Her Gün Yarım Saat Yürümenin Vücudumuzda Yarattığı Şaşırtıcı Etkiler

Dengeli beslenme ve spor, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarıdır. Bunu bilen her insan bir şekilde bu sağlıklı alışkanlıkları yaşamına dahil etmeye çalışır. Ancak iş hayatının yoğunluğu, ulaşım zorluğu vb. gibi nedenler bazen sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın önünde engel teşkil edebilirler. Böyle durumlarda bunları yapmak kişiler için imkânsız görünebilir. Oysa hareket etmek hiç de zor değildir! Aslında insan her gün sadece yarım saat yürüyüş yaparak bile sağlık kazanabilir. Çünkü yürümek kişiye sadece fiziksel sağlık kazandırmaz; aynı zamanda enerji verir ve mutlu hissettirir! İşte her gün yarım saat yürümenin vücudumuzda yarattığı şaşırtıcı etkiler.

 

  1. Olumlu bir ruh hali

Olumlu ruh hali

Mevsim değişiklikleri genelde ruh halimizi olumsuz yönde etkiler. Böyle dönemlerde depresyona daha meyilliyizdir. Oysa yürüyüş yapmak direkt olarak mutluluk hormonu salgılamamızı sağlar. Düzenli yürüyüş yaptığınızda bir süre sonra eskiye kıyasla ne kadar olumlu bir ruh haline sahip olduğunuzu fark etmemeniz neredeyse imkansızdır.

 

  1. Güçlü bir bağışıklık sistemi

Yürüyüş yapmak kan basıncını düşürür; bu da kalp hastalıkları, felç geçirme gibi riskleri belirgin şekilde azaltmak demektir. Ayrıca düzenli yürüyüş yapmak bağışıklık sistemi sağlığını destekleyici bir davranıştır. Bu nedenle hastalıklardan daha iyi korunmak için siz de her gün düzenli yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

 

  1. Kilo kontrolü

Eğer sağlıklı ve dengeli bir şekilde besleniyor ve her gün en az yarım saat yürüyorsanız bir ayın onunda yağ oranınızda ciddi şekilde azalma olacaktır. Dolayısıyla kilo kaybetmek istiyorsanız, düzenli yürüyüşü bir yaşam alışkanlığı haline getirebilirsiniz.

 

  1. Gelişmiş yaratıcılık

Yürüyüş yapmanın fiziksel faydalarının yanı sıra zihinsel sağlığımızı da olumlu yönde etkilediği birçok bilimsel çalışmayla desteklenmiş durumda. Bunlardan bir tanesi de Experimental Psychology, Learning, Memory and Cognition dergisinde 2014 yılında yayımlanan çalışma. Buna göre yürüyenler oturarak çalışanlara göre daha yaratıcı!

 

  1. Güçlü bacaklar

Düzenli yürüyüş yapmak bacak kaslarını ciddi şekilde güçlendirir; bağ dokunuzu sıkılaştırır ve varis oluşumu riskini azaltır. Her gün yarım saat yürüyerek hem sağlıklı hem de güzel görünen bacaklara sahip olabilirsiniz.

 

  1. Sağlıklı bağırsaklar

Düzenli yürüyüş yapmak bağırsak hareketlerini düzenler. Sabahları bağırsaklarınızı çalıştırmak için kahve içmek yerine yürüyüş yaparsanız, kafein almadan amacınıza ulaşmış olursunuz.

 

  1. Disiplin

Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak bir disiplin demektir. Bu disiplini sağladığınızı gördüğünüzde motive olur ve tüm yaşamınızı düzene koyarsınız.

 

  1. Denge

Denge

Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak dengeyi geliştirerek kişiyi düşmeye karşı korur. Bu nedenle siz de dengenizi geliştirmek için doğada yürüyüş yapabilir ve oksijenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

  1. Uzun ömür

Düzenli ve tempolu yürüyüş üzerine yapılan bilimsel bir çalışma, tempolu yürüyen kişilerin düşük tempolu yürüyenlere göre daha uzun yaşadığını söylüyor. Siz de düzenli ve tempolu yürüyüşü bir yaşam alışkanlığı haline getirerek daha uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olabilirsiniz!

 

  1. Sağlıklı eklemler

Düzenli yürüyüş yapmak hem genel sağlığımızı hem de kaslarımızı geliştirir ve kilo kontrolü sağlar. Bu sayede eklemlerimize binen yük azalır ve eklemlerimize daha iyi oksijen gider. Siz de sağlıklı eklemlere sahip olmak ve dengenizi geliştirerek düşmelerden korunmak istiyorsanız her gün en az yarım saat tempolu bir şekilde yürümeyi deneyebilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye