Bizi Takip Edin!

Hamilelik Döneminde Neden İyot Almalıyız?

Hamilelik döneminde iyot oldukça önemli ve metal olmayan elementlerden bir tanesidir. Vücut iyota az miktarda gereksinim duymaktadır. Bunun yanı sıra iyot tiroid hormonlarının üretimi için oldukça önemlidir. İyot eksikliği dünyada birçok kişi tarafından yaşanan önemli bir sağlık problemidir. Hamilelik döneminde yeterli oranda iyot almamak bebeğin bazı sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir. Hadi gelin hep birlikte hamilelik döneminde neden iyot almalıyızbir bakalım.

İyot eksikliği durumunda ne olur? Hamilelik döneminde iyot neden önemlidir?

İyot, hamilelik döneminde bebeklerin beyin gelişimi için önemli bir elementtir. Bu yüzden hamilelerin beslenmesinde iyota mutlaka yer verilmelidir. Önlenebilir beyin hasarlarının önemli nedenlerinden bir tanesi olarak kabul edilen iyot eksikliği zekâ geriliği, fiziksel gerilikler, öğrenme güçlüğü, hipotiroidi ve guatr problemlerine neden olabilir. Hamilelikte yeterli düzeyde iyot alınmaması düşük IQ düzeylerine de neden olabilmektedir. Bebeklerde görülen iyot eksikliğinin birincil nedeni annenin iyot açısından yetersiz bir şekilde beslenmesidir diyebiliriz. Bu yüzden doktorlar hamilelerin iyot açısından zengin gıdalar tüketmesini önermektedir. Araştırmalar zekâ geriliğinin birincil nedenlerinden bir tanesi olan kontenijal hipotiroidizmin önüne geçilebilir olduğunu göstermektedir.

İyot eksikliği tanısı nasıl konulur?

İyot eksikliği o bölgedeki besinlerin iyot açısından eksik olması ile ortaya çıkabilir. Ülkemizde ve dünyada birçok bölgede iyot eksikliği yaygındır. İyot vücuttan idrar ile çıkmaktadır. Bu yüzden idrarda spot iyot araştırması yapılabilir. Veya kan iyot düzeyine bakılabilir. Tabii ki en doğru tanı yöntemini doktorunuz belirleyecektir.

Hamilelikte ne kadar iyot alınmalıdır?

Amerikan Gıda ve Beslenme Dairesi’nin 2001 yılı verilerine göre günlük önerilen iyot alımı şu şekildedir: Emzirenler için günde 290 mikrogram, hamileler için ise günde 220 mikrogramdır. Aynı zamanda bu veriler UNICEF ve Dünya Sağlı Örgütü ile de aynıdır.

İyot içeren besinler nelerdir?

İyot içeren besinlere baktığımız zaman, bu besinlerin içindeki iyot miktarının yetiştiği yer ile bağıntılı olduğunu görürüz. Bu yüzden aşağıda vereceğimiz veriler ortalama değerlerdir. Yetiştiği yöreye göre farklılıklar içerebilmektedir. İyot içeren besinler arasında en fazla iyot içeren besinler deniz canlılarıdır. Bunun birincil nedeni ise bu tarz canlıların suda bulunan iyotu yakalamaları ve aynı zamanda konsantre edebilmeleridir. İşte iyot içeren besinler:

  • Deniz yosunu (30 gram) 18.000 mikrogram ve aşağısı
  • Hindi (80 gram) 34 mikrogram
  • Kabuklu patates (1 adet orta boy) 63 mikrogram
  • Yumurta (1 adet büyük boy) 29 mikrogram
  • İnek sütü (1 bardak) 56 mikrogram
  • Ton balığı (1 kutu) 34 mikrogram
  • Karides (80 gram) 35 mikrogram
  • İyotlu tuz (1 gram) 77 mikrogram
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ