Bizi Takip Edin!

Obezitenin Sindirim ve Bağışıklık Sistemimiz Üzerindeki Etkileri

Obezite, modern dünyada insanlığı tehdit eden en önemli sağlık sorunları arasında görülmektedir. Çağımızda giderek daha hareketsiz bir yaşamın benimsenmesi ve insan doğasından uzaklaşan yeme alışkanlıkları, yeni doğan bebeklerde bile obezite probleminin görülmesine neden olabilmektedir. Bu önemli hastalığın insan sağlığına verdiği zararlar ise son derece ciddidir. Yapılan araştırmalar obezitenin Crohn, multipl skleroz gibi kronik rahatsızlıklara neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Biz bu yazımızda obezitenin sindirim ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini ele alacağız.

Obezite nedir?

Obezite, vücutta fazla miktarda yağ depolanması ile ortaya çıkan, çeşitli fiziksel ve psikolojik sorunlara sebep olan bir hastalıktır. Genelde enerji alımının, enerji tüketiminden fazla olduğu durumlarda ortaya çıkar. Son yıllarda yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görülmeye başlamıştır. Obezitedeki bu artışın en önemli nedeninin ise teknolojik gelişmelerle birlikte değişen yaşam alışkanlıkları olduğu düşünülmektedir. Çünkü tüm bu koşullar, yetişkinlerden çocuklara kadar daha hareketsiz bir yaşam benimsenmesine neden olmuştur.

Obezitenin etkileri

Obezite insan vücudunda birçok hasara neden olabilir. Obezitenin beraberinde getirebileceği bazı hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tip 2 diyabet
  • Yüksek Tansiyon
  • Uyku apnesi
  • Kalp hastalıkları
  • Kanserler
  • Reflü
  • Kemik- eklem yaralanmaları
  • Alzheimer
  • Böbrek hastalıkları

Tüm bu hastalıklar, obezite ile kombine bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu da kişinin yaşam kalitesinin ciddi şekilde düşmesi demektir. Obezite, ayrıca sigaradan sonra dünyadaki ikinci en sık ölüm nedeni olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle önüne geçilmesi ve bu konuda insanların bilinçlendirilmesi çok ama çok önemlidir.

Obezitenin sindirim ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri

Obezite, vücuttaki birçok sistemi olumsuz yönde etkiler. Bunlardan biri de bağışıklık sistemidir. Çünkü özünde tek başına bir hastalık olmasına rağmen vücuttaki birçok organın zamanla zarar görmesine ve hatta çökmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise obezite ile birlikte farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Kişinin bedeninde birçok hastalığın aynı anda ortaya çıkması; bağışıklık sisteminin yorulmasına, doğal olarak da zayıflamasına sebebiyet verebilir. Buradan hareketle obezite ile bağışıklık sistemi arasında yakın bir ilişki olduğu söylenebilir. Obezite bağışıklık sistemi sağlığını tehdit ederek vücudu hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale getirebilir.

Obezitenin olumsuz etkilerinden biri de sindirim sistemi sağlığına zarar vermesidir. Obezite ile beraberinde gelen gereğinden fazla yemek tüketimi, sindirim organlarının yorulmasına; sonuçta ciddi sindirim problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Farklı ve aşırı yeme alışkanlıkları zamanla mide ve bağırsak anatomisinin değişmesini; sonuçta da reflüden ciddi kanser türlerine kadar çeşitli hastalıkların ortaya çıkışını tetikleyebilir.

Obezite tedavisi nasıl olur?

Günümüzde obezite tedavisi konusunda birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Diyet, davranış değişikliği tedavisi, obezite cerrahisi, ilaç tedavisi; bu yöntemlerden en sık tercih edilenlerdendir. Bu noktada önemli olan çocukluktan itibaren doğru beslenme alışkanlıkları benimsemek ve beslenme- egzersiz gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmektedir. Obeziteden şüphe duyulduğunda ise mutlaka uzman tedavisine başvurulmalıdır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ