Bizi Takip Edin!

Hamileler İçin Sağlıklı Seyahat İçin Öneriler

Hamilelik sürecinde olan anne adayının vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimler dikkatli ve özenli olmayı da beraberinde getirir. Çünkü hamilelik süreci hassas bir süreçtir. Bu yüzden birçok kişi hamilelik sürecinde seyahat edilemeyeceğini düşünür. Fakat bu süreçte dikkatli ve emniyetli olmak herhangi bir risk doğurmayacaktır. Tabii ki bu noktada mide bulantısı, düşük gibi durumlar göz önünde bulundurulmalı ve doktor onayıyla seyahat etmeye özen gösterilmelidir. İşte hamileler için sağlıklı seyahat önerileri!

Hamilelikte ne zaman seyahat edilebilir?

Hamilelikte hangi aylar arası seyahat edilir sorusunun cevabı anne adayları tarafından merak edilmektedir. Hamilelerin gönül rahatlığıyla seyahat edebilecekleri güvenli aylar 2 ve 3. aylar olarak kabul edilir. Fakat bundan sonraki süreçte doktor onayıyla ve gerekli koşulların sağlanması ile birlikte son aya kadar seyahat etmeye devam edilebilir. Seyahat konusunda dikkat edilmesi gereken önemli mevzu aşırı yüksek, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yerlere gidilmemesidir. Diğer bir yandan gidilen yerin iklim koşulları ve sahip olduğu riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela tropikal bir bölgeye gidiliyorsa ve aşı yapılması gerekiyorsa bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Aşırı uzun ve yorucu seyahatlerden kaçınılmalıdır.

Hareket ve konfor ihmal edilmemeli

Yolculuk esnasında hareket etmek ve konfor sağlamak büyük öneme sahiptir. Eğer yolculuk özel araç ile yapılıyorsa maksimum 2 saatte bir mola verilmelidir. Bu molalarda küçük yürüyüşler yapılarak kan akışı sağlanmalıdır. Yine aynı şekilde diğer ulaşım araçlarındaki mola süreleri mutlaka değerlendirilmelidir. Diğer bir yandan yolculuk esnasında boyun ve bel yastığı kullanılmalı, emniyet kemeri bağlanış şekline dikkat edilmeli, koltuk mesafeleri iyi ayarlanmalıdır.

Acil durumlar göz önünde bulundurulmalı

Seyahat esnasında meydana gelebilecek durumlar için kan grubu kartı, kronik sağlık sorunu bilgisi, hekim numarası veya acil durumlarda kime ulaşılacağı gibi sağlık bilgileri ulaşılabilir bir yerde muhafaza edilmelidir. Yine acil durumlar göz önünde bulundurularak bol sıvı ve kan şekeri düzenleyiciler mutlaka çantada bulundurulmalıdır.

Rahat giyim büyük öneme sahip

Seyahat esnasında giyilen kıyafetler herkes için büyük önem taşımaktadır. Fakat hamileler için bu önem iki katına çıkmaktadır. Bu doğrultuda seyahatte ferah ve rahat kıyafetler giymeye özen gösterilmelidir. Naylon kumaşlardan kaçınılmalı, pamuklu kumaşlardan seçim yapılmalıdır. Giysiler mevsime göre seçilmelidir. Ayakkabılar ayakları sıkmamalı ve duruşu etkilememelidir.

Genel düzen bozulmamalı

Seyahate çıkarken hamilelerin genel alışkanlıkları oldukça önemlidir. Seyahatler hamilelik dönemi alışkanlıklarını etkilemeyecek şekilde düzenlenmelidir. Bu doğrultuda anne adayı yeteri kadar uyuyabilmeli, yorulmamalı ve yeme alışkanlıklarını bozmamalıdır. Seyahat esnasında da bebek gelişiminin devam ettiği gözden kaçmamalıdır.

Diğer dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kusma ve bulantı şikayetlerini en aza indirmek için deniz seyahatlerinden kaçınılmalıdır.
  • Tren ve otobüs yolculuklarının uzun sürmesi ve mola verilmemesi stres sebebi olabilir. Bu yüzden özel araçlar ile seyahat etmeye özen gösterilmelidir.
  • Kalınacak yerin ulaşımının kolay olmasına dikkat edilmelidir.
  • Yolculuk boyunca gaz üreten yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Gidilecek bölgenin hastane olanakları araştırılmalıdır.

Not: Hamilelik süresince rutin kontrollere dikkat edilmelidir. Fakat seyahat öncesinde de sağlık kontrolü yaptırmaya, doktor onay ve tavsiyelerine uymaya özen gösterilmelidir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ