Bizi Takip Edin!

Okul Çağındaki Çocuklarımızın Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Öneriler

Okulların açılması ve eş zamanlı olarak havaların soğumasıyla birlikte okul çağındaki çocuklar için enfeksiyon riski de artıyor. Çünkü hem çocukların yaşam tarzlarındaki değişiklikler hem de kış mevsimi pek çok hastalığın yaygınlaşmasına neden oluyor. Tüm bunların yanı sıra çocukluk çağı başlı başına enfeksiyonların daha sık görüldüğü bir dönem. Bunun sebebi ise bağışıklık sisteminin zamanla gelişmesi. Yani bağışıklık sistemi büyüdüğümüzde daha güçlü bir hal alıp bizi enfeksiyonlara karşı daha iyi koruyor. Benzer şekilde yaşlılık döneminde bağışıklık sistemi de yaşlandığından tıpkı çocuklukta olduğu gibi tekrar enfeksiyonlarda artış görülüyor. Peki bağışıklık sistemini zayıflatan şeyler neler? Kötü ve sağlıksız beslenme, olumsuz çevre koşulları, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, stres gibi faktörler bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan şeylerden bazıları. Biz bu yazımızda enfeksiyonlara karşı daha açık olan okul çağındaki çocuklarımızın bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için bazı önerilerde bulunacağız. İşte çocuklarımızın sağlığı için dikkate almamız gereken bazı öneriler.

  1. Öğün atlamaların olmadığı dengeli bir beslenme düzeni oluşturun

Okul çağındaki çocukların bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için öncelikle beslenme konusunu ele almak gerekir. Çocuğun yaşına uygun kaloriyi sağlayan 5-6 öğünden oluşan dengeli bir beslenme şekli, bağışıklık sistemi sağlığını da olumlu yönde etkiler. Burada unutulmaması gereken şey, çocuğun yeteri kadar beslenmemesinin bağışıklık sistemi sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir faktör olması gibi, fazla ve sağlıksız beslenmesinin de bağışıklık sistemine aynı derece zarar vereceğidir.

  1. Kış sebzelerinin tüketimine ağırlık verin

Sebze ve meyveler içerdikleri vitaminler nedeniyle bağışıklık sistemi sağlığının en büyük destekçilerindendir. Özellikle kış aylarında brokoli, lahana, kereviz, pazı, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmek gerekir. Soğan ve sarımsak gibi çiğ tüketilebilen sebzelerin de bağışıklık sistemi sağlığını destekleyici özelliğinden ve antimikrobiyal etkisinden yararlanılabilir.

  1. Selenyum ve demir içeren besinlere teşvik edin

Okul çağındaki çocukların bağışıklık sistemi sağlığını en fazla tehdit eden şeylerden biri de rafine olmuş gıdalardır. Bu nedenle hazır gıdaları mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın. Bunların yerine antioksidan olarak bilinen A, C, E, D vitaminleri, demir ve selenyumu yeterli miktarda almasını sağlayan besinlerin tüketimine teşvik edin. Karides, mantar, dana, kuzu ciğeri, somon, ton balığı gibi besinler selenyum bakımından zengin besinlerdir.

  1. D vitamini önemli!

D vitamini savunma sistemi için en fazla ihtiyacımız olan vitaminlerdendir. Bunun için çocukları güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde dışarı çıkararak D vitamini almaları desteklenebilir.

  1. Probiyotiklerin olumlu etkilerinden yararlanın

Dost bakteriler olarak tanımlanan probiyotikler, vücudumuzda yaşamakta olan yararlı bakterilerin sayılarının artmasına ve zararlı bakterilerin sayılarının azalmasına yardımcı olurlar. Bu olumlu etki çocuklar için de geçerlidir. Bu nedenle yoğurt, kefir, turşu, bitter çikolata gibi probiyotik içeren besinleri çocuklarımızın beslenmelerine dahil ederek veya doktor önerisi ile probiyotik takviyeleri kullanarak onların bağışıklık sistemi sağlığını destekleyebiliriz.

  1. Çinkonun öneminin farkında olun

Çinko, bağışıklık sistemi sağlığı için oldukça önemli bir elementtir. Bu nedenle çocuğunuzun beslenmesine çinko içeren besinleri dahil etmenizde yarar vardır. Örnek vermek gerekirse 3 köftede 9 mg, 100 gr pişmiş nohutta 1.4 mg çinko bulunur. Dolayısıyla 2-3 köfte bile bir çocuğun çinko ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır.

  1. C vitaminini ihmal etmeyin

C vitamini de tıpkı D vitamini gibi hastalıklardan korunmada önemli rol oynar. Çilek, kivi, kavun, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler C vitamini bakımından zengin meyvelerdir. Zerdeçal ve zencefil de kaliteli C vitamini kaynaklarıdır. Bu nedenle çocuğunuzun bu besinleri tüketmesini sağlayarak C vitamini ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmanız gerekir.

  1. Düzenli olarak balık tüketmelerini sağlayın

Balık içeriğindeki Omega 3 ile bağışıklık sistemi sağlığını ciddi şekilde destekler. Bu nedenle haftada 1 öğün bile olsa balık tüketimi hem yetişkin hem çocuk sağlığı için çok önemlidir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ