Bizi Takip Edin!

Çocuklarda Düzenli Fiziksel Aktivitenin Faydaları

Çocuklarda fiziksel aktivite

Spor her yaş grubu için büyük öneme sahiptir. Büyüme çağındaki çocuklar içinse bu önem iki katına çıkmaktadır. Gelişme çağında oldukları için sporun faydalarını anlık ve kalıcı olarak çok daha fazla hissetmektedirler. Düzenli spor yapan çocuklar; az stres yaşarlar, sağlıklı gelişirler, motor öğrenmeleri kuvvetlenir, disiplinli bir ruh haline ve güçlü reflekslere sahip olurlar. Tabii ki çocuklarda düzenli fiziksel aktivitenin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Gelin hep birlikte düzenli fiziksel aktivite yapan çocukların hissettiği faydaları bakalım.

Çocuklarda düzenli fiziksel aktivitenin ve egzersizin faydaları nelerdir?

 Çocuklarda düzenli fiziksel aktivite ve egzersizin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Daha Az Stres: Spor yapmak yetileri kuvvetlendirir ve fiziksel sağlığı korur. Bu doğrultuda çocuk özgüven sahibi olur. Özgüven sahibi olan çocuklar ise spor ile birlikte hem biyolojik olarak hem de yaşının verdiği sıkıntılar ile stres yaşamazlar. Düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunan çocuklar çok yönlülüklerini artırırken kaygı, depresyon vs. gibi durumları da daha az oranlarda yaşarlar.

Sağlıklı Gelişim: Beslenme, çocuklar için büyük öneme sahiptir. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak ise enerji açığının ortaya çıkması anlamını taşımaktadır. Enerjiye ihtiyaç duyan çocuklar besin gruplarını yeterli, düzenli ve çeşitli bir şekilde tüketeceklerdir. Bu durum hem fiziksel hem de mental olarak sağlıklı gelişim anlamını taşımaktadır.

Disiplin: Düzenli fiziksel aktivite aynı zamanda disiplin anlamını taşımaktadır. Çocuklar hem takım oyunlarında hem de bireysel oyunlarda bu özelliği kazanmaktadırlar. Çünkü çocuklar başarının düzenli olarak çaba sarf etmekten geçtiğini anlamaktadırlar.

Odaklanma & Refleks: Birçok çocuk gelişme çağında odaklanma problemi yaşamaktadır. Yapılan araştırmalar düzenli olarak spor yapmanın odaklanma problemini hafifletebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte üst seviye dikkate sahip olan çocukların refleksleri de güçlenmektedir.

Daha Az Sağlık Sorunu: Sporun en önemli faydalarından bir tanesi de bağışıklık sitemini desteklemesidir. Bağışıklık sistemi vücudumuzu patojenlere, virüslere ve bakterilere karşı koruyan sistemdir. Bu sistemin güçlü olması daha az hastalık anlamını taşımaktadır.

Liderlik Vasfı: Voleybol, hentbol ve basketbol gibi takım oyunlarında yer alan çocuklar liderlik vasfı ve takım ruhunu kazanırlar. Kazanılan bu yetiler hayatın geri kalanında daha iyi organizasyon, zorluklarla başa çıkabilme ve başarılı olabilme anlamını taşımaktadır.

Çocuklarda düzenli fiziksel aktivitenin diğer faydaları

Çocuklarda düzenli fiziksel aktivitenin diğer faydaları ise şu şekildedir:

 • Hızlı düşünme ve çabuk karar verebilme yeteneği artar.
 • Kas, kemik ve eklem sistemleri sağlıklı olur.
 • Daha az yorgun hissedilir.
 • Bilinçsiz bir şekilde televizyon, bilgisayar ve diğer teknolojik cihazlar kullanılmaz.
 • Vücut kompozisyonu gelişir.
 • Kardiyovasküler sağlık artar.
 • Sağlıklı büyüme ve kemik gelişimi sağlanır.
 • Kronik metabolik hastalıklara yakalanma riski azalır.
 • Yaralanmalar önlenir ve esneklik artar.
 • Basit motor beceriler gelişir.
 • Yüksek kan basıncı düşer. Obezite riski azalır.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ