Bizi Takip Edin!

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedir? Nasıl Önlenir?

çocukluk obezitesi, obezite, çocukluk obezitesi nasıl önlenir

Obezite bir erişkin hastalığı gibi algılansa da özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocuk ve ergenlerdeki obezite prevelansının artış göstermesi, çocukluk çağı obezitesinin küresel boyutta halk sağlığı sorunu oluşturacağının bir göstergesidir. Bu artışın en önemli sebebi, gelişen teknoloji ile birlikte çocukların fiziksel aktivite sürelerinin azalması, beslenme alışkanlıklarının ve besin tercihlerinin olumsuz yönde değişmesidir. Ancak genetik ve hormonal faktörler de çocukluk çağı obezitesinde rol oynayabilmektedir.

Çocukluk Çağı Obezitesi Nedir?

Genel olarak vücuda alınan enerji miktarının enerji harcamasından fazla olduğu durumlarda, yağ dokusunun artmasıyla ortaya çıkan klinik bir durumdur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından obezite “Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi’’ olarak tanımlanmıştır.

Çocukluk Çağı Obezitesi Neden Önemli Bir Durumdur?

çocuk obezite testi, çocuk obezite diyet, çocuklarda obezite sınırı

Çocukluk çağı obezitesinin iki nedenle çok önemi vardır. Bunlardan birincisi, çocukluk çağı obezitesinin hayatın erken yaşlarında pek çok metabolik, kronik hastalığa yol açabilmesidir. İkincisi ise, obez çocuklarda ortaya çıkan psikolojik sorunların, bu çocukların ileri yaşlarda bile özgüven eksikliği ve çevreye uyum sorunları yaşamalarına neden olabilmesidir.

Çocukluk Çağı Obezitesini Nasıl Önleyebilirim?

çocuk obezitesi nasıl önlenir, çocuk obezitesi nedenleri, çcouklarda obezite neden olur

Çocuklukta obeziteyle mücadele etmek için basit bir çözüm yok. Ancak, çocuğunuza yardımcı olmak için yapabileceğiniz en önemli şey kilosuna değil sağlığına odaklanmaktır. Çocuğunuzu daha iyi bir sağlığa doğru olan yolculuğunda desteklemeniz çok önemlidir.

İyi bir örnek olun.

Sağlıklı beslenmeyi ve düzenli fiziksel aktiviteyi bir aile meselesi haline getirin. Çocuğunuz sizin yaptıklarınızı taklit eder. Sağlıklı beslendiğinizi ve fiziksel olarak aktif olduğunuzu görürlerse alışkanlıklarını değiştirme olasılıkları da artacaktır.

Yeni yiyecekleri birden çok kez sunun.

Çocuğunuz yeni bir yemeği sevmezse cesaretiniz kırılmasın. Bir gıdanın kabul görmesi için genellikle birden fazla kez maruz kalınması gerekir.

Şeker alımını azaltın.

Çocuğunuz iki yaşından büyükse şeker günlük kalorinin %10’undan azını oluşturmalıdır. Şekerli içeceklerden kaçının.

Çocuğunuzun yeterli uykuyu aldığından emin olun.

Bazı çalışmalar uyku eksikliğinin obezite riskini artırabileceğini gösteriyor. Uyku yoksunluğu, iştahın artmasına yol açan hormonal dengesizliklere neden olabilmektedir.

Referanslar:

  1. DELEŞ, B. Çocukluk çağı obezitesi. Hacettepe University Faculty of Health Sciences Journal, 2019;6(1), 17-31.
  2. Mayo Clinic. Childhood obesity. Erişim adresi: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/childhood-obesity/symptoms-causes/syc-20354827 Erişim tarihi: 20.09.2023.
  3. Cleveland Clinic. Childhood Obesity. Erişim adresi: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9467-obesity-in-children Erişim tarihi: 20.09.2023.

 

20.09.2023

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ