Bizi Takip Edin!

Kadınlarda İyi Kemikler İçin 7 Öneri

Kemikler vücudumuzun en önemli organlarıdır. Çünkü bedenimizi dik ve ayakta tutarak yürümemizi, yaşamımızı devam ettirmemizi sağlarlar. Bunun yanı sıra vücudumuzun kalsiyum dengesini sağladıkları için kemiklerimizi sağlık tutmak, genel sağlığımız açısından son derece önemlidir. Özellikle kadınlar, menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak kemik erimesi tehdidi altındadırlar. Bu nedenle kadınlarda kemik sağlığının korunmasının daha fazla önem taşıdığı söylenebilir. Peki sağlıklı kemikler için neler yapmalıyız? İşte kadınlarda sağlıklı kemikler için bazı öneriler!

1. Yeteri kadar süt ve süt ürünleri tüketin

Yeteri kadar süt için

Kadınlarda, çocukluk çağından itibaren yeterli kalsiyum alımı çok önemlidir. Çünkü kalsiyum kemiklerin en önemli yapı taşıdır. Yeterli kalsiyum alımı için günde yaklaşık iki su bardağı kadar süt ve süt ürünü tüketmek gerekir. Eğer süt ürünleri tüketilemiyorsa doktor önerisi ile kalsiyum takviyeleri kullanılabilir. Vücudun kalsiyum depoları çocukluk çağından itibaren doldurulursa ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riski azaltılabilir.

D vitamini eksikliğine karşı tedbirli olun

D vitamini, alınan kalsiyumun etkin hale gelebilmesi için olmazsa olmazdır. Güneşli bir ülkede yaşasak da iş hayatı nedeniyle daha çok kapalı ortamlarda zaman geçirdiğimiz için pek çoğumuzda D vitamini eksikliği görülmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca güneşte zaman geçirerek D vitamini almaya özen göstermek gerekir. Yeterli güneş alınamıyorsa doktor önerisi ile D vitamini takviyeleri kullanılabilir.

Düzenli egzersiz yapın

düzenli egzersiz

Egzersiz yapmak, kemik ve eklem sağlığı için son derece önemlidir. Çünkü hareket etmek, kemiklerin daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Hareketsiz kişilerin kemikleri daha fazla zayıflar ve kırılgan hale gelir. Bu nedenle günde en az 10 bin adım atmaya özen göstermek, düzenli egzersiz yaparak kemik sağlığını desteklemek gerekir.

İdeal kilonuzu koruyun

Fazla kilolar, kemiklerin en büyük düşmanıdır. Çünkü kemiklere aşırı yük yüklenmesi, erken kireçlenme ve aşınmaya neden olur. Ayrıca kemik erimesi riskini de arttırır. Bu nedenle her yaşta kilonun kontrol altında tutulması gerekir. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenme ile ideal kilo korunma, fazla kilolardan mutlaka kurtulunmalı.

Sigaradan uzak durun

Sigara vücudumuzdaki tüm sistemlerin düşmanı olduğu gibi kemiklerimizin de en önemli düşmanıdır. Sigara içen kadınlarda kemik erimesi riskinin çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sigaradan her yaşta uzak durulmalı, bunun yerine sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsenmelidir.

Düzenli kemik taraması yaptırın

kemik taraması

Kemik taraması, kemik hastalıklarının erken teşhisi için çok önemlidir. Bu nedenle kadınlar menopoz sonrasında mutlaka düzenli olarak kemik taraması yaptırmalıdır. Eğer kemik erimesi yoksa iki yılda bir, varsa yılda bir bu tetkikleri yaptırmak gerekir. Bu sayede olası kemik problemlerine karşı erkenden tedbir alınabilir ve gerekli tedaviler uygulanabilir.

Dengeli protein tüketin

Kemiklerimizin yarısı proteinlerden oluşur. Bu nedenle yeterli kadar protein tüketmek, kemik sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi aşırı protein tüketimi de faydadan çok zarar verir. Bu yüzden beslenme düzeninde proteine de tıpkı kalsiyum gibi dengeli bir şekilde yer vermek gerekir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ