Bizi Takip Edin!

Çocuklarda Bağışıklık Sisteminin Desteklenmesi

çocuklarda bağışıklık nasıl arttırılır, çocuklarda bağışıklık sisteminin desteklenmesi

Bağışıklık sistemi vücudun kendisini enfeksiyon ve hastalıklardan koruma yoludur; soğuk algınlığı ve grip virüslerinden kanser gibi ciddi rahatsızlıklara kadar her şeyle savaşır. Ebeveynler sıklıkla merak eder: “Çocuklarımızı sağlıklı tutmak için ne yapabiliriz? Bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve hastalıklardan korunmanın yolları var mı?”. Cevap evet. Bağışıklık sistemini desteklemenin en iyi yolu, temel olarak sağlıklı kalmak için gerekli adımları atmaktır.

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmek, optimal bağışıklık fonksiyonunu destekleyen birçok besin ögesinin vücuda alımını sağlar. Bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olabilecek vitamin ve minerallerden bazıları şunlardır:

  • A Vitamini

A vitamini vücudunuzun toksinlere ve yabancı maddelere tepki vermesine destek olmaktadır; güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

  • Çinko

Çinko, bağışıklık sisteminin istilacı bakteri ve virüslerle savaşmasına yardımcı olur.

  • C Vitamini

C vitamini, bitki bazlı gıdalardaki demirin emilimini artırır ve bağışıklık sisteminin vücudu hastalıklardan korumak için düzgün çalışmasına destek olur.

  • D Vitamini

Bağışıklık sistemi bakteri ve virüslerle savaşmak için D vitaminine ihtiyaç duymaktadır.

Bol miktarda meyve ve sebze, tam tahıllar ve proteinden oluşan bir beslenme biçimi benimsenmelidir. Sağlıklı bir beslenme planında ek olarak, süt ürünleri ve bitkisel yağlar gibi sağlıklı yağlar da bulunmalıdır. Sağlıklı beslenmek aynı zamanda doymuş yağları, kolesterolü, tuzu ve ilave şekerleri sınırlamak anlamına gelmektedir.

Yeterli ve Kaliteli Uyku

Bilimsel kanıtlar, yetersiz uykunun bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. Vücudumuzu tazelemek ve yeniden şarj etmek için hepimizin uykuya ihtiyacı vardır; buna çocuklar da dahildir. Bir çocuğun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı yaşına göre değişmektedir. Ekranları sınırlayarak (elektronik cihazlar yatmadan bir veya iki saat önce kapatılmalı ve tercihen gece yatak odasında olmamalıdır) ve düzenli bir programa sadık kalarak sağlıklı uyku teşvik edilmelidir.

Aktif Olmak

"Aktif" olmak mutlaka spor yapmak veya spor salonuna gitmek anlamına gelmez; oyun parkında oynamak ya da yürüyüşe çıkmak olabilir. Fiziksel olarak aktif olmak bizi sağlıklı tutar ve hastalık riskini azaltır.

“Aktif” olmak mutlaka spor yapmak veya spor salonuna gitmek anlamına gelmez; oyun parkında oynamak ya da yürüyüşe çıkmak olabilir. Fiziksel olarak aktif olmak bizi sağlıklı tutar ve hastalık riskini azaltır.

Referanslar:

  1. Centers for Disease Control and Prevention. Six Tips to Enhance Immunity. Erişim adresi: https://www.cdc.gov/nccdphp/dnpao/features/enhance-immunity/index.html Erişim tarihi: 20.09.2023.
  2. Harvard Health Publishing. Boosting your child’s immune system. Erişim adresi: https://www.health.harvard.edu/blog/boosting-your-childs-immune-system-202110122614 Erişim tarihi: 20.09.2023.
  3. National Institute of Environmental Health Sciences. Learn How To Boost Your Immune System
  4. With Healthy Foods. Erişim adresi: https://www.niehs.nih.gov/health/assets/docs_p_z/wha_immune_health_boost_508.pdf Erişim tarihi: 20.09.2023.

20.09.2023

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ