Bizi Takip Edin!

Gebelikte Neden Daha Fazla Demire Gereksiniminiz Var?

Gebelik, anne adayının bedeninde fiziksel ve hormonal birçok değişikliğin meydana geldiği bir dönemdir. Bu dönemde anne adayının bazı vitamin ve minerallere daha fazla ihtiyacı vardır, çünkü bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyduğu birçok madde anne adayının vücudundan karşılanır. İşte bu maddelerden bir tanesi de demirdir. Gebelik döneminde anne adaylarının vücudundaki demir ihtiyacı normalden daha fazla olur. Peki ama bunun nedeni nedir?

Sağlıklı bir erkeğin vücudunda depolanan demir miktarı ortalama 4 gr civarıyken, yetişkin bir kadının vücudunda bu miktar 2-2,5 gr kadardır. Bunun nedeni kadınların adet kanaması ile demir kaybetmesi olarak açıklanabilir.

Gebelik dönemine gelindiğinde ise anne adayının vücudundaki demir ihtiyacı normalden yaklaşık olarak 1 gr daha artar. Bu miktar bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak ve artan kan yapımında kullanılmak üzere, alyuvarların demir ihtiyacı için kullanılmaktadır. Gebelik döneminin ikinci yarısından sonra, artan demir ihtiyacı ortalama 6-7 mg civarındadır. Toplamda, gebelikteki günlük demir ihtiyacı 30 mg’a kadar ulaşır. Bu doz, besinlerle tamamlanamayacağı için de demirin takviye olarak alınması gerekmektedir.

Demir Almak İçin Hangi Besinleri Tüktemeliyiz?

Anne adayı gebelik döneminde artan demir ihtiyacının bir kısmını besinler yoluyla karşılamak için beslenme programına demir bakımından zengin kırmızı et ve baklagilleri dahil edebilir. Özellikle karaciğer demir bakımından çok zengindir, ancak zengin A vitamini içeriği bebeğin sağlığına zarar verebileceği için sınırlı şekilde tüketilmelidir. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi anne adayı demir bakımından zengin besinleri tüketirken bu gibi detayları göz önünde bulundurmalı ve dikkatli olmalıdır.

Gebelik süresi boyunca anne adayının vücudundaki kısıtlı demiri kullanmak için birçok mekanizma oluşur. Örnek vermek gerekirse; anne adayının demir düzeyleri düşse bile bebek parazit gibi davranarak kendisi için gerekli demiri çekmeyi başarır. Annenin vücudunda bu ve benzeri koruyucu mekanizmalar her ne kadar var olsa da gebelikte artan demir ihtiyacının anne adayının depolarından karşılanması zordur. Demir ihtiyacı özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra daha fazla artar. Kan demir düzeyleri normal olan anne adayı, bu süreden itibaren takviye kullanmazsa, kan değerleri hızla düşebilir. Bu nedenle anne adayının kan değerleri normal olsa da, gebeliğin 20. haftasından sonra demir takviyesi kullanması tavsiye edilir.

Siz de sağlıklı bir gebelik geçirmek için bu süreci mutlaka bir uzman takibinde gerçekleştirmeniz ve demir takviyesi gibi sağlığınız için gerekli tüm takviyeleri yine doktor tavsiyesi ile kullanmanız gerektiğini unutmayın!

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ