Bizi Takip Edin!

Düzenli Yapılan Egzersizlerin Mide ve Bağırsaklarımıza Etkisi

Günümüzde özellikle de büyük şehirlerde yaşayan insanların en fazla yaşadığı problemlerin başında mide ve bağırsak sorunları gelir. Bunun nedeni ise şehir insanının sıkça maruz kaldığı strestir. Elbette mide ve bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkileyen kötü beslenme, hareketsiz yaşam gibi başka etmenler de vardır. Ayrıca bu problemler genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. İşte kötü beslenme, stres, hareketsiz yaşam gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mide ve bağırsak problemlerini önlemenin etkili yollarından biri düzenli egzersizdir. Birçok uzman düzenli yapılan egzersizin mide ve bağırsak sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğunu belirtmektedir.

Mide ve Bağırsak Sağlığı için Egzersizler

mide ve bağırsak sağlığı egzersizi

Yaşanma sıklığı oldukça fazla olan sindirim problemleriyle sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile başa çıkılabilir; bu sayede sindirim sistemi sağlığı desteklenebilir. Uzmanlar sindirim sorunlarının önüne geçme konusunda etkili bir egzersiz olarak özellikle yüzmeyi örnek göstermektedirler. Ancak elbette kısa yürüyüşlerle de vücuda hareketlilik kazandırılabilir. Egzersiz konusunda önemli olan vücudu strese sokmayan sade yöntemlerle çalışmaktır. Karın bölgesini çalıştıran egzersizler bağırsak hareketlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Bu da sindirim sistemi sağlığını destekleyen bir davranıştır.

Karın bölgesini çalıştıran egzersizlerin sindirimi ve mide – bağırsak hareketlerini desteklediğini belirttik. Burada önemli olan karın kaslarını fazla zorlamadan ve sıkıştırmadan hareketlendirecek egzersizler yapmaktır. Çünkü bu şekilde egzersiz direkt olarak sindirim sistemi sağlığını desteklemek üzerine olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sindirimi kolaylaştırmak için yapılacak egzersizlerin yemeğin hemen ardından yapılmamasıdır. Egzersizler yemekten 1 saat önce veya 1 saat sonra yapılmalı; karın bölgesini fazla zorlamayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca egzersizler sırasında bol su tüketilmeli, vücut sindirim için en fazla ihtiyaç duyduğu sudan mahrum bırakılmamalıdır.

Mide ve bağırsak sağlığı, genel sağlığımız ve hatta zihinsel sağlığımız üzerinde pek çok etkiye sahiptir. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsağın sağlığımız üzerinde bilinenden daha fazla etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Çünkü vücudumuzdaki bakterilerin büyük çoğunluğu bağırsaklarımızda bulunmaktadır. Bağırsaklarımızda bulunan dost bakteriler ise hem sindirim sistemi sağlığının düzenlenmesi hem de bağışıklık sisteminin desteklenmesi konusunda çeşitli işlevlere sahiptir. Bu nedenle mide ve özellikle de bağırsak sağlığını korumak, bizler için hayati önem taşır. Bu noktada, düzenli yapılan egzersizin sağlıklı bir mikrobiyota sağladığını gösteren birçok araştırma bulunduğunu ise kesinlikle unutmamak gerekir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ