Sağlıklı Bir Bağırsağın Günlük Yaşamımıza Olan 3 Pozitif Etkisi

Sağlıklı bağırsak

Bağırsaklarımız sindirim sistemimizin önemli organlarındadır. Kıvrımlı yapılarıyla yiyeceklerin kolay parçalanmalarını sağlarken besin öğelerinin emilerek kana karışımını desteklerler. Daha sonrasında işe yaramayan kısımların atılması da yine bağırsağın görevidir. Son zamanlarda birçok araştırma doğrultusunda bağırsak ”ikinci beyin” olarak adlandırılmaya başlamıştır. Birçok vücut sistemiyle bağlantılı olarak çalışan bağırsağın sağlıklı olmasının günlük yaşamımıza birçok etkisi bulunmaktadır. İşte sağlıklı bir bağırsağın günlük yaşamımıza olan pozitif etkileri.

 

Sindirim problemleri yaşamazsınız

Sağlıklı bağırsaklar aynı zamanda sağlık bir bağırsak florası demektir. Bağırsaklarımızda bulunan dost bakterilerin sindirim sistemini destekleyici olduğu bilinmektedir. Günümüzde yanlış yaşam ve beslenme alışkanlıkları ile birlikte bağırsak rahatsızlıkları da artmaktadır. Bu doğrultuda ishal ve kabızlık gibi sindirim problemleri ortaya çıkmaktadır. İşte bu noktada bağırsak floramızda bulunan dost bakterilerin önemi oldukça fazladır.

 

Daha mutlu hissederseniz

Mutlu İnsanlar

Günümüzde bağırsaklarımız ”ikinci beyin” olarak adlandırılmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun büyük bir kısmının bağırsaklarda salgılanmasıdır. Yani sağlıklı bir bağırsak florasına, dolasıyla bağırsaklara sahip olmak daha mutlu hissetmeyi de beraberinde getirir.

 

Bağışıklık sisteminiz daha kuvvetli olur

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma, bağırsak floramızda bulunan dost bakteri sayısının sadece sindirim sistemi ile ilgili değil, bağışıklık sistemi ile de bağlantılı olabileceğini göstermektedir. Yani iyi bir bağırsak florası dengesine sahip olmamız, güçlü bir bağışıklığa işaret edebilmektedir.  Bu durumda önemli olan floramızda yer alan dost bakterileri; stres, kötü beslenme ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi durumlar ile yok etmemek ve vücudumuzu savunmasız hale getirmemektir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.