İlkbahar Aylarında Beslenmenin 9 Püf Noktası

Bahar aylarına geçerken havalar tutarsızlık göstermektedir. Bu tutarsızlıklar insanları birçok farklı açıdan etkileyebilir. Havanın nem oranın artması güçsüzlük, uykusuzluk, baş ağrısı ve isteksizlik gibi durumları ortaya çıkarırken beslenme alışkanlıkları da değişebilir. Tüm bu süreç halk arasında bahar yorgunluğu olarak adlandırılır. Bahar yorgunluğu tüm bu doğal sürecin yanı sıra düzensiz beslenme, sigara, alkol ve kafein kullanımı, stres gibi durumlar ile de daha da sert geçebilir. Bahar yorgunluğu vücudumuzun bir tür uyum sağlama tepkisidir. Önemli olan bahar ile gelen bu değişiklikler için önlemler alabilmektedir. İşte ilkbahar aylarında beslenmenin 9 püf noktası.

 

Güne güzel bir kahvaltıyla başlayın

Bahar yorgunluğunun en iyi çözüm yöntemlerinden bir tanesi kahvaltıdır. Çeşitli, sağlıklı ve yeterli bir kahvaltı yapmak gün boyu sizi enerjik ve sağlıklı hissettir. Kahvaltınızın çeşitli, çayınızın şekersiz ve ekmeğinizin tam buğday olmasına dikkat edin!

 

Vitamin ve mineral açısından zengin beslenin

Bahar aylarında mevsim geçişlerinden kaynaklı olarak bağışıklık sistemimiz zayıflayabilir. Bu zamanlarda bağışıklık sistemimizi desteklemek için yapılması gerekenler büyük önem taşımaktadır. Bunlardan bir tanesi de iyot, selenyum, krom, potasyum, niasin, tiamin, riboflavin, demir, C, B6, B9, B12 gibi vitamin ve minerallerin vücuda alımıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin beslenmemek bahar yorgunluğunu arttırabilir.

 

Ara öğünlere önem verin

 Birçok kişi bahar yorgunluğunun sık yaşandığı bu dönemde bir yandan da kilo vermeye çalışmaktadır. Fakat bahar yorgunluğuna ek olarak aç kalma ve şok diyetler ile kilo vermeye çalışmak bünyeyi daha da güçsüz düşürebilir. Burada önemli olan mevsimin değişen dengesine uyum sağlayarak bu doğrultuda beslenmek ve bahar yorgunluğu yaşamamak için öğün atlamayarak şok diyetler yapmamaktır. Sindirim sisteminin yorulmasını önlemek ve kan şeker regülasyonunu sağlamak için üç ana ve üç ara olmak üzere toplam altı öğün tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Hamur işlerini sınırlandırın

Türk mutfağında hamur işleri büyük öneme sahiptir. Fakat bahar yorgunluğuna ek olarak mevsime fit bir başlangıç yapmak istiyorsanız bu besin grubundan mutlaka uzak durun. Oldukça fazla kaloriye sahip olan hamur işleri size çok kısa sürede kilo aldırabilir. Eğer ille de hamur işleri yemek istiyorsanız bu seçiminizi sabah kahvaltısında yapabilirsiniz.

 

Besin çeşitliliğine gereken önemi verin

Dört yapraklı yonca diyeti olarak bilinen ve bahar yorgunluğuna oldukça iyi gelen beslenme düzeni bu mevsim için oldukça idealdir. Bu beslenme düzeni ile et ve et ürünleri, rafine edilmemiş tam tahıllar, az yağlı süt ve süt ürünleri, taze meyve ve sebzeler sofralara taşınır. Bu sayede besin çeşitliliği sağlanır.

 

Metabolizmayı yavaşlatan zararlı yiyeceklerden uzak durun

Bu dönemde ve her dönemde paketli gıdalardan, şekerli ve asitli içeceklerden, fastfood ürünlerinden uzak durulmaya çalışılmalıdır. Çünkü bu ve bunun gibi ürünler kalori bakımından yoğunken besin değeri açısından oldukça fakirdir.

 

Çay ve kahve tüketimini sınırlandırın

Mevsim geçişlerinde birçok kişi çay ve kahve tüketimini abartmaktadır. Bu tarz içecekler uykusuzluğu tetikleyebilir ve sıvı elektrolit dengesizliklerine neden olabilir. Bunun yanı sıra mide asit salgısında artış problemleri ile mide sorunları meydana gelebilir. Ayrıca bahar aylarında vitamin ve mineral alımının büyük önem taşıdığı; kafeinin vitamin ve mineral atılımına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

 

Mutlaka su için!

 Birçoğumuz su içmek için susamayı bekliyoruz. Fakat suyun bizim için bir gereklilik olduğunu ve vücudumuzun %50-70 arası sudan oluştuğunu unutuyoruz. Su içmek cildi arındırır, bağırsak sağlığını düzenlemeye yardım eder, kan dolaşımını hızlandırır ve bunlar gibi sayılamayacak kadar fazla faydası bulunur. Diğer bir yandan bahar aylarında birçok kişi tarafından yaşanan ödem probleminin en iyi çözümü de su içmektir.

 

Seçici davranın

Tüm bu bilgiler doğrultusunda sofraya oturduğunuzda yiyeceklerinizin size fit, sağlıklı ve iyi hissettirmesini önemseyin. Bu düşünceler doğrultusunda doğru seçimler yapın. Yaptığınız seçimlerin sizi nerelere vardırabileceğini hesaplayın. Doğru seçimleriniz doğrultusunda sağlıklı ve dinç olmanın tadını çıkartın!

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye