Bizi Takip Edin!

Kadınlarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kadınlarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemimiz yaşlı hücre yapılarını parçalayan, kontrolden çıkmış zararlı hücreleri yok eden, bizi enfeksiyona sebep olan virüs, bakteri ve mantarlardan koruyan bir sistemdir. Bu sistemin zayıflaması kadın- erkek fark etmeksizin vücudun savunmasız kalması anlamına gelir. Fakat kadınlar birçok hastalıkta risk grubunda oldukları için bağışıklık sistemlerinin güçlü olması daha önemlidir. Peki kadınlar bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için ne yapmalıdır? İşte cevapları…

Kadınlar bağışıklık sistemlerini nasıl güçlendirebilirler?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kadınların yapabilecekleri şu şekildedir:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmenin altın kurallarından bir tanesi sağlıklı ve yeterli gıda alımıdır. Bu doğrultuda vitamin ve mineral açısından zengin beslenilmelidir. Özellikle D ve B6 vitaminleri, çinko, magnezyum ve selenyum mineralleri, Omega 3 bağışıklık sistemi ile direkt ilintilidir. Eğer bu tarz gıdalar açısından zengin beslenilemiyorsa doktor tavsiyesiyle takviye kullanılabilir.
  • Uyku fiziki ve mental bir yapım sürecidir. Sağlıksız ve yetersiz uyku bağışıklık sistemimizi iki açıdan etkiler. Birincisi fiziki bir yapım süreci olduğu için yetersiz ve sağlıksız olması durumunda vücudumuz yapımdan yıkım sürecine girer. İkincisi de kötü uyku kişide stres oluşturacaktır. Stres bir süre sonra bağışıklık sistemimizde düşüşe neden olabilir.
  • Düşük seviyelerde stres vücudumuz için oldukça yararlıdır. Çünkü küçük streslerde vücudumuz kendini onarmaya meyillidir. Yani bağışıklık sistemi hücreleri anında etkili olur. Fakat stresin seviyesinin ve süresinin artması bu hücrelerin bir süre sonra yenilmelerine neden olacaktır.
  • Egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin etkili bir yoludur. Egzersiz vitamin ve mineral emilimini kuvvetlendirir ve vücut dolaşımını arttırır. Bununla birlikte egzersiz esnasında vücudumuza verdiğimiz ‘’mikro’’ zararlar bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesi için büyük önem teşkil eder. Vücudumuz yapım sürecine girer ve hayatımıza daha güçlü bir şekilde devam ederiz.
  • Yapılan araştırmalar soğuk su ile duş almanın bağışıklık sistemi elemanlarının aktivitesini arttırdığını göstermektedir. Bu doğrultuda tüm duş boyunca soğuk suyla duş alamasanız da sıcaklık seviyesini yavaşça düşürerek 3-4 dakika boyunca soğuk suya maruz kalmanız büyük önem teşkil eder. Bunu haftada iki kez yapabilirsiniz.
  • Sigara, alkol, kafein ve gazlı içecekler vitamin ve mineral alımını engellemekte ve atılımını hızlandırmaktadır. Bununla birlikte genel sağlığa onlarca zararı bulunmaktadır. Bu doğrultuda kesinlikle zararlı alışkanlıklar edinilmemelidir.
  • Son zamanlarda yapılan birçok araştırma bağırsaklarımızda bulunan dost bakteriler yani probiyotikler açısından zengin beslenmenin bağışıklık sistemini destekleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bağırsaklarımızda dost, zararlı ve nötr bakteriler yer alır. Bu bakterilerin dengesinin bozulması genel sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Probiyotik bazlı beslenilemiyorsa, doktor tavsiyesi ile probiyotik takviyesi kullanılabilir.
  • Ayrıca sarımsak, zerdeçal ve zencefilin bağışıklık sistemini destekleyici etkiye sahip olduğunu unutmamak gerekir!
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ