Klimanın Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Klimanın Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Klimalar; yaz ve kış kullanılabilen, kapalı bir yerin ısısının mevsime göre, istenilen biçimde ayarlanmasını sağlayan cihazlardır. Mağazalar, oteller, okullar, alışveriş merkezleri, restoranlar, ofis binaları klima ve havalandırma sistemleriyle çalışır. Klimalar, evlerde de rutin olarak kullanılır. Yalnız, bakımı ve işletimi iyi yapılmazsa, virüs bulaşmasına katkıda bulunabilir. Sistemin kendisi kirlenmiş havayı yeniden dolaştırabilir ve/veya virüsün hayatta kalmasını destekleyen iç ortam koşulları (sıcaklık ve nem) oluşturabilir.

İnsanların zamanlarının %90’ını kapalı ve klimalı ortamlarda (evde, okulda veya işte) geçirdiklerini düşündüğümüzde, iç hava kalitesinin kötü olması; baş ağrısı, yorgunluk, öksürük, hapşırma, sinüs tıkanıklığı, nefes darlığı, baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. İç ortamlardaki bu hava, cildi, gözleri, burnu veya boğazı tahriş edebilir. Alerji veya astım semptomları daha da kötüleşebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde olası virüslerin olumsuz etkileme ihtimali daha fazladır.

İş Yerinde Klima Kullanımının Sağlımıza Etkileri  

İş Yerinde Klima Kullanımının Sağlımıza Etkileri  

Peki merkezi klima sizi iş yerinde hasta edebilir mi? Uzmanlara göre, yanıt “evet”.

International Journal of Epidemiology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, klimalı binalarında çalışanlar, doğal havalandırmalı binalarda çalışanlara göre daha fazla hastalık belirtisi bildirdiler. Semptomlar şunları içerir:

 • Tükenmişlik
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Öksürük gibi solunum sorunları
 • Burun, göz ve boğaz tahrişleri
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Sinüzit

Uzmanlar, semptomların klima ile nem tarafından çekilen alerjenler, tahriş edici maddeler ve toksinlerden kaynaklandığına inanıyor. Bu sebeple, sürekli olarak klimalı bir ortamda bulunmak zorunda kalan kişiler için yeterli ve dengeli beslenme, yeterli uyku, fiziksel aktivite ve bağışıklık fonksiyonunu arttıracak diğer önlemler oldukça fazla önem taşır.

Referanslar:

 1. Global Heat Health Information Network. Erişim adresi: https://ghhin.org/faq/do-air-conditioning-and-ventilation-systems-increase-the-risk-of-virus-transmission-if-so-how-can-this-be-managed/ (Erişim tarihi: 30.04.2022)
 2. Erişim adresi: https://www.healthlinkbc.ca/healthlinkbc-files/indoor-air-quality (Erişim tarihi: 30.04.2022)
 3. Mark J Mendell, International Journal of Epidemiology, 2004;33(5):1123–1126.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ