Bizi Takip Edin!

Kemiklerimizi Destekleyici Takviyeler Nelerdir?

Kemik sağlığımız hem bulunduğumuz yaşımızı sağlıklı geçirebilmemiz hem de ileri yaşlarımızda sağlıklı kalabilmemiz için oldukça önemli. Kemiklerimizin sağlığını aşağıda sayacağımız vitamin ve minerallerin bulunduğu besinleri tüketerek koruyabiliriz. Veya bu vitamin ve mineralleri takviyeler eşliğinde alabiliriz. Peki kemik sağlığımızı korumaya yardım olacak takviyeler nelerdir? İşte cevapları…

Kalsiyum takviyesi

Kalsiyum kemiklerin ve dişlerin temel yapısıdır. Bu yüzden kalsiyum alımı direkt olarak kemikleri etkilemektedir. Kalsiyum sadece kemiklerde görev almamaktadır. Kanın pıhtılaşması, kalp basıncı ve sinir sisteminin düzenli çalışması gibi görevleri de vardır. Fakat en fazla dikkat çeken yararı kemik erimesini önlemesidir.

D vitamini takviyesi

Kemik yoğunluğu ve D vitamini direkt olarak birbiriyle bağıntılıdır. Vücuda alınan kalsiyumun kemikler tarafından emilmesi sürecinde D vitamini etkin bir rol almaktadır. D vitamini besinler veya güneş yardımıyla alınabilir. Fakat kış aylarında D vitamini takviyesi kullanarak D vitamini değerlerinin normal seviyelerde tutulması sağlanabilir.

Protein takviyesi

Vücudumuzda bulunan tüm canlı dokular proteine ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden de doğru oranlarda alınan protein takviyeleri kemik sağlığı için faydalıdır. Yapılan bazı araştırmalar proteinin kemik dayanıklılığını arttırdığı yönündedir. Diğer bir yandan protein alımı vücutta bulunan büyüme hormonunu arttırdığı için kemiklerin yeniden yapılanmasına yardımcı olur.

Magnezyum takviyesi

Magnezyum; kalsiyum ve D vitamini gibi kemik yapımına katkısı olan vitamin ve minerallerin işlevlerini etkin bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Bu yüzden kemik sağlığı için oldukça önemlidir.

Kolajen takviyesi

Kolajenin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar arasında kasların ve bağların iyileşmesi ve esneklik kazanması, cilt, saç ve tırnakların çatlaklarının ve kırışıklıkların azalması gibi faydalar yer alır. Bunlara ek olarak kolajenin kemik yoğunluğunu arttırdığı da bilinmektedir.

C vitamini

C vitamini kemik hasarlarında yardımcı bir vitamindir. C vitamini kolajen üretiminin destekleyerek bağ, tendon ve kemiklerin yapılanmasına yardımcı olur. Diğer bir yandan C vitamininin kalsiyum emilimini de arttırdığı bilinmektedir.

Glukozamin takviyesi

Glukozamin aslen eklemlerimizdeki kıkırdak yapıda bulunan bir bileşendir. Bu bileşen protein ve şeker zincirlerinin birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Glukozamin eklem kayganlaştırıcısı ve amortisör görevini üstlenmektedir. Kemik, eklem ve kas sağlığı açısından oldukça önemlidir. Glukozaminin eksik olduğu bir eklem kaygan olmayan ve absorbe edilemeyen bir sistem anlamına gelmektedir. Bu yüzden glukozamin kemik ağrısı ve eklem sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Çinko takviyesi

Çinko stres, yorgunluk, saç dökülmesi gibi birçok soruna faydalıdır. Tüm bu faydalara ek olarak kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ