Bizi Takip Edin!

Okul Dönemindeki Çocuklarınızı Egzersiz Yapmaya Teşvik Etmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocukları egzersize yönlendirmek, çocukları spora yönlendirmek, çocukların erken yaşta spora başlamasının faydaları

Sağlıklı bir yaşamın altın kuralları arasında sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak yer alıyor. Hayata hareket katmak, dinç ve zinde bir beden için olmazsa olmazlardan. Her yaşta sağlığa özen göstermek gerekse de spor alışkanlıklarının erken yaşta kazanılabilmesi oldukça önemli. Çocukların egzersizin önemini kavrayabilmesi ve egzersizi alışkanlık edinebilmesi konusunda ebeveynlere büyük rol düşüyor. Eğer siz de okul dönemindeki çocuklarınıza sporu nasıl sevdireceğinizi düşünüyorsanız sizlere birkaç tavsiyemiz var! Hazırsanız çocuklarınızı egzersiz yapmaya teşvik etmek için deneyebileceğiniz bazı ipuçlarını beraber inceleyelim!

1. Rol Model Olmaktan Çekinmeyin

Çocukların en çok örnek aldığı kişiler anne ve babalarıdır. Siz ne yapıyorsanız aynısını yapmak isteyebilir, hatta bazen hareketlerinizi bile taklit edebilirler. Hâl böyle olunca çocuğunuza iyi örnek olmanız gerekir. Tabii bu durumu fırsata çevirmek de mümkün! Günlük rutinlerinize ekleyeceğiniz egzersizler sayesinde sizi izleyen miniklere ilham kaynağı olabilirsiniz. Çocuğunuz sizi koşuda ya da pilates yaparken görebilir ve böylece sizden aldığı güçle spor yapmak için kendini motive edebilir. 

2. Birlikte Egzersiz Yapın

Ebeveynlerle birlikte yapılan aktiviteler çocukları cesaretlendirirken unutulmaz anılara dönüşür. Potaya basket topunu atmaya boyu yetmediğinde çocuğunuzu kucaklayarak potaya yakınlaştırmanız hem ona basketbolu sevdirebilir hem kendine duyduğu güveni artırabilir. Sizinle vakit geçirmekten hoşlanan çocuğunuz için egzersiz yapmak çok daha keyifli hâle gelebilir. Özellikle havaların güzel olduğu dönemlerde birlikte açık havada yürüyüş yapabilir veya bisiklete binebilirsiniz. Birlikte yapacağınız egzersizleri düzenli bir rutin şeklinde gerçekleştirerek onları motive edebilirsiniz. Egzersiz sırasında çocuklarınızla iletişimi sürdürerek nasıl hissettiklerini sormak da onları teşvik edebilir.

3. Çocuğunuzun Kendisine En Uygun Spor Dalını Seçmesine Yardım Edin

Çocukları egzersize yönlendirmek, çocukları spora yönlendirmek, çocukların erken yaşta spora başlamasının faydaları

Bazı spor dalları kimi çocuklar için eğlenceli olabilirken kimilerine zor gelebiliyor. Örneğin sudan korkan bir çocuğun korkusunu yenmesini sağlamadan yüzmesi için onu zorlamak, spordan soğutabilir. Bu gibi durumlarda uzmanlardan destek alabilir, çocuklarınızın ilgi alanlarına dikkat edebilirsiniz.

Çocuğunuzun zevk ve ilgisini gözlemleyerek ona en uygun spor dalını seçebilirsiniz. Eğer seçenekleriniz birden fazlaysa her bir spor dalını belirli süreler denemesine fırsat verebilirsiniz. Böylece çocuğunuz antrenman koşulları, spor salonu veya takım arkadaşları gibi birçok unsura bağlı olarak bir karar verebilir. İlgisine göre yapacağı sporu seçen çocuğunuz, kendi karar aldığı için mutlu ve motive hissedebilir.

4. Çocuğunuzu Kutlayın ve Ödüllendirin

Çocuğunuzun egzersiz yaparken gösterdiği başarıları ödüllendirmek, onları spor için teşvik eden etkili bir yöntem. Yalnızca elde ettiği sonuçları değil, süreç içinde gösterdiği performansı da takdir etmek önemli. Böylece çocuğunuz sporun bir yarıştan ibaret olmadığını fark ederek motivasyonunu koruyabilir.

Çocuğunuzu kutlamak ve ödüllendirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Çocuğunuza olumlu geri bildirim vererek çabalarını değerlendirebilirsiniz. Onunla gurur duyduğunuzu belirten, takdir ve motive edici sözler söyleyerek çocuğunuzu destekleyebilirsiniz. 

Ödül tablosu şeklinde bir sistem oluşturarak çocuğunuzun ilerlemesini birlikte takip edebilirsiniz. Her bir görev için ayrı ayrı yıldız veya puan belirleyerek çocuğunuz başarı elde ettiğinde işaretleme yapabilirsiniz.

Küçük hediyeler veya ödüller, başarıları kutlamak için iyi bir yol olabilir. Sporda elde ettiği başarı sonrasında ona sevdiği bir oyuncağı hediye edebilir veya çocuğunuzla sinemaya gidebilirsiniz.

Çocuğunuzun spor etkinliklerine katılım göstermeye özen gösterin. Seyirciler arasında sizi görmesi ya da maçta gol attığında tezahüratlarınızı duyması onu cesaretlendirebilir.

5. Beraber Spor Karşılaşmalarına Gidin

Yerel veya ulusal çapta düzenlenen spor müsabakaları eğlenceli ve dikkat çekici olabiliyor. Düzenlenen etkinliklere çocuğunuzla birlikte katılarak onların spora olan ilgisini artırabilirsiniz. Etkinliklere katılmak onların izlediğiniz spor dalını yakından tanımasına, takım ruhunu hissetmesine ve taraftar heyecanını tatmasına yardımcı olur. Destekleyici yaklaşmanın performansı nasıl etkilediğini gözlemleme fırsatı bulan çocuğunuzun spora karşı ilgisi de artabilir. 

6. Çocuğunuza Sporcular Hakkında Yapılan Film veya Belgeselleri İzletin

Hemen hemen herkesin azmine ve başarılarına hayranlık duyduğu sporcular vardır. Çocuklar da ilgi duyduğu spor dallarının en başarılı isimlerini kendilerine yol gösterici olarak seçebiliyor. Bu noktada sporcuların hayatını ve başarılarını konu alan yapımları izlemek çocuklara ilham kaynağı olabilir. Onların gösterdiği azim ve çalışma disiplinini yakından tanımak, çocukları spor yapmak için motive edebilir. 

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ