Bizi Takip Edin!

Çocukların Sosyal Medyayı Güvenli Kullanması İçin Ebeveynlere Öneriler

İnternet ve onun bir getirisi olan sosyal medya, artık hayatımızın her noktasında yer alıyor. Durum böyle olunca ebeveynlerin çocuklarının sağlığını korumak adına her zamankinden daha dikkatli olması gerekiyor. Zira internetteki tehlikelerden korunmak gerçek hayattaki tehlikelerden korunmaktan çok daha farklı aksiyonlar almayı gerektiriyor. Gelin, sosyal medyayı çocuklar için nasıl daha güvenli hâle getirebileceğinize yakından bakalım!

Çocukları Neden Sosyal Medyaya Karşı Korumalıyız?

Sosyal medyanın güvenli kullanımından söz etmeden önce bu konunun neden önemli olduğuna değinmek gerekiyor. 2021 senesinde TÜİK tarafından yapılan bir araştırmaya göre 6-15 yaş grubu çocukların %82,7’si internet kullanıyor. Bu sayı içerisinde sosyal medya kullanma oranı ise %31,3 olarak öne çıkıyor.

Bu oranların geçtiğimiz birkaç sene içerisinde arttığı ve gelecekte de artmaya devam edeceği aşikâr. Çocukların zihinsel gelişimini desteklemek için onların sosyal medya ve internet kullanımında bilinçli hareket etmelerini sağlamak önemli bir sorumluluk hâline geldi.

Peki bu duruma karşı nasıl hazırlıklı olabiliriz? Çocukların sosyal medyada harcadıkları vakti güven içerisinde geçirmeleri için atabileceğiniz adımlardan bazılarını listeliyoruz. 

Aile Profili Kullanmak

İnternette gezinirken aile profili kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Aile profili, web sitelerinde yer alan zararlı içerikleri gizlerken kullanıcıların internetteki risklerden korunmalarını da sağlar. Aile profili kullanarak çocuklarınız için güvenli bir internet ortamı oluşturabilirsiniz. Oyun siteleri, sosyal medya hesapları ve sohbet uygulamaları gibi birçok farklı kategoriye erişim kısıtlaması getirebilir, çocuğunuzun güvende olduğundan emin olabilirsiniz.  

Ekran Süresini Azaltmak

Sosyal medyanın yoğun ve yanlış kullanımı çocukların gerçeklikten uzaklaşmasına neden olabilir. Bunu engellemek için çocuğunuzun ekran süresini azaltarak onun sanal dünyadan ziyade gerçek hayatta vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bunu sağlamanın birçok farklı yolu var, bunlardan biri de ekran süresini azaltan uygulamalardan faydalanmak.

Bu uygulamalardan bazıları internet kullanımını belli bir saatle sınırlıyor. Telefon ve tabletlere yüklenebilen bazı uygulamalar ise ekran süresini azalttıkça kullanıcıya bazı ödüller veriyor ve bu süreci bir oyuna dönüştürüyor. Bu gibi uygulamalar işinizi önemli ölçüde kolaylaştırabilir.

Çocukları Bilinçlendirmek

Çocuğunuza onun anlayabileceği şekilde, şefkatle yaklaşarak onu sosyal medyanın tehlikelerine karşı uyarabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarının gizlilik ayarlarını düzenlemesine yardımcı olabilir; profil bilgilerini, paylaşımlarını ve etiketlenmelerini nasıl kontrol edeceğini gösterebilirsiniz.

Acil Durum Planı Oluşturmak

Çocuğunuzla internette karşılaştığı riskler konusunda bir acil durum planı oluşturabilirsiniz. Böylece siz gözünüz arkada kalmadan, çocuğunuz da herhangi bir kısıtlama veya baskı olmadan internette özgürce gezebilir. Acil durum planınızın içinde çocuğunuzun istemediği bir içeriğe maruz kaldığında size haber vermesini tembihlemek veya girdiği sitelerden nasıl hızlıca çıkış yapabileceğini öğretmek yer alabilir. Çocuğunuza bu konuda güvenli bir alan oluşturursanız o da sizinle bu konuları açıkça konuşmaktan çekinmeyecektir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ