Sağlıklı Bağışıklık Sistemi İçin Sağlıklı Bağırsak!

Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için sağlıklı bağırsaklara sahip olmak gerektiğini söylüyor. Bu önemli ilişkiyi anlayabilmek içinse önce bağırsak sağlığının önemine değinmek gerekiyor. Bağırsaklarımız, besin maddelerinin sindirim ve emiliminin gerçekleştiği sindirim sistemimizin önemli parçalarından birisidir. Hatta sindirim sisteminin kumanda merkezi olduğunu da söylemek mümkündür. Ancak bağırsak sağlığı sadece sindirim sistemi sağlığınızı değil, genel sağlık durumunuzu da etkiler. Bu konuda yapılan birçok bilimsel çalışma, bağışıklık sisteminin yüzde 60 ile 80’inin bağırsaklarda bulunduğunu söylemektedir. Yani bağırsaklarımız, genel sağlığımız ve hastalıkların önlenmesi konusunda önemli bir role sahiptir. Peki, daha sağlıklı olabilmek için bağırsaklarımız konusunda neler yapabiliriz? İşte sağlıklı bağırsaklar için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar.

Sağlıklı bağışıklık sistemi için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Sağlıklı bağışıklık sistemi için beslenme

Düzenli ve dengeli beslenme; bağırsakların en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Kahvaltı bağırsakların uyarılması açısından oldukça önemli bir öğündür; bu nedenle bağırsak sağlığı için öğün atlamamaya özen göstermek gerekir. Eğer düzenli beslenmiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz elbette zaman alabilir. Bunun için öncelikle beslenme programınıza özellikle lifli gıdaları dahil etmeli ve bağırsak sağlığına dost gıdaları tüketmek konusunda kendinizi programlamalısınız.

Lifli gıdalar tüketin

Yaygın görülen bağırsak problemlerinden biri de kabızlıktır. Kabızlığın ana nedeni ise genelde yeteri kadar lifli gıda tüketmemektir. Lifli gıdalar, zararlı maddelerin bağırsakta kalma sürelerini azaltır; ayrıca açlık hissinin dengelenmesine, sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Yeteri kadar su içmeyi unutmayın

Yeteri kadar su içmek

Sağlıklı bağırsaklar için lif tüketmek kadar önemli olan bir diğer konu da yeteri kadar su tüketmektir. Çünkü su, bağırsakları kayganlaştırarak ve bağırsakların hareketlenmesini sağlayan hormonları uyararak sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Probiyotik tüketmeye özen gösterin

Bağırsaklarımızda, sağlığımızı etkileyen birçok bakteri türü bulunmaktadır. Bağırsak sağlığının korunması için bağırsak mikrobiyotasının dengesini korumak çok önemlidir. İşte vücudumuz için yararlı olan canlı dost bakteriler olarak tanımlayabileceğimiz probiyotikler, bu dengenin korunmasına yardımcı olurlar.

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak, bağırsakların çalışmasına yardımcı olur ve bağırsak sağlığını olumlu yönde etkiler. Bağırsak sağlığının bozulması, başta bağışıklık sisteminin direncini kaybetmesine; daha sonra sindirim sisteminin görevlerini yerine getirememesine ve sonuç olarak da çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle bağırsak sağlığımızı korumak için beslenme alışkanlıklarımıza özellikle dikkat etmeliyiz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ