Bizi Takip Edin!

Bahar Alerjisinden Kendimizi Nasıl Korumalıyız?

Bahar Alerjisinden Kendimizi Nasıl Korumalıyız

Bahar dönemi yaklaştığında burnunuzun iç kısımları, gözleriniz ve boğazınız hafifçe kaşınmaya başlıyorsa ve normalden daha çok hapşırıyorsanız bahar alerjisi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kışın soğuk günlerinin yerini daha sıcak zamanlar almaya başlarken hem hava sıcaklığındaki değişimler hem de bitkilerin salgı ve polen miktarlarındaki artış bahar alerjisine sebep olabiliyor. Bu da birçok kişinin bu dönemi konforsuz ve rahatsız bir şekilde geçirmesine sebep olabiliyor.

Bahar alerjisi birçok kişi tarafından önemsenmese de aslında oldukça ciddi bir durum. Çünkü alerji krizlerinin şiddeti genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bahar alerjisine bağlı olarak vücut direnci düşebiliyor, bu da kişinin dışarıdan gelen virüs ve bakterilere karşı korumasız kalmasına sebep oluyor. Bunun yanında bahar alerjisi yorgunluk ve kas ağrısı yapabiliyor. Bu da hem kişinin yaşam kalitesini düşürüyor hem de psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine sebep olabiliyor. Tüm bunlardan kaçınmak için bahar ayları yaklaşırken alerji krizlerine karşı önlem almak ve dikkatli olmak gerekiyor. İşte bahar alerjisinden korunmak için izlemeniz gereken 8 önemli adım…

1. Ağız Yerine Burundan Nefes Alıp Verin

Burnun içerisinde havayı filtreleyen ince tüyler bulunur. Bu tüyler, nefes aldığımız zaman içimize çektiğimiz havadaki parçacıkların tutulmasını sağlar. Böylece bu partiküller burun bölgesinden ileriye geçemez. Bu nedenle bahar dönemlerinde ağız yerine burundan nefes almak oldukça büyük önem taşır. Bu sayede polenlerin ve toz parçacıklarının yaratacağı rahatsızlık en aza indirilmiş olur.

2. Maske Takın

Maske Takın

Koronavirüs salgını ile hayatımıza giren maskeler alerji ile savaşta da size yardımcı olur. Tabii bu noktada maskeyi her zaman temiz ellerle takıp çıkarmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca uzun süre boyunca aynı cerrahi maskeyi kullanmamalısınız. Maskenizi kullanım talimatlarına uygun aralıklarda değiştirmelisiniz.

3. Mutlaka Güneş Gözlüğü Kullanın

Bir diğer koruyucu da güneş gözlüğü. Bildiğiniz gibi gözlerde de bahar alerjisi sebebiyle akıntı oluşabiliyor. Bu nedenle güneş gözlüğü takmak çok önemli. Ayrıca alerji sebebiyle hassaslaşan gözler ışığa karşı daha duyarlı olduğu için gözlükle çok daha rahat hissedebilirsiniz.

4. Havadaki Polen Oranının Yüksek Olduğu Zamanlarda Dışarıya Çıkmamaya Çalışın

Bahar alerjiniz varsa bu dönemde dışarıya çıkacağınız zamanlara dikkat etmelisiniz. Polen yoğunluğunun yüksek olduğu zamanlarda açık havaya çıkmamaya özen göstermelisiniz. Yağmurlu günlerde polen yoğunluğu daha azken rüzgarlı ve güneşli günlerde daha fazla. Gün içerisinde ise polen yoğunluğun en yüksek olduğu zaman, sabah saatleri. Ayrıca havadaki polen yoğunluğu ile ilgili tahminler yapan birçok uygulama da var. Akıllı cihazınıza bu tarz bir uygulama indirerek gününüzü alerji sorunlarını en aza indirecek şekilde planlayabilirsiniz.

5. Eve Döndükten Sonra Burun ve Ağız Bölgesini Güzelce Yıkayın

Dışarıdan döndükten sonra mutlaka burun içini ve boğazınızı temizlemelisiniz. Bu aşamada doktorunuzun önereceği bir nazal duş ürünü kullanabilirsiniz. Ya da yalnızca temiz suyu burnunuza çekerek ve gargara yaparak bu bölgelere yapışan alerjenlerden kurtulabilirsiniz. Bunun dışında eve geldiğiniz zaman kıyafetlerinizi farklı bir odada değiştirmeli hatta mümkünse direkt yıkamalısınız. Aksi halde kıyafetlerin üzerine yapışan alerjenler evin havasına karışır.

6. Klima ve Havalandırma Sistemlerini Kullanmamaya Çalışın

Alerji dönemi boyunca klimalı ortamlardan uzak durmalısınız. Klima içerisinde biriken partiküller bu hassas dönemde sizi rahatsız edebilir. Polen yoğunluğunun az olduğu dönemlerde camları açarak evinize temiz hava girmesini sağlayabilirsiniz.

7. Kokusuz Deterjanlar Tercih Edin ve Parfüm Kullanmayın

Bahar alerjiniz varsa bu dönemde alerjiyi tetikleyebilecek diğer tüm maddelerden uzak durmalısınız. Çamaşırlarınızı kokusuz ve parfümsüz deterjanlarla yıkamalısınız. Gün içerisinde deodorant ve parfüm gibi alerjen kozmetik ürünlerini kullanmamaya özen göstermelisiniz.

8. Sağlıklı Beslenin ve Bol Bol Su İçin

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi, alerji dönemleri vücudu genel olarak olumsuz etkileyebilir. Bu etkileri en aza indirmek ve bahar dönemini daha rahat atlatmak için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde ihtiyacınız kadar su içtiğinizden emin olmalısınız. Suyu azar azar içerek boğazınızın kurumasını da önleyebilirsiniz. Bu dönemde gıda takviyeleri ve probiyotik katkısı alarak vücudunuza destek olabilirsiniz. (1)

**Sayfanın içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

KAYNAK

1. https://grip.gov.tr/tr/mevsimsel-grip

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ