiniz.

4. Beslenme Programınızda Çeşitliliğine Önem Verin

Sürekli aynı türde gıdalar tüketmek, metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabilir. Bu nedenle elinizden geldiğince çeşitli beslenmeye çalışın. Zaten bildiğiniz gibi dünyanın en yaşlı insanları olan Japonlar, sırlarının gün içerisinde 20-24 çeşit besin tüketmek olduğunu söylüyorlar. Bu, size sayı olarak fazla gelebilir. Ama en azından gün içerisindeki her öğünde birbirinden farklı besin gruplarını tüketmeye gayret edebilirsiniz.

5. Az Az, Sık Sık Yeme Felsefesini Yaşam Tarzı Haline Getirin

Az az, sık sık yemek vücudun sürekli olarak çalışmasını sağlar. Böylece de metabolizma hızınız artar. Bu nedenle bu felsefeyi yaşam stili haline getirmekte fayda var. Hem böylece çok aç kaldığınız için ihtiyacınızdan fazla yiyecek tüketmek gibi sorunların ve hazımsızlık gibi problemlerin de önüne geçebilirsiniz.

6. Sofranızda Baharatlara Yer Açın

zerdeçal

Baharatlar adeta birer şifa kaynağı. Birçoğu hem vücut sistemlerinin düzgün çalışmasında rol oynuyor hem de bağışıklık sistemine katkı sağlıyor. İşte bu mucize ürünlerin bir diğer faydası da, metabolizmayı hızlandırmak. Acı biber, zerdeçal, zencefil ve tarçın gibi baharatlarını gün içerisinde tükettiğiniz yiyeceklere katarak hem yemeklerinizi lezzetlendirebilir hem de vücudunuzun çalışma hızını artırabilirsiniz.

7. Gıda Takviyelerini Deneyin

Probiyotikler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladıkları için metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur. Günlük olarak alacağınız probiyotik gıda takviyeleri ile hem bağırsak hareketlerinizi düzene koyabilir hem de vücudunuzun daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik probiyotiklerin içerisindeki faydalı bakteriler vücudunuzu her yönden destekler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

8. Yeşil Çay İçmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Yeşil Çay İçmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Yeşil çay mucizevi bir içecek. Kimileri tadını çok sevmese de içerisine bir dilim limon atıldığında gayet hoş bir aromaya kavuşan bu çay, metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca yeşil çayın içerisindeki bileşenler yüksek antioksidan özelliği taşıyor. Eğer kafein alerjiniz yoksa gün içerisinde yeşil çay tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Tabii dilerseniz gün içerisinde sade kahve tüketerek de aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

9. Düzenli ve Yeterli Uyuyun

Araştırmalar az ve düzensiz uyuyan kişilerin obeziteye daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü gece uykusu metabolizma hızını doğrudan etkiliyor. Bu nedenle siz de her gün belirli saatler arasında uyumaya özen göstermelisiniz. Uykunuzun size yettiğinden emin olmalı ve dengesiz bir uyku düzeninden kaçınmalısınız.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ