Bizi Takip Edin!

İçinizi Isıtacak Sonbahar Filmleri

Sonbaharın yaklaşmasıyla ince battaniyelerin altında keyifle izlenecek filmlere karşı ilgi artıyor. Serin günlerde vaktini evlerinde film izleyerek geçirmek isteyenler ya da yorucu bir günü izleyenlerden tam not almış yapımlarla kapatmayı arzulayanlar; konusu, oyuncu kadrosu ve yönetmeniyle beğeni kazanan filmleri araştırıyor. Dışarıdaki yağmurlu veya rüzgârlı havanın kasvetinden kurtulmak istiyorsanız siz de listelediğimiz sonbahar filmlerini izleyebilirsiniz. Bu filmlerden bazıları sonbaharda geçiyor, bazıları sonbaharın renklerini kullanıyor, bazıları sonbahara yakışır hikâyeleri ele alıyor. İşte, karşınızda içinizi ısıtacak sonbahar filmleri!

sonbahar filmi

1. Autumn in New York / New York’ta Bir Sonbahar – IMDb: 5.6

Sonbaharda izlenecek filmlerden söz ederken romantik bir hikâyeden bahsetmemek olmaz. New York’ta Bir Sonbahar; romantizmi ele almakla kalmıyor, içinde bir de dramatik ögeler barındırıyor. Filmde ölümcül hastalığı olan bir kadınla fedakâr ve âşık bir çapkının öyküsü anlatılıyor. Bu karmaşık ve farklı aşk hikâyesinin içerisinde hayata tutunmanın ve zorluklara göğüs germenin öneminden bahsediliyor. Joan Chen’in yönettiği filmin başrollerinde Richard Gere ve Winona Ryder yer alıyor.

2. A Walk in the Clouds / Bulutların Ötesi – IMDb: 6.7

Sıra dışı konusuyla izleyenleri ekranları başına kilitleyen Bulutların Ötesinde, evli bir askerin tehlikedeki bir kadını kurtarmak ve korumak uğruna onunla evliymiş gibi yapmasını anlatıyor. Evlilik dışı bir ilişkiden hamile kalan Victoria, durumu babasından gizlemek için Paul’dan yardım alıyor. Birbirlerinin hayatına anlamsız şekilde giren ikili, birbirine âşık olmaktan kaçamayınca Paul’ü iki kadın arasında tercih yapması gerekiyor. Bir yanda savaşa gitmeden önce geride bıraktığı eşi, diğer yanda onun yardımına ihtiyaç duyan Victoria… 2. Dünya Savaşı’nda geçen hikâye, izleyicilere sonbahar mevsimini yaşatırken nostaljik bir atmosfer de sunuyor. Başrollerinde Keanu Reeves ve Aitana Sánchez-Gijón’un yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alfonso Arau oturuyor.

3. Love Story / Aşk Hikayesi – IMDb: 6.9

Sonbahar mevsiminde geçen Aşk Hikâyesi, farklı kültürlerde ve koşullarda yetişmiş iki bireyin birbirlerine uyum sağlama çabalarını ve sonrasında yaşananları irdeliyor. Jenny fırıncı bir ailenin kızıyken, Oliver zengin ve saygın bir ailenin oğlu. İlk bakışta sıradan gözüken bu hikâye, sonbaharın renkleriyle ve heyecanlı bir aşk hikâyesiyle şekilleniyor. Bazen yerlerdeki sararmış yapraklarla, bazen Jenny ve Oliver’ın içinde yuvarlandığı karlarla sizleri mevsimden mevsime götüren yapımın En İyi Film Müziği Akademi Ödülü’nü aldığını da belirtelim. Ayrıca 1970’te çekilen filmi izlerken New York’un eski sokaklarını görmeniz de mümkün. Filmin yönetmenliğini Arthur Hiller, başrollerini Ali MacGraw ve Ryan O’Neal üstleniyor.

4. When Harry Met Sally… / Harry Sally’yle Tanışınca – IMDb: 7.7

İki arkadaşın aşka evrilen ilişkilerini sonbahar tonlarında izlemek ister misiniz? Harry Sally’yle Tanışınca, alışılagelmiş aşk hikâyelerinin aksine iki yakın arkadaşın birbirlerine karşı bakış açılarının değişmesini konu alıyor. Harry ve Sally, aynı üniversiteden mezun olurlar. Birbirleriyle kasıtlı olarak iletişim kurmasalar da hayat onları farklı yerlerde karşılaştırır. Bu karşılaşmalar boyunca ikisi de farklı ilişkiler yaşar ve iki taraf da gerçek aşkı arar; ancak ne Harry ne Sally için karşılarına çıkanlar doğru kişi olur. Hayat onları son kez karşılaştırdığında artık çok yakın iki arkadaş olurlar. Zaman geçtikçe farklı bir boyuta evrilen ilişkilerinin arkadaşlıklarını bozmasından çok korkarlar. Tam bir sonbahar klasiği olan filmin yönetmenliğini Rob Reiner yapıyor. Harry’yi Billy Crystal, Sally’yi Meg Ryan canlandırıyor.

5. Ahlat Ağacı – IMDb: 8.0

Sonbahar filmlerinden söz ederken Nuri Bilge Ceylan imzalı Ahlat Ağacı’ndan bahsetmemek olmaz. 2018 yapımı Ahlat Ağacı, bir yazarın kendisi ve eseri için uğruna verdiği mücadeleyi anlatıyor. Bu zorlu mücadele, sonbahar tonlarıyla harmanlanırken karakterin karşısına birçok engel çıkıyor. Filmin ana karakteri Sinan’ın sponsor bularak kitabını yayınlayabilmesi için bu engelleri aşması gerekiyor. Bir gencin kader çıkmazı içinde babasına dönüşmesi gibi konuları da ele alan filmin başrol oyuncu kadrosunda Doğu Demirkol, Bennu Yıldırımlar ve Murat Cemcir yer alıyor. Tek başınıza ya da ailenizle keyifli bir akşam geçirmek için bu filmi tercih edebilirsiniz. 

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ