Bizi Takip Edin!

İş Yaşamında Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Çalışma Performansımıza Etkileri

Bilimsel araştırmalar, iş yaşamındaki çalışma performansı ile beslenme arasında önemli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Buna göre çalışan kişilerin yetersiz kalori alması iş verimlerini düşünüyor; yetersiz ve dengesiz beslenen kişiler kan şekeri düşüklüğüne bağlı halsizlik, dikkatsizlik ve yorgunluk gibi belirtileri daha fazla yaşıyorlar. Bu nedenle sağlıklı beslenme konusu, yaşamın her alanında olduğu gibi iş hayatında da büyük önem taşıyor. Peki, iş yaşamında sağlıklı ve dengeli beslenmenin çalışma performansınız üzerinde ne gibi etkileri var? İşte o olumlu etkilerden bazıları!

Dikkat sürenizi ve hafızanızı geliştirir

Dengeli ve yeterli beslenme, bilişsel faaliyetlerinizi düzenleyerek dikkat sürenizi ve hafızanızı geliştirir. Bunun yanı sıra konsantrasyon yetinizi ve enerjinizi arttırarak iş yaşamında başarınızın üst seviyelere taşınmasına yardımcı olur.

Gün boyu enerjik hissetmenizi sağlar

Güne kahvaltı ile başlamayan veya kahvaltı öğününü sağlıksız atıştırmalıklarla geçiştiren kişiler güne yorgunluk hissi ile başlarlar. Bu durum gün ortasında daha da artar ve kişinin iş verimi ciddi şekilde azalır. Oysa sağlıklı ve dengeli beslenmek; güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak kan şekerinizi dengede tutarak gün boyu enerjik hissetmenizi ve daha verimli çalışmanızı sağlar.

Konsantrasyon ve dayanıklılığınızı arttırır

Sağlıklı beslenmenin temel koşullarından biri de günde 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde beslenmektir. Bu şekilde beslendiğinizde vücudunuz uzun süre aç kalmayacağı için kan şekeri dengesizliklerinden de kaçınmış olursunuz. Kan şekeri dengesizlikleri dayanıklılık ve konsantrasyon kayıplarına sebebiyet verir. Bu yüzden sağlıklı beslenme, çalışma performansınızı, konsantrasyon ve dayanıklılığınızı arttırıcı etkisiyle olumlu yönde etkiler.

Çalışma temponuzu arttırır

İş yaşamında oturarak çalışma, uzun süren toplantılar sıkça karşılaşılan durumlardır. Tüm bunlar sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliği beraberinde getirererek fazla kilolara sebep olabilir. Oysa sağlıklı ve dengeli beslendiğinizde alacağınız vitaminler sayesinde bağışıklık sistemi sağlığınızı desteklemiş olursunuz. Bu da doğal olarak çalışma temponuzu arttıracaktır.

Hata yapma ihtimalinizi azaltır

Sağlıklı ve dengeli beslenme, önce fiziksel sağlığı sonra da zihinsel sağlığı geliştirir. Böyle beslenen kişiler kendilerini sağlıklı hissettikleri için daima olumlu hislerle dolu sakin bir zihine sahiplerdir. Sağlıklı bir zihin ise beraberinde iyi bir odaklanma ve dikkat yetisi getirecektir. İş hayatında yapılan pek çok hata dikkat ve odaklanma eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla sağlıklı ve dengeli beslendiğinizde; yüksek bir dikkat ve odaklanma ile çalışacağınız için hata yapma ihtimaliniz de minimuma inecektir.

Yaratıcılığınızı arttırır

Sağlıklı ve dengeli beslenme, zihinsel ve bilişsel süreçleri destekler. Yaratıcılık ise ancak böyle bir zihinde söz konusu olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenen kişilerin iş yaşamında yaratıcılıklarını tam anlamıyla kullanabilmeleri, çalışma performanslarını olumlu yönde etkileyecektir.

Performansınızı geliştirir

Sağlıklı ve dengeli beslenme, vücudun işlevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan yararlı maddelerin kazanılmasını sağlar. Bu şekilde beslendiğimizde enerjimiz daima yerinde olur; fiziksel ve zihinsel olarak tam ve sağlıklı hissederiz. Sağlıklı besinler yoluyla elde ettiğimiz bu sağlıklı enerji de çalışırken bitkinlik, yorgunluk gibi olumsuz belirtiler yaşamak yerine; daha zinde hissetmemizi sağlar. Sonuçta iş performansımızın gelişmesi kaçınılmazdır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ