Bizi Takip Edin!

Düzenli Spor Yapanlar için Yaz Aylarında Beslenme Önerileri

Spor bazı insanlar için sıradan bir aktivite iken bazı insanlar için başlı başına bir yaşam biçimidir. Ancak kişiler spor yaparken zaman zaman beslenmeye gereken önemi vermeyebilirler. Oysa sağlıklı bir yaşamın birbirinden ayrılmaz ikilisi spor ve beslenme olmalıdır. Dolayısıyla düzenli spor yapıyorsanız beslenme konusunda da en az spor kadar özenli olmalısınız. Özellikle de beslenme alışkanlıklarımızın değiştiği yaz aylarında! Aksi takdirde yaptığınız egzersizlerden olabilecek en büyük yararı elde edemeyebilirsiniz. İşte düzenli spor yapanlar için yaz aylarına özel bazı beslenme önerileri!

Spordan önce hafif beslenin

Spordan önce tüketilen besinler, spor sırasında size ek enerji sağlamakta ve açlık, bitkinlik gibi hisleri önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında aç karnına spor yapmak yerine spordan önce hafif bir şekilde beslenmeye özen gösterin. Bu sayede istenmeyen bir etki olan halsizlikten uzaklaşacak spordan sonra çok daha dinç hissedeceksiniz.

Taze mevsim sebze ve meyveleri tüketin

Sebze ve meyve tüketiminin genel sağlığa sayısız faydası vardır. Bu sayede vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral gibi yararlı maddeleri edinmiş oluruz. Düzenli spor yapan kişiler de tüm yemeklerin yanına sağlıklı sebzeler ekleyerek besin ögeleri bakımından çeşitli beslenebilirler. Bu türden bir beslenme, sporun vücudunuzdaki olumlu etkisini ikiye çıkaracaktır.

Spor sonrası beslenme konusuna gereken önemi verin

Spordan sonra karbonhidrat tüketmenin kaslarda daha fazla enerji depolanmasını sağladığı bilinmektedir. Karbonhidrat proteinle birleştiğinde ise kaslarda depolanan enerji daha fazla olmaktadır. Bu nedenle düzenli spor yapıyorsanız spordan sonra dengeli bir şekilde protein, karbonhidrat almaya özen gösterin. Yaz aylarında değişen beslenme alışkanlıkları sebebiyle öğün atlamaktan kaçının.

Karbonhidrat tüketimini unutmayın

Karbonhidrat, vücudumuzun enerji kaynağıdır. Özellikle düzenli spor yapan kişiler karbonhidrat bakımından zengin beslenmezlerse kendilerini daha yorgun ve bitkin hissedebilirler. Bu nedenle tam tahıllar, meyveler, baklagiller, yoğurt gibi sağlıklı karbonhidrat bakımından zengin besinlere, beslenmenizde dengeli bir şekilde yer verin.

Yeteri kadar su tüketin

Su, vücudun su dengesinin korunması, hücrelerin yaşamsal faaliyetlerinin ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi için çok ama çok önemlidir. Düzenli spor yapan kişilerin vücudundaki su oranının ise normalden daha yüksek düzeyde olması gerekmektedir. Düzenli spor yapan kişilerin kaybettikleri sıvıyı en kısa sürede yerine koyması; sakatlıkların önlenmesi, kas ağrılarının azalması ve performansın artması açısından gereklidir. Özellikle söz konusu yaz mevsimi olduğunda daha fazla sıvı kaybetme eğiliminde olunduğundan, yeteri kadar su tüketmeye ciddi şekilde özen gösterilmelidir.

Vitamin ve mineral alımına önem verin

Vitamin ve minerallerin vücudumuz için sayısız faydası vardır. Söz konusu düzenli spor yapan kişiler olduğunda ise bu durum daha fazla önem kazanır. Vitaminler suda eriyen B, C ve yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Özellikle B ve C vitaminlerinin spor sırasında enerji oluşumunu desteklediği ve protein sentezini arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle düzenli spor yapıyorsanız vitamin ve mineral bakımından zengin, çeşitli beslenmeli; gerekli durumlarda vitamin takviyeleri kullanmalısınız.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ