Bizi Takip Edin!

Çocuklarda Omega 3 Kullanımının Önemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Omega 3 yağ asitleri, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için oldukça önemli. Bu sebeple hamilelik döneminde annenin yeterli seviyede omega 3 takviyesi alması, doğumdan sonra da bebeklerin omega 3 ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Vücudun anne karnında başlayan omega 3 yağ asidi ihtiyacı, ömür boyu devam ediyor. Dolayısıyla sadece çocuklukta değil, yetişkinlikte de omega 3 takviyesi almak gerekebiliyor. Omega 3 yağ asidi; balık, avokado, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi besinlerde bolca bulunuyor. Ayrıca takviye gıda olarak da satın alınabiliyor. Peki, omega 3 takviyeleri çocuklar için neden önemli? Çocuklar için hangi faydaları sunuyor?

Fiziksel Gelişimi Destekler

Fiziksel gelişimini destekler

Özellikle ergenlik döneminden önce düzenli bir şekilde omega 3 takviyesi alan çocukların, almayanlara kıyasla, fiziksel gelişim açısından çok daha avantajlı olduğu belirtiliyor. Erken yaşlardan itibaren vücudun omega 3 ihtiyacının karşılanması, fiziksel gelişimi destekleyerek çocukların daha uzun boylu olmasına katkı sağlıyor. Bu noktada bebeklikten itibaren bir uzmana danışarak çocuklara omega 3 verilmesi oldukça faydalı olabilir.

İştah Artırır

Omega 3 yağ asitleri, iştahı olmadığı için yeteri kadar yemek yiyemeyen çocuklarda da oldukça etkili. İştah açıcı etki gösteren bu takviyeler sayesinde çocuklar eskiye kıyasla daha iştahlı oluyor ve ebeveynlerin bu konudaki şikayetleri önemli ölçüde azalıyor.

Vücutta Yağ Birikmesine Engel Olur

Vücutta yağ birikmemesine neden olur

Birçok ebeveyn omega 3’ün kilo aldıran bir yağ asidi olduğunu düşünüyor. Fakat uzmanlar bu durumun bir şehir efsanesi olduğunu, omega 3’ün çocukların daha kilolu olmasına katkı sağlamadığını aktarıyor. Vücut gelişimini destekleyen omega 3 yağ asitleri, çocukların kilo almasına sebep olmadığı gibi vücutta yağ birikmesine engel olarak çocukların fazla kilolardan kurtulmasını sağlıyor. Bu sayede çocuklar kendilerini çok daha sağlıklı hissediyorlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı olur

Omega 3 yağ asidinin en önemli faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici bir etkiye sahip olan omega 3 yağ asitleri, çocukların hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

Beyin Gelişimini Destekler

Annenin omega 3 açısından yeterli beslenmesi, çocuğun hayata daha sağlıklı başlamasını sağlıyor. Beyin gelişiminin önemli bir kısmı anne karnında ve doğumdan sonraki ilk yıllarda gerçekleşiyor. Hem anne karnında hem de emzirme döneminde yeteri kadar omega 3 takviyesi almak, çocukların beyin gelişimini destekliyor. Birçok araştırma bu dönemlerde yeterli omega 3 yağ asidi takviyesi alan çocukların, almayanlara kıyasla, daha yüksek IQ’ya sahip olduğunu gösteriyor.

Dikkat Eksikliği İçin de Destekleyicidir

dikkat eksikliği

Dikkat eksikliğine bağlı öğrenme sorunu yaşayan çocuklar için de omega 3 oldukça faydalı olabilir. Omega 3 yağ asitlerinde yer alan DHA’nın vücutta eksik olması halinde çocuklar, odaklanmakta zorluk yaşayabiliyor. Omega 3 takviyeleri sayesinde vücudun DHA eksikliği karşılandığı için dikkat eksikliğine bağlı problemler de ortadan kalkıyor.

Akademik Başarı İhtimalini Artırır

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere omega 3 yağ asitleri beyin gelişimini destekliyor. Bu da çocukların daha zeki olmasını, bilişsel beceri gerektiren konularda öne çıkmasını mümkün kılıyor. Buradan yapılacak çıkarımla omega 3 yağ asitleriyle erken dönemde tanışan ve ilerleyen dönemlerde de yeteri kadar omega 3 takviyesi alan çocukların okul hayatında başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Retina Hastalıklarını Önleyicidir

Yakın dönemde yapılan araştırmalara göre omega 3 takviyeleri, retina hastalıklarını önleyici özelliğe sahip. Görme kaybının önemli sebepleri arasında yer alan “retinopi” sınıfındaki retina hastalıklarında, retinadaki damarlar aşırı büyüyor ve görme yetisi zarar görüyor. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Lois Smith ve ekibi, yaptıkları çalışma sonucunda omega 3 yağ asitlerinin retinadaki anormal damar büyümelerini engellediğini aktarıyor.

Kemik Gelişimini Destekler

Kemik Gelişimini Destekler

Omega 3 takviyesi alan çocuklar, çok daha sağlam kemiklere sahip oluyor. Bu takviyeler, ilerleyen dönemlerde çocukların kemik kaynaklı rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimalini de azaltıyor.

Kalp ve Damar Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasının tek sebebinin yetersiz omega 3 takviyesi olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat omega 3 açısından yeterli beslenen çocukların ileride kalp ve damar rahatsızlıkları ile karşılaşma ihtimalinin azaldığını gösteren çalışmalar mevcut. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) da gün içerisinde yeterli miktarda omega 3 yağ asidi takviyesi alındığında kan basıncının düzenlendiğini ve kalp sağlığının korunabildiğini belirtiyor.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ