Bizi Takip Edin!

Kış Mevsiminde Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Çoğu kış gününde, bir fincan çay ve uzaktan kumandayla kanepede bir şeyler izlemek rahat bir fikir gibi gelse de aslında hareket etmek hem fiziksel hem de mental sağlık için daha iyi bir fikirdir.

Kış Aylarında Hangi Sporlar Yapılabilir?

Kış oyunlarından ilham alınarak buz pateni yapmak kış aylarında tercih edilebilecek eğlenceli bir spordur. Yapabileceğiniz diğer açık hava etkinlikleri arasında kar ayakkabısıyla yürüyüş, kros kayağı ve kalın lastikli bisiklet (karda sürüş için yapılmış büyük lastikli bisikletler) yer almaktadır.

Kış Aylarında Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında yapılacak sporların/egzersizin birkaç önemli faydası şunlardır:

Güneş ışığı ve D vitamini: Küçük dozlarda da olsa güneş ışınlarına maruz kalmak vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur ve ruh halinizi iyileştirebilir; bu, günlerin kısaldığı ve genel olarak dışarıda daha az zaman harcadığınız kış aylarında önemlidir.

Bağışıklık sistemi: Kış antrenmanı bağışıklığınızı güçlendirebilir ve soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Özellikle enfeksiyonların oranca arttığı kış aylarında zahmetsiz bir korunma yolu olarak egzersiz yapmak iyi bir tercih olabilir.

Titreme: Vücudunuzun soğuğa verdiği doğal tepki, bazı araştırmalara göre aslında beş kata kadar daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilmektedir.

Sıcaklık regülasyonu: Daha soğuk sıcaklıklar vücudunuzun sıcaklığını düzenleme yeteneğini geliştirebilir. Bu, dışarısı sıcak ve nemliyken yapabileceğinizden daha uzun süre egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir ve bu da genel olarak daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

Kış Aylarında Egzersiz Yaparken Nasıl Giyinilmelidir?

Kış aylarında açık havada egzersiz yapmak, donma ve hipotermiyi önlemek için biraz hazırlık gerektirmektedir. Aşağıdakileri içeren uygun kıyafetleri giydiğinizden emin olunuz:

  • Nemi emen alt katman
  • İkinci katmanın yalıtımı
  • Koruyucu üst katman
  • Eldivenler
  • Sıcak şapka
  • Su geçirmez ayakkabılar ve kalın çoraplar
  • Güneş gözlüğü

 

Referanslar:

  1. Franciscan Health. Inspired By The Olympics? You Can Benefit From Winter Sports, Too. Erişim adresi: https://www.franciscanhealth.org/community/blog/winter-olympics-workout-inspiration Erişim tarihi: 29.12.2023.
  2. University Hospitals. Is Exercising in Cold Weather a Better Workout? Erişim adresi: https://www.uhhospitals.org/blog/articles/2023/02/is-exercising-in-cold-weather-a-better-workout Erişim tarihi: 29.12.2023.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ